О коло 930 г. след Христа в Страната на огъня и леда, скоро след появата на първото голямо селище, голямо вулканично изригване опустошава 233 квадратни км от района на Боргарфьордур в западната част на Исландия. В резултат на това се появява лавовото поле Халмундархраун, а под базалтовата му повърхност - дванадесет пещерни системи от лавови тръби. Особено една от тези пещери, Суртшелир, има интригуваща история. Тя е кръстена на скандинавския огнен гигант Суртр, което означава „черен“, и е важна по няколко причини. В пещерата Сурт се намира една от най-добре запазените каменни структури от епохата на викингите на острова. Освен това черната пещера е обградена от мистерии, свързани с бандитска окупация, осакатяване на хора и омилостивяване на огнения великан.

Структури, създадени от човека, в Суртшелир

Въпреки че в Исландия има много пещери, в които има следи от временно обитаване, Суртшелир е уникална. Радиовъглеродното датиране на животински кости от вътрешността на пещерата показва, че различни групи са използвали лавовата тръба последователно в продължение на до 1000 години. По това време пещерата вероятно е била все още топла.

Изследователите Кевин Смит от университета Браун и Гурмундур Олафсон от Националния музей на Исландия са първите учени, които провеждат археологическо проучване на пещерата Сурт. През 2001 г. екипът провежда първоначално проучване. След това през 2012 г. те се връщат, за да съберат значително количество доказателства. Откритията им в пещерата изплитат най-сложната картина, изпълнена с много възможности.

Крепостна стена

Лятото на първото им официално проучване през 2001 г. се оказва по-топло от обичайното. Това позволява значително разтопяване на леда, което разкрива скрити структури. На около 300 фута навътре в пещерата те откриват голяма крепостна стена, която минава по ширината на пещерата, има диаметър 30 фута и височина 15 фута. Преди това тази стена е била покрита от снежни преспи, които са навлезли през срутения покрив на пещерата, но впоследствие се разкрива през 2001 г. Първоначално тази част от пещерата е била обвита в пълен черен мрак. Стената е била трудна за изграждане, а в случай на натрапник - трудна за преодоляване в тъмното.

Според Смит, Олафсон и Макгавърн в статията им от 2009 г. „Surtshellir: укрепена пещера на разбойници в Западна Исландия“: „Количеството труд и усилия, които е трябвало да бъдат вложени в изграждането на тази стена, предполагат, че тя е дело на много мъже и че вероятно е служила като укрепление за спиране на натрапници.“

Ограждение

По-назад в пещерата има странична галерия, наречена Beinahellir или „Костна пещера“. В тази част някога е имало голяма купчина костни фрагменти, които са изчезнали по време на археологическото проучване. За съжаление, в продължение на много години туристите са изнасяли огромни количества кости от Сурцхелир.

След костната пещера се намира може би един от най-добре запазените примери за структура от епохата на викингите. През пещерата минава каменна ограда. За какво точно е било използвано то е загадка: може би за къща (макар че доказателствата са оскъдни), временен подслон, събирания или нещо по-религиозно като място за ритуали и церемонии.

Заграждението е добре очертано с къса стена, която се извива наоколо под формата на зала или лодка от епохата на викингите. Заемайки цялата ширина на прохода, заграждението прегражда галерията, която води по-нататък в по-дълбоката част на пещерата, наречена Вигишелир. Има един отвор в предната част на заграждението и един в задната част, насочен към Вигишелир.

Купища кости

В непосредствена близост до заграждението се намира купчина, съдържаща животински кости, които са били нарязани, смачкани и превърнати в малки фрагменти. Този, който е депозирал костите, несъмнено е извлякъл и последната капка костен мозък, за да се прехранва. Въпреки че в тази първоначална купчина кости може да е имало около 200 животни, посетителите на пещерата са разпилели голяма част от костите.

Разбойници в черната пещера

Археологическите находки в пещерата разкриват определена човешка дейност, която вероятно е започнала през X в., но все още не е сигурно кои са били тези хора. Въпреки че е трудно да се определи колко истина дават легендите, исландските приказки за разбойници и разбойници, живеещи в пещери, се разказват от близо хиляда години.

Култура на разбойниците

По време на периода на Общността (930-1262 г.), за който са характерни много вътрешни размирици в Исландия, има много разбойници. Различните кланове на острова се борят за власт и контрол. Поради това убийствата и нараняванията, като например осакатяванията, са били често срещано явление в културата.

Когато някой нарушавал закона, типичното наказание било глоба, поставяне извън закона или изгнание. „Извън закона“ означавало доживотно изключване от закона. Разбойникът губел всички права, гарантирани от закона, а имуществото му се конфискувало. Източници като Landnámabók споменават за множество групи разбойници, които се обединявали и живеели в пещери.

Култови ритуали? Богове и гиганти

Според една от теориите пещерата на Сурт може да е била място за езически религиозен ритуал. Един от примерите е от Landnámabók, в който се казва, че човек на име Торвалд Дупчестото гърло е пътувал  до пещерата на Сурт специално, за да изрецитира стихотворение, което е написал за гиганта, обитаващ пещерата.

Това хвърля известна светлина върху религиозните вярвания на исландците по онова време. Това, което днес наричаме скандинавска митология, някога е представлявало цяла система от религиозни вярвания, които не са били просто приказки. Пантеонът от могъщи богове и същества е бил реален за германците и е включвал йотнар или великани, като например Сурт. Северняците се страхували, почитали и умилостивявали могъщите същества, които често били управители на природните сили. Според скандинавската митология светът е създаден от Йотнар. Въпреки това именно Йотнар е и този, който ще унищожи боговете и световете в края на този цикъл от време - известен още като Рагнарок.

Висококачествени домашни животни

Видът на месото и времето на годината, през което животните са умрели при клането, също могат да показват ритуална дейност. Анализът на костите показва, че по-голямата част от клането се е състояла около края на зимата или началото на пролетта. Германците често са провеждали общностни събития и тържества като начин за почитане на боговете, духовете и предците с различни цели. Важна част от тези събития е било жертвоприношението на животни. В исторически план са се провеждали различни зимни и пролетни празници, а освен това понякога се е налагало „избиване на стадата“, когато зимните запаси от сено започвали да се изчерпват. Това давало възможност да се принесат в жертва животни като дарове на боговете/гигантите и да се организира празник на общността.

Конското месо е имало особено голямо значение за жертвоприношенията, както и някои от другите видове животни, открити от археолозите в костите. Здрави животни, които никога не са били ангажирани с тежък труд, също са били подходящи за жертвоприношения. Интересно е, че анализът разкрива, че избиването на животните от пещерата е ставало в разцвета на живота им.

Символиката на едното око и кастрацията

Това осакатяване може да е имало и религиозни последици. Один е могъщият вожд на всички богове, който принася в жертва едното си око на бога-великан (той притежава черти и на великан, и на бог) Мимир. По този начин Мимир позволил на Один да пие от своя кладенец на божествена мъдрост. В текста „Гримнисмол“ на „Поетична Еда“ Один също се нарича Ялк, което означава „кастриран“ или „мечок“. Можем само да гадаем защо Стурла е избрал пещерата на Сурт като място за този акт или защо е извадил само едното око и единия тестис.

Логично е, че отстраняването на тестиса е акт на кастрация. Тази деформация завинаги би унищожила мъжествеността на Орекя и шанса му да стане висш чиновник. Но може ли осакатяването да е било по-символично от това? Възможно е то да е имало нещо общо с вярването, че в пещерата живее могъщ огнен великан. Очевидно, въпреки че християнството е в Исландия от около 200 години, Стурла все още е бил наясно със старите вярвания.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 2 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 2 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 3 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 3 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 4 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 4 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 4 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 4 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 5 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 5 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът