3

С поред Световната здравна организация (СЗО) повече от 300 милиона души по света страдат от депресия и подобен брой хора живеят с тревожност. Тъй като хората често изпитват такива психични състояния едновременно, което се нарича съпътстваща болест, и много от тях не търсят лечение, реалният брой вероятно е много по-висок.

Досега подходът на изследователите към лечението на тревожност и депресия до голяма степен се фокусира върху постигането на деликатен баланс между химическите пратеници в мозъка. Повечето от предписаваните лекарства - като SSRIs - селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин - работят на този принцип.

Проучвания върху халюциногенните съединения обаче показват, че такива лекарства могат да помогнат на невроните в мозъка да „говорят помежду си“ чрез невротрансмитери или химически пратеници.

Източник: iStock

Промени в мозъка

Без лечение депресията и тревожните разстройства могат да променят начина, по който функционира мозъкът и да причинят физически промени.

Например, при продължителни епизоди на тревожност, амигдалата, отговорна за емоциите и мотивацията, нараства и става свръхчувствителна. Стресът, причинен от постоянна тревожност, също така свива хипокампуса - структурата, участваща в ученето и запомнянето.

Тези физически промени могат също да доведат до повече психологически симптоми или да ги влошат.

По време на тревожност постоянното сигнализиране за „опасност“ към хипоталамуса – интелигентния център за контрол и координация дълбоко в мозъка – в крайна сметка води до отслабване на връзките между амигдалата и префронталната кора, която е отговорна за планирането и вземането на решения. В резултат на тази верига от реакции човек може да започне да губи способността си да мисли аналитично или логически.

Източник: iStock

Патофизиологията на тревожността и депресията

Една от най-ранните хипотези за патофизиологията на депресията е, че това е дисбаланс на химикали в мозъка. Но в действителност това е доста сложно взаимодействие на множество фактори. Подобни теории са изложени и за тревожността.

„Предишното ни разбиране за депресията и тревожните разстройства се фокусираше предимно върху невротрансмитерите, защото за тях използвахме селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин, за да лекуваме тези състояния“, казва д-р Амброуз, психиатър, описвайки сегашния подход.

Вместо това по-нови проучвания смятат, че дисфункцията в невронните вериги е фактор, а изследователите идентифицират „горещи и студени области“ в мозъка.

Д-р Амброуз твърди, че има различни аспекти на мозъка, които се хиперактивират и хипоактивират.

„За тревожното разстройство, както и за паническото разстройство например, има хиперактивиране на това, което наричаме страхова мрежа - специфични части от мозъка, които включват таламуса, амигдалата, хипокампуса и стриатума."

Източник: iStock

Текущи лечения

При оценката на всички лекарства, използвани в момента за контрол и лечение на тревожност и депресия, три категории лекарства се открояват от останалите.

Трицикличните антидепресанти са най-старият клас антидепресанти и са въведени в края на 50-те години на миналия век. Въпреки това, те често се свързват с много странични ефекти.

Следващата най-популярна първа линия на лечение са селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин, които са лекарства, които действат върху молекулите на серотонина и манипулират тяхното ниво, за да увеличат косвено други невротрансмитери. Те бяха одобрени през 80-те години.

Що се отнася до тревожността, краткосрочното лечение включва успокояващи лекарства като бензодиазепини и психотерапия. В дългосрочен план лекарите често предписват антидепресанти и лекарства против тревожност като буспирон.

Изследвания обаче показват, че антидепресантите могат да подобрят симптомите само при около 40% до 60% от хората.

Източник: iStock

На сцената излизат психеделиците

Терминът психеделик идва от „psyche“ и „dēlos“ на гръцки, което означава „проявяващ се ум“. Терминът е измислен през 50-те години на миналия век от британския психиатър Хъмфри Осмънд.

Когато се говори за психеделици, става дума за наркотици и психоактивни вещества, които предизвикват определен вид и степен на преживяване. Някои примери са ЛСД (диетиламид на лизергиновата киселина или киселина), псилоцибин (магически гъби) и ДМТ (диметилтриптамин).

Ако сравним обикновените антидепресанти с психеделиците, най-очевидната разлика би била в механизма им на действие.

Антидепресантите действат, като манипулират нивата на невротрансмитерите, които обикновено са твърде ниски или твърде високи в мозъците на хора, изпитващи депресия или тревожност. Междувременно психеделиците действат върху невронните вериги, като стимулират, потискат или модулират активността на мрежите, които използват серотонин.

Едно от предимствата на използването на психеделици при лечение на депресия или тревожност, както показват проучванията, е, че изследователите са успели да подобрят или да се отърват от симптомите само с няколко пъти употреба, особено на псилоцибин. Антидепресантите, от друга страна, обикновено трябва да се приемат всеки ден в продължение на месеци или години.

Едно такова проучване е рандомизирано клинично проучване, включващо 24 участници с тежко депресивно разстройство. Участниците, които са получили незабавна терапия с псилоцибин (в допълнение към психотерапията), са имали по-леки депресивни симптоми в сравнение с тези, които са получили забавено лечение. До 4-та седмица след първоначалното лечение 54% от участниците вече не са били класифицирани като депресирани.

Изследователите също така са открили, че психеделиците могат да увеличат невронните връзки в мозъка.

Източник: iStock

Защо кетаминът може да е различен?

Кетаминът е одобрен от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ анестетик и лекарство за дисоциативни разтройства. Въпреки че има подобни ефекти като психеделиците и води до подобно разширено състояние на съзнанието, той има различен механизъм на действие. В този смисъл някои изследователи се въздържат от етикетиране на кетамина като класически психеделик.

Кетаминът действа чрез отпускане на инхибиторната "архитектура" на мозъка, докато психеделиците действат, като не зачитат тази система.

Поради този механизъм много хора описват опита си с психеделиците като разрушителен. В сравнение с това участниците в проучванията описват опита си с кетамина като "по-приятно преживяване".

Въпреки това, проучвания върху животни също установиха, че кетаминът може да изисква по-редовен прием за удължаване на антидепресантните му ефекти, което поражда опасения относно пристрастяването.

Източник: iStock

Нова ера на медицината на съзнанието?

Доказателства сочат, че халюциногенните лекарства могат да бъдат ефективни терапии за устойчиви на лечение депресия и тревожност. Новото разбиране на невронауката за тревожността и депресията също кара изследователите да преосмислят подобни терапии за тези състояния.

Както при всеки вид лекарства, те имат свой собствен набор от ползи и рискове.

Психеделиците могат да притежават потенциала да „отворят“ мозъците на хората, като му помогнат да стане по-гъвкав, според д-р Амброуз.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Помогни на някой в беда и той ще си спомни името ти... когато пак е в беда.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
о

Проф. Ива Христова с препоръки за смъртоносната "бактерия човекоядец", сезонните вируси и грипа

България Преди 8 минути

Регистрирани са четири случая у нас, разкри директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова

Вътрешните министри от ЕС гласуват за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген

Вътрешните министри от ЕС гласуват за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген

Свят Преди 13 минути

Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер вече заяви, че Австрия ще вдигне ветото си и ще гласува с "да"

Увеличават пенсиите от 1 юли 2025 г.

Увеличават пенсиите от 1 юли 2025 г.

Пари Преди 39 минути

Това обяви временният управител на НОИ Весела Караиванова - Начева по време на обсъждането на проекта на бюджета на ДОО на Тристранката

„Ще те убия!“: Повдигнаха обвинение на мъж, заплашвал и пребил баба си

„Ще те убия!“: Повдигнаха обвинение на мъж, заплашвал и пребил баба си

България Преди 43 минути

34-годишният е нанесъл телесна повреда на възрастната жена, съобщиха от прокуратурата

"Движение за права и свободи - Ново начало" включи абревиатурата ДПС в наименованието на ПГ

"Движение за права и свободи - Ново начало" включи абревиатурата ДПС в наименованието на ПГ

България Преди 1 час

Това се случи с допълнение към заявлението за регистрация

Петима вече станаха заподозрените за смъртта на Лиъм Пейн

Петима вече станаха заподозрените за смъртта на Лиъм Пейн

Свят Преди 1 час

Още двама работници от хотела в Буенос Айрес, където той почина, бяха уведомени, че вече са обект на официално разследване

<p>В колко часа Карлос Насар ще се бори за световна титла</p>

Карлос Насар се готви за нов рекорд във вдигането на тежести, три титли в една година

България Преди 1 час

В колко часа да стискаме палци на нашето момче Карлос Насар

<p>Василев: Ако имаше истински &quot;санитарен кордон&quot;, трябваше всички да се обединят срещу Борисов и Пеевски</p>

Василев: Ако имаше истински "санитарен кордон" в това НС, трябваше всички да се обединят срещу Борисов и Пеевски

България Преди 1 час

За мен много трудно този парламент би родил нещо истинско, коментира лидерът на МЕЧ

<p>Зъболекар отровил жена си с арсен и цианид</p>

Зъболекар отровил жена си с арсен и цианид

Свят Преди 1 час

Сестрата на жертвата казала на следователите, че съпругат е дрогирал жена си пет години по-рано и че той е твърдял, че планира да се самоубие чрез смъртоносна инжекция в банята им

<p>Илков: Не се наблюдава промяна в средата за сигурност по границата</p>

Илков: Не се наблюдава промяна в сигурността по границата във връзка с процесите в Близкия изток

България Преди 1 час

"МВР следи внимателно обстановката и миграционните процеси", добави той

Powers Summit даде визия за здравеопазване, пенсионна система, енергетика и образование

Powers Summit даде визия за здравеопазване, пенсионна система, енергетика и образование

Любопитно Преди 2 часа

Форумът инициара проект „България 2050“, ето какво заяви индустрията, какво чуха лидерските екипи на парламентарно представените партии и какви конкретни ангажименти поеха

Дамаск след края на ерата Асад

Абу Мохамед ал Голани: Хората са изтощени от война, няма да започваме нова

Свят Преди 2 часа

Лидерът на бунтовническата група, която свали Башар Асад от власт, си остава терорист за САЩ

Борисов: По-лошо от това разследващ журналист да бъде пребит, няма

Борисов: По-лошо от това разследващ журналист да бъде пребит, няма

България Преди 2 часа

Лидерът на ГЕРБ коментира оставката на Тервел Георгиев

,

"Кланицата" на Асад: Зловещият затвор Седная

Свят Преди 2 часа

В зловещия затвор Седная край Дамаск режимът на Асад е екзекутирал и изтезавал десетки хиляди сирийци