В одосвет на бойните знамена и знамената светини се състоя днес, в Деня на храбростта и празник на Българската армия - 6 май, Гергьовден, на пл. „Свети Александър Невски" при Паметника на Незнайния воин. 

Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва в тържествения ритуал и прие почетния караул на представителните гвардейски части. 

Сред присъстващите бяха още председателят на Народното събрание Наталия Киселова, министър-председателят Росен Желязков, министър на отбраната Атанас Запрянов, кметът на София Васил Терзиев, народни представители, представителите на държавни институции, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия, както представители на военно-патриотичните съюзи, дипломати.

Водосветът на бойните знамена и знамената светини беше отслужен от Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак, викариен епископ на Софийския митрополит и български патриарх Даниил.

„В този ден сме заедно народ и армия, държава и църква, като свидетелство за нашето единство“, каза епископ Исаак, който прочете слово от българския патриарх Даниил, и добави, че силата на българския народ е била винаги в неговата вяра и неговото единство.

Държавният глава поднесе венец пред Паметника на Незнайния воин, след което се състоя тържествен марш на представителните блокове на Въоръжените сили.

Венци поднесоха още председателят на Народното събрание Росен Желязков, министър-председателят Росен Желязков, кметът на София Васил Терзиев.

В ритуала участваха знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената светини и представителни блокове.

Вижте повече в нашата галерия:

Водосвет на бойните знамена и знамената светини се състоя в Деня на храбростта

Гергьовден е! Честит имен ден на всички празнуващи

Националният военноисторически музей 

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май. Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“ и „Българската армия – 20 години част от НАТО“, съобщиха от музея.

Само на 6 май в атракцията „Експонатите оживяват“, която ще се реализира при подходящи метеорологични условия, посетителите ще имат възможността да влязат в кабините за управление на едни от най-знаковите експонати във външната експозиция – вертолети Ми-2, Ми-8 и ракетния комплекс 2К 52 Фрог „Луна-М“. Атракциите с военен характер ще продължат в 12:00 часа с дегустация на емблематичната боб чорба, приготвена от военен готвач.

Знаете ли кой замесва "тестото на Свети Георги"

„Българската армия през очите на военните репортери“

Информационният център на Министерството на отбраната организира фотографска изложба под надслов „Българската армия през очите на военните репортери“, която показва емблематични моменти от живота на Въоръжените сили, уловени от обектива на репортерите на Военния телевизионен канал и в. „Българска армия“. От 12:00 ч. до 16:00 ч. изложбата ще бъде представена в откритото пространство пред сградата на Информационния център на Министерството на отбраната. 

Денят на храбростта и празник на Българската армия през годините

За първи път 6 май се отбелязва като празник на Българската армия, утвърден за Ден на храбростта с указ от 9 януари 1880 г. на княз Александър I, като церемонията е включвала панихида в гарнизоните, поздравления и обяд за кавалерите на ордена "За храброст" и ограничени военни паради.

До 1919 г. освен 6 май - Ден на храбростта, се е отбелязвал и Ден на бойната прослава на 27 ноември в чест на победата на Българската армия в Сръбско-българската война (1885 г.). Тъй като на 27 ноември 1919 г. България е принудена да подпише Ньойския мирен договор Денят на бойната прослава не се е отбелязвал през 20-те години на 20 в.

От 1926 г. Денят на храбростта и Денят на бойната прослава се обединяват в Ден на храбростта и победите, честван в деня на св. Георги Победоносец (6 май). През 1931 г. Денят на храбростта и победите е обявен за боен празник на Българската армия, който се отбелязва до 1953 г., когато с постановление на Министерския съвет 23 септември е опреден за Ден на Българската народна армия (годишнина от началото на септемврийските бунтове през 1923 г.).

С постановление на Министерския съвет от 30 май 1991 г. 23 август е определен за Празник на Българската армия в чест на победата (1877 г.) на Българското опълчение на връх Шипка по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). Отново с постановление на Министерския съвет от 27 януари 1993 г. до 1998 г. 6 май се отбелязва като Празник на Българската армия. От 6 май 1998 г. денят се отбелязва като Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия.

Мерки за сигурност в София

Националната служба за охрана (НСО) въвежда мерки за сигурност в София във връзка с отбелязването на празника, съобщиха от пресцентъра на НСО.

От 9:00 ч. пред Паметника на Незнайния воин в София ще се състои тържествен водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия, а от 10:00 ч. на пл. „Княз Александър I” в столицата ще се проведе военен парад. 

Гражданите, които желаят да присъстват на тържествения водосвет, ще имат достъп през пунктове за проверка, организирани при ул. „Раковски“ и ул. „Оборище“ и при ул. „Париж“ и ул. „Шипка“.

Присъстващите ще бъдат проверявани с металдетектори за наличие на огнестрелни и хладни оръжия, остри предмети, експлозиви и леснозапалими вещества, източници на йонизиращи лъчения, фойерверки и други пиротехнически изделия. Граждани, които носят обемисти багажи, няма да бъдат допускани до мероприятието. Достъпът на лица във видимо неадекватно състояние също ще бъде ограничаван.

Достъп на желаещите да наблюдават тържествения парад на Българската армия на пл. „Княз Александър I” ще бъде осигуряван след 8:30 часа през пунктове за проверка, организирани, както следва: при ул. „Съборна“ и ул. „Княз Александър I“; при ул. „Съборна“ и ул. „Леге“; при ул. „Дякон Игнатий“ и ул. „Аксаков“ (срещу Българската банка за развитие); при югозападния ъгъл на сградата на Народното събрание (откъм пл. „Независимост“); при ул. „Георги Бенковски“ и бул. „Цар Освободител“.

За времето от 7:00 ч. до 13:00 ч. се въвежда забрана за използване на безпилотни летателни системи (дронове) в зоната за сигурност. 

Въвежда се и временна забрана за престой и паркиране на пътни превозни средства във връзка с тържественото честване на празника, съобщиха от Центъра за градска мобилност (ЦГМ). 

От 3:00 часа до приключване на мероприятието на 6 май, както следва: на ул. „Оборище" между площад „Св. Александър Невски" и бул. „Васил Левски"; на паркингите на площад „Св. Александър Невски" и се закриват базарите за художествени изделия; на ул. „11-ти август" между бул. „Кн. Ал. Дондуков" и пл. „Св. Ал. Невски"; на ул. „15-ти ноември" между бул. „Цар Освободител" и пл. „Св. Ал. Невски"; на ул. „Московска" между ул. „Дунав" и ул. „Георги С. Раковски"; на ул. „Леге" между ул. „Съборна" и пл. „Атанас Буров"; на ул. „Кн. Александър I" между ул. „Съборна" и пл. „Кн. Александър I"; на пл. „Николай Гяуров"; на паркинга на пл. „Княз Александър 1"; на източната част на паркинга на площад „Желю Желев;

От 3:00 до приключване на събитието на 6 май: на ул. „Дякон Игнатий" в участъка между ул. „Аксаков" и бул. „Цар Освободител"; на площад „Народно събрание" (при паметника на Цар Освободител). От 7:00 часа до завършване на мероприятията на 6 май се забранява влизането в двете посоки на пътни превозни средства, както следва: ул. „Оборище" между ул. „Г.С.Раковски" и бул. „Васил Левски"; ул. „11-ти август" между бул. „Кн. Ал Дондуков" и пл. „Св. Александър Невски"; ул. „15-ти ноември" между бул. „Цар Освободител" и пл. „Св. Александър Невски"; ул. „Московска" между ул. „Дунав" и ул. „Георги С. Раковски"; бул. „Цар Освободител" между пл. „Независимост" и бул. „ВасилЛевски"; ул. „Аксаков" между ул. „Г.С.Раковски" и ул. „Дякон Игнатий"; ул. „Г. Бенковски" между ул. „Аксаков" и бул. „Цар Освободител"; ул. „ Леге" между ул. „Съборна"и бул. „Цар Освободител"; ул. „Дякон Игнатий" между бул. „Цар Освободител" и ул. „Аксаков"; ул. „Кн. Александър I" между ул. „Съборна" и бул. „Цар Освободител".

В празничния парад за 6 май тази година няма да има военна техника. На площад „Княз Александър I“ в столицата ще преминат около 700 военнослужещи, каза преди дни командващият парада и командир на Съвместното командване на специалните операции бригаден генерал Божидар Бойков. Няма да има сухопътна техника, но на парада ще се види най-ценното, което армията има - това са хората, които работят в нея, допълни бригаден генерал Божидар Бойков.

Вижте повече в нашата галерия

Военен парад в София за Деня на храбростта и празника на Българската армия

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Гергьовден е! Честит имен ден на всички празнуващи

Внимание! Опасно време на празничния 6 май

Украйна внезапно атакува Русия

- Какво обикаляш така нервно? - Виж как вали, а жена ми е без чадър! - Е, голяма работа, ще влезе в някой магазин! -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Част от актьорския състав на "То: Добре дошли в Дери"

Обожавано: „То: Добре дошли в Дери“? Ето „абсолютният шедьовър“, който Стивън Кинг смята, че трябва да гледате

Преди 15 минути

„Dark“, излязла на Netflix през 2017 г., е трисезонна немскоезична драма, която следи четири семейства, опитващи се да разкрият истината след изчезването на дете

СГС прекрати делото срещу Иван Демерджиев и го върна на прокуратурата

СГС прекрати делото срещу Иван Демерджиев и го върна на прокуратурата

България Преди 25 минути

Той е на съд по обвинение за неизгодна сделка във връзка с обществената поръчка за новите документи за самоличност

<p>Каква е позицията на Русия за разполагане на европейски войски в Украйна</p>

Кремъл: Позицията на Русия за разполагане на европейски войски в Украйна е добре известна

Свят Преди 1 час

Говорителят на Кремъл заяви, че с всеки нов контакт с Москва Уиткоф все по-добре разбира позицията на Русия по отношение на Украйна

<p>Меси посети уникален център за диви животни в Индия</p>

Меси и звездите на "Интер Маями" посетиха уникален център за диви животни в Индия

Любопитно Преди 1 час

Футболната легенда Лионел Меси посети по време на обиколката си в Индия центъра за опазване на дивата природа „Вантара“ в Джамнагар, основан от Анант Амбани, където се запозна отблизо със спасителните и рехабилитационни грижи за животните

Шофьор се вряза в дърво при опит да избегне изскочил елен

Шофьор се вряза в дърво при опит да избегне изскочил елен

България Преди 1 час

Шофьорът е без опасност за живота след инцидента

Украйна удари руска рафинерия и петролен склад в Ростовска област

Украйна удари руска рафинерия и петролен склад в Ростовска област

Свят Преди 1 час

Регионалният оперативен щаб в Краснодарския край заяви, че "отломки от дрон са паднали на територията на рафинерията" в Славянск на Кубан, което е довело до пожар

Финансова изненада очаква тези 5 зодии по празниците

Финансова изненада очаква тези 5 зодии по празниците

Любопитно Преди 1 час

Експертите по астрология посочват пет зодиакални знака, които по време на коледните празници ще усетят най-силно това благоприятно влияние

Новият формат „Вече играеш… Стоичков“ започва на 11 януари по NOVA

Новият формат „Вече играеш… Стоичков“ започва на 11 януари по NOVA

Любопитно Преди 1 час

Аня Пенчева, Мартин Макариев и Владимир Памуков ще оценяват кандидатите за ролята на Христо Стоичков в игралния филм за него

Фон дер Лайен: Руските активи остават блокирани

Фон дер Лайен: Руските активи остават блокирани

Свят Преди 1 час

Руските авоари ще останат блокирани, докато Русия не спре войната и не изплати репарации на Украйна

Омбудсманът сезира МОН за скритите камери в 138-о училище

Омбудсманът сезира МОН за скритите камери в 138-о училище

Свят Преди 1 час

Омбудсманът изразява тревога и подчертава, че при доказване на подобни действия би било налице изключително тежко и недопустимо посегателство върху правата на децата

Гръцките фермери продължават блокадите въпреки обещанията

Гръцките фермери продължават блокадите въпреки обещанията

Свят Преди 2 часа

На митническия пункт Промахонас на българската граница гръцките производители организират осемчасова блокада, която ще започне в 12:00 ч

Хакери откраднаха данните на потребители на "Порнхъб"

Хакери откраднаха данните на потребители на "Порнхъб"

Свят Преди 2 часа

„Искаме плащане на откуп в биткойн, за да предотвратим публикуването на данни и да ги изтрием“,заявиха хакерите

Мъж е с прободни рани след сбиване, има задържани

Мъж е с прободни рани след сбиване, има задържани

България Преди 2 часа

Иззет е метален нож и други веществени доказателства

<p>Балоните от Беларус: Контрабанда или хибридна атака</p>

Литва арестува 21 души заради балоните от Беларус

Свят Преди 2 часа

Генералната прокуратура заяви, че предполагаемата мрежа се „характеризира с много строга конспирация и разпределение на ролите“

Доналд Тръмп

Тръмп с обръщение към нацията от Белия дом

Свят Преди 2 часа

„Това беше страхотна година за страната ни и най-доброто тепърва предстои!“, написа Тръмп