В ъпреки 5000 години патриархат, тези десет жени успeли да станат владетелки, воини, пирати и учени оставяйки наследство преобърнало историята, която настоява, че само мъжете са имали важни роли.

Императрица У Зетян


Единствената жена, която някога управлявала еднолично Китай, императрица У Зетиан от династията Тан, много привлича вниманието, когато става дума за впечатляващите жени на Китай. Първоначално била наложница на император Тайзонг. Въпреки че била вречена на императора, започнала афера със сина му Ли Джи. След смъртта на Тайзонг, Зетян обръснала главата си и била изпратена в храм, където да изживее остатъка от дните си, според обичая по онова време. Ли Джи обаче вече бил много влюбен в нея, и наредил да я върнат в императорския двор. Там тя постигнала абсолютното благоволение на Ли, което предизвикало голяма ревност в съпругата му и първата му наложница. Зетян успяла да спечели властта без титла и управлявала зад кулисите до смъртта на Ли, а след това обявила за императрица и променила името на династията на Джоу. Макар и противоречива фигура, У Зетян разширила границите на Китай далеч на запад към Централна Азия и е смятана от някои за един от великите владетели на древен Китай.

Лин Синянг


Въпреки че историята не е запомнила Лин Синианг в същата степен, в която е запомнила императрица У, историята на Лин е свързана с книгите. Когато Лин била съвсем малко момиче, баща й я научил как да борави с меч. Тя овладяла умението толкова добре, че според легендите постигнала смъртоносна прецизност само на шест години. Тъй като Лин не била от знатен произход след смъртта на семейството й от нисък станала проститутка. През този период привлякла вниманието на феодалния владетеля на Цинджоу, Джу Чаншу. Джу я направил своя жена и бил толкова впечатлен от уменията й в бойните изкуства, че я помолил да научи всичките му наложници. Наложниците не само се научили, но станали изключително добри и се превърнали в армия жени бойци. И когато Джу Чаншу бил заловен от бунтовнически сили, Лин и армията й го спасили. За съжаление, жените загинали в битката, но били погребани като герои от Джу след завръщането му на трона.

Вдовстващата императрица Цъси


Една от най-противоречивите фигури в китайската история, вдовстващата императрица Цъси често е обвинявана за падането на империята Цин. Подобно на императрица У, Цъси също била императорска наложница.Тя ражда единствения син на императора, който и наследил трона след съртта на баща си. Така тя управлявала Китай зад кулисите цели 47 години до смъртта си през 1908 г. През тези 47 години тя подкрепяла фискални и институционални реформи, които превърнали Китай в конституционална монархия. Поради сили, които до голяма степен били извън нейния контрол, имперската система не можела да бъде спасена и Китай скоро преминал в нова ера на републиканско управление.

Уанг Джени


Борейки се срещу патриархалните обичаи на Китай от 18-ти век, Уанг Джени успешно се обучaвала в областта на астрономията, математиката, географията, медицината и поезията. Уанг не само изучавала работата на други учени, но и провеждала свои изследвания, като публикувала няколко от откритията си, които се противопоставяли на съвременното научно познание. Уанг обаче е запомнена основно с поезията си, която до голяма степен била вдъхновена от пътуванията й из Китай. След преждевременната й смърт на 29-годишна възраст племенникът й събрал нейната работа в книга, която нарекъл „Прости принципи на изчисление“.

Соонг Чинг-линг


Дъщеря на мисионера и бизнесмен Чарли Сунг, Соонг Чинг-линг получила международно образование, първо от училището за момичета в Шанхай, а по-късно в Wesleyan College в Съединените щати. Това образование се оказало безценно за нея по-късно в живота й, тъй като в крайна сметка станала държавен глава на Китайската народна република. Издигането й в политическите среди започнало с брака й със Сун Ятсен, често наричан „бащата на съвременен Китай.“ Сун бил 26 години по-възрастен от нея и починал десет години след сключването на брака им. След смъртта на съпруга й Сунг била избрана в Централния изпълнителен комитет на Гоминдан. Tя не останала дълго, тъй като се присъединила към Комунистическата партия, където заемала много позиции през годините, но имала особени отношения с нея. Посмъртно била обявена за „Почетен президент на Китайската народна република“.

Принцеса Пингян


Ако не била принцеса Пингян, нямало да съществува династията Тан, запомнена със златната ера на имперски Китай. Пингян била една от 18-те дъщери на Ли Юан, благородник от краткотрайната династия Суй. Заедно с баща си Пингян се борила, за свалянето на неефективната Суи. Тя самата участвала в много битки и била важен фактор за крайната им победа. След победата Ли Юан оглавил династията Тан, като той станал неин първи император, а Пингянг направил принцеса, единствената от дъщерите му, която получила титлата. Въпреки че била жена, тя била удостоена с грандиозно военно погребение след смъртта си, което никак не се харесало на Министерството на ритуалите. Тя обаче не била обикновена жена, както твърдял баща й .

Нг Муи


Джеки Чан и Ип Ман, наред с други, трябва да благодарят на Ng Mui за своя успех в бойните изкуства. Тази легендарна жена е смятана за основател на стиловете Винг Чун, Wu Mei Pai, Драконов стил, Бял жерав и петте модела Хунг Куен на бойните изкуства. Нг била обучавана в храма Шаолин и била един от петимата старейшини, оцелели след унищожаването му от силите на Цин. След унищожаването на Шаолин Нг избягала в храма на Белия жерав, където се срещнала петнадесетгодишно момиче, избягало от принудителен брак. Нг Муи научила момичето, Им Винг Чун, как да се защитава, използвайки стил, който Им научила бързо и не изисквал голяма физическа сила.

Чинг Ши


Чинг Ших не била просто пират, смята се, че е най-успешният пират в историята. В най-силния период на управлението си тя командвала флота от над 300 кораба, обслужвани от 20 000-40 000 пирати. Всичко започнало когато се омъжила за прочутия пират Ченг. Шест години след сватбата, Ченг умрял и Чинг Ши взела властта. Тя влязла в конфликт с Британската и Португалската империи, както и с управляващата династия Цин, като от всички излизала триумфално. Днес, тя е част от поп културата, включително в блокбъстъра „Карибски пирати: На края на света“.

Сюн Гуан


Подобно на малката Аря Старк, Сюн Гуан била дете войн - влязла в битка за пръв път на 13-годишна възраст и спасила града на баща си от нашествие. Тя живяла по време на Западната династия Дзин, малко след периода на Трите кралства. Сюн била дъщеря на губернатора на Сянян. Когато била на 13, един от служителите на Сянян се опитал да извърши преврат. Обкръжил града с войски, блокирайки губернатора и хората му. Сюн Гуан била единственият човек, достатъчно смел да пробие вражеските линии, което тя направила успешно, помагайки за спасяването на Сянян от предателите.

Хуа Мулан


Нито един списък с впечатляващите жени на Китай не би бил пълен без известната Мулан. Далеч от това да е просто героиня на Дисни, вярва се, че Мулан е била реална личност, живяла по времето на династията Уей. Нейната история е записана за първи път в баладична форма в „Балада за Мулан“. Там, подобно на филма на Дисни, Мулан заела мястото на баща си в армията, където останала дванадесет години и отказала всякаква награда за службата си. Възможно е Мулан никога да не е съществувала или образът и да е изграден от историите на няколко жени, но въпреки това нейната история е разказвана хиляди пъти и ще продължи да бъде разказвана още хиляди.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 6 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 10 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 13 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 13 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 13 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 13 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 14 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 14 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 14 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

<p>Май започва със студено време&nbsp;🥶</p>

Май започва със студено време 🥶

България Преди 14 часа

От 2 до 33 градуса ще са температурите през месец май