0

И сториите за любов надхвърлят границите на времето и обществата, в които са се развили. Романсите, които са оставили трайна следа в света, са вечни. Тези любовни истории предлагат поглед към личния живот на владетели, завоеватели и кралски особи. Сред величието на империите и политическите интриги, тези любовни истории от реалния живот разкриват непреходната сила на любовта и нейното влияние върху хода на човешките съдби.

1. Император Шах Джахан построил Тадж Махал за Мумтаз Махал


Какъв е най-добрият начин да покажете на половинката си колко много означава за вас? Е, ако сте император Шах Джахан от империята на Моголите, построявате за жена си един от най-известните архитектурни шедьоври в света.

Император Шах Джахан управлявал от 1628 г. до смъртта си през 1658 г. Преди да се възкачи на трона, той се оженил за Кандахари Бегум, дъщеря на могъщ благородник. След като станал император се оженил за Акбарабади Махал, но не се знае много за нея. На 30 април 1612 г. той се оженил за Мумтаз Махал и любовта му към нея променила живота му.

Тя не била просто любимата му съпруга, а и негов най-близък довереник и съветник. Сполетяла ги обаче трагична съдба и по време на раждането на четиринадесетото им дете Мумтаз Махал починала. Покрусен от скръб, Шах Джахан се заклел да почете паметта ѝ по изключителен начин.

Той прави това като поръчва изграждането на грандиозен бял мраморен мавзолей с несравнима красота - Тадж Махал. Той наел най-квалифицираните архитекти и занаятчии, за да създадат това архитектурно чудо, чието завършване отнело повече от 20 години. Неговата спираща дъха симетрия и сложни детайли се издигат в знак на вечна почит към паметта на Мумтаз.

Любовта на Шах Джахан към Мумтаз Махал и творението Тадж Махал продължават да пленяват света. Днес милиони посетители от цял свят се възхищават на този символ на любовта и предаността, напомняйки ни, че истинската любов надхвърля времето, пространството и дори смъртта.

2.Любовната афера на император Нерон и Попея Сабина, завършила с убийство


Нерон не е сред запомнените с добро императори на древен Рим. Тази репутация е свързана и с любовната му афера с Попея Сабина. Тяхната история е за страстта, амбицията и бурната динамика на древен Рим. Нерон, известен с царуване, белязано от излишества и тирания, бил запленен от очарователната Попея Сабина, жена с изключителна красота.

Както обикновено се случвало с могъщите римски мъже, романсът на Нерон с Попея започнал, докато той все още бил женен за първата си съпруга Октавия. Той се е оженил за нея през 53 г. сл. Хр., но бракът им никога не бил щастлив. Аферата му с Попея, която самата била омъжена жена, скоро се превърнала в скандал. Това, което Нерон направил след това, само влошило нещата.

Нерон искал да се ожени за Попея, но на разводите не се гледало одобрително в римското общество. За да избегне това, той обвинил Октавия (която била изключително популярна сред обществото) в изневяра и заговор срещу него, което му позволило да се разведе с нея. Той обаче не спрял дотук.

Октавия била дъщеря на император Клавдий, което означавало, че тя имала силни и влиятелни съюзници. Нерон се опасявал, че жена му може да реши да си отмъсти и решил да я изгони през 62 г. сл. Хр. Тя била заточена на остров Пандатерия (днешен Вентотене), където била принудена да живее в ужасяващи условия. Смята се, че докато била в изгнание, тя била принудена да се самоубие.

Нерон се оженил за Попея на изключително пищна сватба. Връзката им била белязана от снизхождение и екстравагантност. Попея използва влиянието си върху Нерон, за да прокарва собствените си интереси и амбиции, често в ущърб на Римската империя. Техният съюз бил осеян от разточителни партита и демонстрация на богатство, които натоварили римската икономика.

Всичко обаче завършило със сълзи. В пристъп на ярост Нерон ритнал бременната Попея, което довело до нейната смърт. Той бил съсипан от загубата ѝ и построил пищна гробница в нейна памет. Оттам царуването на Нерон се превърнало в хаос, а кулминацията на всичко било самоубийството му.

3. Кир Велики и Касандейн изградили империя заедно


Кир Велики е запомнен с много неща. Този легендарен завоевател обединил персийските племена и след като завладял мидийците през 550 г. пр. н. е. основал Ахеменидската империя. След това той продължил завоеванията си в древния Близък изток. Безбройните му успешни завоевания превърнали империята му в една от най-големите сили в древния свят.

Така той се срещнал и се оженил за Касандейн, известна още като Атоса, някъде около 550 г. пр.н.е. Тя била дъщеря на могъщия мидийски цар Фарнак и бракът им бил част от значителен политически съюз между персийското и мидийското кралски семейства.

И все пак това, което започнало просто като политически съюз, довело до нещо дълбоко емоционално. Касандейн станала негов доверен съветник и спътник, споделяйки многобройните му триумфи и предизвикателства. От брака им се родили няколко деца, включително Камбиз II и Смердис (известен също като Бардия или Гаумата).

Докато Кир е запомнен предимно като завоевател, той имал и по-мека страна и бил уважаван заради доброжелателността, която проявявал към онези, които завладявал. За разлика от някои завоеватели от своето време, Кир имал сравнително добронамерена форма на управление. Той позволявал на покорените народи да запазват своите обичаи, езици и религии, което допринесло за стабилността на неговата империя. Мнозина смятат, че това е резултат от влиянието на Касандейн върху него.

Говори се, че когато Касандейн починала, Кир бил неутешим и наредил да бъдат извършени сложни погребални ритуали, за да бъде почетена паметта ѝ. Наследството от любовта на Кир и Касандейн надхвърлила личните им отношения. Благосклонното управление на Кир и уважението към различните култури и религии положили основите на трайното влияние на Персийската империя в древния свят.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След бурен скандал: Нидерландия отстъпи за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген

След бурен скандал: Нидерландия отстъпи за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген

Свят Преди 23 минути

Той избухна след като министърът на убежищата Марджолейн Фабер пренебрегна позицията на собствената си партия PVV и реши да подкрепи членството на двете страни

Година след демонтажа на Паметника на Съветска: Какво се случи досега?

Година след демонтажа на Паметника на Съветска: Какво се случи досега?

България Преди 38 минути

В този текст ще си припомним всичко от изграждането на монумента, до проявите на вандализъм, вътрешнополитически конфликти и протести

<p>Слънцето се завръща в четвъртък</p>

Слънцето се завръща в четвъртък

България Преди 1 час

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Това ли е началото на автономния AI

Това ли е началото на автономния AI

Технологии Преди 1 час

Google показа новото поколение на Gemini

Двама души загинаха при нападения на слонове

Двама души загинаха при нападения на слонове

Свят Преди 8 часа

Хората настояват да се поставят заграждения, с които да се предотвратят подобни случаи в бъдеще

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Какво се промени в Сирия след падането на режима на Асад

Свят Преди 9 часа

Предприятията отново отвориха врати и много хора се връщат на работа след драматичния срив на правителството в Сирия

<p>Директорът на ФБР подава оставка, каква е&nbsp;причината&nbsp;</p>

Заради Тръмп: Директорът на ФБР подава оставка

Свят Преди 9 часа

Ръководителят заяви, че обича работата си във ФБР, мисията на службата и хората, с които е работил

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Мащабна полицейска операция срещу платформи за кибератаки

Свят Преди 9 часа

"Атаките са включвали търсене на финансова изгода, прикриване на други кибератаки, както и политически мотиви“

<p>Доц. Николай Велинов стана &quot;Лекар на София - 2024&quot; (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Доц. Николай Велинов стана "Лекар на София - 2024"

България Преди 10 часа

Той е началник на Отделение по съдова неврохирургия в болница "Пирогов"

<p>Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет (СНИМКА)</p>

Политически хаос: Лидерът на австрийската крайна десница загуби депутатския си имунитет

Свят Преди 10 часа

Той може да бъде разследван по подозрения в лъжесвидетелстване

<p>Полицейска операция блокира град Крън, има задържани (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Полицейска операция блокира град Крън, има задържани

България Преди 10 часа

Това е втори такъв случай за днес в Крън

<p>Ето колко ще стане средната пенсия през 2025 г.</p>

Средната пенсия ще достигне 975 лв. през 2025 г.

България Преди 10 часа

Това предвижда проектът на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.

Срив на Facebook и Instagram

Срив на Facebook и Instagram

България Преди 11 часа

Най-честото съобщение, което потребителите виждат, е: "Съжаляваме, нещо се обърка"

<p>&quot;Жалко, че Зеленски категорично отказа и изключи това&quot;</p>

Орбан: Киев отказа прекратяване на огъня и размяна на затворници с Русия

Свят Преди 11 часа

"Направихме всичко по силите си", написа Орбан в социалната мрежа "Екс"

<p>&quot;Правосъдие за всеки&quot; с нов протест пред Съдебната палата (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

"Правосъдие за всеки" с нов протест пред Съдебната палата

България Преди 11 часа

Според протестиращите се случват безобразия в съдебната система