К акто в далечното минало, така и в по-близкото хората винаги са използвали животните за най-различни цели -
за помощ в земеделието, за източник на месо, за експерименти и изледвания, а също така и за оръжия.
През Втората световна война британските спецслужби пълнят мъртви плъхове с експлозиви и ги разпръскват из Германия.
Идеята е немците да ги съберат и да ги хвърлят заедно в пещ, което да предизвика мощна експлозия.
Британците прекратяват плана, когато първият им кораб с плъхове експлозиви е възпрепятстван от нацистките власти през 1941 г.
Във видеото горе вижте най-странните животни на Земята
Ето и още примери на безскрупулно използване на животни като оръжия:
Съветски кучета камикадзе
През 1930 г. в СССР започват да тренират кучета да взривяват противнически танкове. Първоначалната идея е кучетата да бъдат дресирани да оставят бомбата под танка и да се връщат при своите хора, но на практика това е трудна задача за едно куче и затова често животинките се връщали заедно с бомбата.
Така руснаците приготвят бомби с детонатори и превръщат най-добрия приятел на човека в камикадзе.

Според съветски доклади кучетата бомбоносачи са изключително успешен метод за унищожаване на врага – по този начин са поразени 300 немски танка. Но ако погледнем извън призмата на пропагандата, проектът е пълен провал.
Вижте 13 любопитни факта за животните в нашата галерия
Животните невинаги са можели да различават немски и съветски танк и понякога са взривявали грешната мишена. В други случаи кучетата са се подплашвали от изстрелите на оръжията и са се завръщали при руснаците преди да изпълнят задачата си.
Американски прилепи бомби
Американците не изостават с използването на животни като оръжия. През 1942 г. зъболекарят Литъл Адамс измисля приложение на прилепите като бомби и успява успешно да представи идеята си пред президента Рузвелт.
Известният химик Луис Физер създава взривните устройства, които прилепите да носят. Армията създава обвивка във формата на бомба, която да може да побере хиляди прилепи.
Така мощното оръжие е готово – десет самолета могат да носят по 100 от големите бомби и така да пуснат на свобода хиляди прилепи с експлозиви едновременно. Прилепите бомби са създадени, за да бъдат пуснати над Япония и да предизвикат редица пожари и да разрушат инфраструктурата.
Военните решават да използват Бразилски свободноопашати прилепи, защото са многобройни, могат да носят тежък товар и нямат нужда от храна по време на хибернация. За щастие на прилепите проектът е предаден на Военноморските сили, след като избягали прилепи с експлозиви подпалват база на армията през 1943 г. По-късно е напълно спрян.
Ядрени оръжия, захранвани от пилета
По време на Студената война британците измислят такова оръжие, че мнозина биха решили, че е шега. Случайно или не - проектът е разсекретен на 1 април 2004 г.
Всичко започва през 1957 г., когато британците създават ядрения проект „Син паун“.
Според плана трябвало да се заровят няколко ядрени оръжия в Северна Германия и да бъдат задействани, ако СССР реши да нападне от изток. Основният проблем е, че зимата в Германия е твърде студена, за да работи електрониката правилно.
Най-добрите умове работят дълго над въпроса за изолиране на бомбите от студа, когато един ден достигат до отговора – пилета. Ако в бомбата се поставят пилета с достатъчно храна и вода, те биха произвели необходимата топлина, която да поддържа електрониката.
Въпреки че планът е изумяващ, британците така и не го предприемат. Това е главно, защото се страхуват ядреният взрив да не засегне някоя от страните съюзници.

Повечето опити животни да бъдат превръщани в оръжия се провалят, но има и такива, които успяват. Пример е програмата за морски бозайници на Военноморските сили на САЩ, която действа от 1960 г.
Делфините се доказват като най-добрите военни животни, след като служат на страната си вече повече от 40 г. Както става ясно през годините те са много добри в откриването и отбелязването на мини и пазенето на гранични територии.
Вижте още:
Вижте най-безмилостните животни серийни убийци