Н а 6 май България отбелязва един от най-обичаните и наситени с традиции празници – Гергьовден, посветен на Свети Георги Победоносец. Денят носи особено значение не само за християнския календар, но и за българската народна култура, военната слава и аграрния цикъл.
Кой е Свети Георги?
Свети Георги е един от най-почитаните светци в християнството – войн, който живял през III век и загинал мъченически за вярата си по време на гоненията срещу християните при император Диоклетиан. В народното съзнание обаче той е не просто мъченик, а герой и закрилник – оттук и прозвището му Победоносец.
Образът му е неизменно свързан с битката срещу злото – най-често изобразяван като смел воин, яхнал бял кон и пробождащ змей с копието си. Тази символика има дълбоки корени и в българския фолклор, където Свети Георги олицетворява пробуждането на природата и победата на светлината над мрака.
Празник на храбростта и Българската армия
От 1880 година насам, 6 май е обявен за Ден на храбростта и Българската армия. Традиционно на този ден се провеждат военни паради, тържествени церемонии и благословии на бойните знамена. За българските военнослужещи празникът е особено емоционален – отдава се почит на героизма и саможертвата, с които е извоювана и защитена независимостта на страната.
Гергьовден в народния календар
В българските традиции Гергьовден бележи началото на лятото и активния селскостопански сезон. Празникът е посветен на пастирите и овчарите – Свети Георги се смята за техен покровител. Считало се е, че от този ден нататък тревата става "пълноценна", животните започват да се пускат на паша, а цялата природа се събужда за живот.
Любопитната традиция: "Тестото на Свети Георги"
Една от най-интересните, но по-малко известни традиции е свързана с т.нар. "тесто на Свети Георги". В някои райони на България, преди изгрев, жените замесвали специално тесто, в което вярвали, че Свети Георги "влага сила". От него се пекли обредни хлябове, които се раздавали за здраве, а малко от тестото се запазвало, за да се лекуват с него домашните животни при болест.
Агнешко, люляци и свежест
Несъмнен символ на Гергьовден е печеното агне – жертвоприношение в чест на светията и символ на плодородие. Обикновено се коли първото агне, родено през пролетта, а обредът по приготвянето му често се извършва с молитви и благословии.
Домовете се украсяват с люляк, коприва, глог и орехови листа, с които се правят венци, поставяни на портите, в къщата и над кошарите – вярва се, че носят защита и плодородие.
Гергьовден по света: Един светец – много лица
Грузия
Свети Георги е един от най-почитаните светци в Грузия – страната носи дори неговото име (според някои хипотези "Грузия" идва от „Георгий“). В страната се чества два пъти в годината – на 6 май и на 23 ноември. Провеждат се масови литургии, шествия и празнични трапези. Икони на светеца се носят из улиците, а празникът има силна национална стойност.
Англия
В Англия 23 април е Денят на Свети Георги, който е и покровител на Англия. Макар че празникът не е официален неработен ден, в последните години се наблюдава възраждане на интереса – вдигат се английски знамена (с червения кръст на Свети Георги), провеждат се паради, панаири и исторически възстановки.
Испания – Каталония
На 23 април Каталония отбелязва La Diada de Sant Jordi – един от най-красивите празници в региона, съчетаващ традицията на Свети Георги с любовта към книгите. Жените получават роза, а мъжете – книга. Барселона се превръща в истински фестивал на литературата и романтиката.
Етиопия
В Етиопия Свети Георги (наричан „Сент Джордж“) е изключително почитан – национален покровител, символ на победата над враговете. В столицата Адис Абеба има грандиозна катедрала на негово име, където всяка година се организира църковно шествие с бели коне, подобно на иконографията му.
Сърбия и Македония
В Сърбия празникът се нарича Ђурђевдан (Джурджевдан) и се чества на 6 май. Това е един от най-важните семейни празници (слава) за сърбите. Придружен е от богата обредност – къпане с билки, бране на цветя, месене на хляб и пеене на обредни песни. Известната песен на Горан Брегович „Ђурђевдан“ също е вдъхновена от празника.
Турция (сред християнските малцинства)
В турските градове, където има православни християни (особено в Истанбул), Гергьовден се празнува на 6 май като Hıdırellez – ден, в който се вярва, че се срещат пророкът Хидър и Илия. Макар корените да са различни, обичаите често се преплитат – палят се огньове, прескача се за здраве, хората си пожелават желания.