0

Н ай-популярното изказване в терапевтичните кабинети напоследък е "Изтощен съм".

Хората пренебрегват все повече важните неща, за които знаят, че биха им помогнали да се справят с изтощението, като упражнения, време с романтичния си партньор и сън.

Емоционалното изтощение днес изглежда почти повсеместно, отчасти защото е естествен отговор на нашата свръхстимулираща среда. Технологиите предвещават нова епоха за човечеството. По толкова много начини технологичният напредък значително подобрява живота ни.

Източник: iStock/Getty Images

Помислете за смартфона си, измислен преди малко повече от 15 години. Вече не е необходимо да седим пред екрана на компютъра, за да четем имейл, да проверяваме времето или да общуваме с други хора. Вместо това мигновено получаваме постоянен достъп до тази информация – дори в колата, в леглото или в очакване на зъболекаря. Но същите тези постижения представляват предизвикателства, които е лесно за нас да минимизираме или дори да игнорираме.

За първи път в историята на човечеството постоянно сме предупреждавани за криза. И не само кризата на нашата общност, но и на целия свят. И не само действителна катастрофа, а потенциалът на всяка катастрофа на планетата. Ние отговаряме на тези истории със силни емоции като ярост, страх, тъга, ревност и безпокойство.

Тези емоционални реакции са резултат от нашите по-древни, първични мозъци, които правят това, за което са предназначени. Нашата невробиология се е адаптирала в продължение на хиляди години за среда, много различна от тази, в която се намираме сега. В най-основния си смисъл нашият първичен мозък е програмиран да ни поддържа живи, за да можем да предадем ДНК.

За да постигне тази цел, той търси всичко, което може да попречи на нашето оцеляване. Когато се задейства – за което голяма част от технологиите са предназначени – той инстинктивно реагира, като освобождава хормони на стреса като кортизол. Целта на кортизола е да ни накара да се чувстваме неудобно, така че да реагираме незабавно на опасна ситуация.

Източник: iStock/Getty Images

Но тъй като често не можем да направим много в момента, за да повлияем положително на световната криза, оставаме да се чувстваме развълнувани и безпомощни. Превръщаме се в тенджери под налягане за предизвикателни емоции, които отнемат енергията ни и ни оставят малко за неща, които ни помагат да се справим, като грижа за себе си и грижа за интимните ни взаимоотношения. Това е рецепта за претоварване. Или това, или популярната алтернатива, емоционалното изключване – също не е добро за вас или вашите интимни връзки – хората са склонни да не се наслаждават на секса, когато те или партньорът им са емоционално затворени.

Нашите първични мозъци са изключително лесни за манипулиране от технологии (оттук и силата на порнографията, но това е тема за друга публикация). Но добрата новина е, че има неща, които можете да направите за този цикъл. Мислете за първичния си мозък като за дете, нуждаещо се от защита – то не разбира последствията от своите действия.

Може би дори имайте малко състрадание към вашата древна невробиология - в края на краищата тя просто си върши работата. След това опитайте да ограничите времето си за технологиите. Знаем, че това е важно за развиващата се нервна система на децата, но не смятаме непременно, че възрастните също имат полза.

Минимизирането на количеството информация и стимулация, които обменяме ежедневно, може да бъде важна първа стъпка в търсенето на енергия обратно за себе си. Това може да е трудно, ако се чувствате задължени като отговорен гражданин да сте наясно с актуалните новини или ако времето пред екрана е лесен начин да се забавлявате, когато сте претоварени – не изисква физическо действие или дори човешко взаимодействие. Реалността е, че изтощавате енергийните си резерви и по този начин сте по-малко способни да се грижите за себе си и за взаимоотношенията, които подхранват психичното ви здраве.

Източник: iStock/Getty Images

И накрая, поканете своя първичен мозък да излиза офлайн периодично, като развиете редовна практика, която му позволява да се чувства в безопасност. Това е различно от това да се разсейвате, да гледате телевизия, да тичате на бягаща пътека или да играете видео игри, защото тези дейности не помагат на тялото ви да се чувства спокойно. Има много начини да създадете успокояващи преживявания: йога, медитация, правене на изкуство и слушане на релаксираща музика са няколко възможности. Четенето на книга работи също – различно е от четенето онлайн.

Създаването на тези навици имат смисъл дори и да не се чувствате претоварени. Животът ни вероятно няма да се върне към темпото от миналото, така че мозъкът ви ще продължи да прави това, за което е предназначен – да ви мобилизира в отговор на потенциални заплахи.

С тези практики можете да използвате най-доброто, което напредващите технологии могат да предложат, като същевременно имате енергията да се грижите за себе си и взаимоотношенията си в процеса.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Apple

Apple изглежда е готова с виртуалните си очила

Технологии Преди 40 минути

Те са били представени пред ръководството на компанията преди дни

Екоактивисти "обезглавиха" официалното коледно дърво в Берлин

Провал на референдума за превръщането на Берлин в климатично неутрален град до 2030 г.

Свят Преди 7 часа

Гражданска инициатива, наречена "Климатично презареждане", инициира плебисцита, след като събра около 260 000 подписа миналата година.

Съвета за сигурност към ООН

Украйна иска свикване на Съвета за сигурност на ООН заради плановете на Русия

Свят Преди 10 часа

Министерството на външните работи на Украйна засилва вниманието на общността относно последните действия на Русия

.

Две катастрофи на АМ "Тракия", трима пострадали

България Преди 11 часа

По първоначална информация катастрофата е станала между четири леки автомобила

Ружа Игнатова

Човекът на криптокралицата: Мистерията около Ружа Игнатова и Ирина Дилкинска

Свят Преди 11 часа

След успеха на OneCoin във фирмата са идвали повече пари, отколкото самата Ружа си е мислила, разказа режисьорът на филма за нея

Снимката е илюстративна

"Виждаме само върха на айсберга": Руската рулетка между Путин, Байдън и Си

Свят Преди 12 часа

Някои анализатори смятат, че изявлениятa на лидерите отчасти са свързани с вътрешната ситуация в Китай

НАТО МО

НАТО: Ядрената риторика на Русия е опасна и безотговорна

Свят Преди 13 часа

Препратките на Русия за ядреното споделяне на НАТО са напълно подвеждащи

Седем торнада връхлетяха Луизиана и Мисисипи (ВИДЕО)

Байдън обяви извънредно положение в поразения от торнадо щат Мисисипи

Свят Преди 13 часа

Най-малко 25 души загинаха и десетки други пострадаха от бедствието

вятър

Внимание! Предупреждение за вятър и бури в понеделник

България Преди 14 часа

Облачността ще се увеличи и до вечерта от запад на изток ще превали дъжд

.

Мъж е прострелян след скандал в заведение

България Преди 14 часа

Транспортиран е за лечение в УМБАЛСМ "Пирогов" в гр. София в тежко състояние

Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: Рисковете за финансовата стабилност се увеличават

Свят Преди 15 часа

Георгиева говори по време на втория ден на Китайския форум за развитие в Пекин

Кисинджър

Хенри Кисинджър: Втората студена война може да започне между САЩ и Китай

Свят Преди 16 часа

Втората студена война може да се окаже по-опасна от първата, предупреждава бившият държавен секретар на САЩ

<p>Путин съобщи дали Русия и Китай създават военен съюз</p>

Путин: Русия и Китай не създават военен съюз

Свят Преди 17 часа

"Да, сътрудничим си във военнотехническата сфера. Не крием това. Всичко е прозрачно, няма нищо тайно", каза Путин