„Това са третите европейски избори, които се провеждат в България и искам да се обърна към избирателите на БСП. Искам да им кажа да не се отчайват. Да, резултатът е разочароващ за всички нас. Не успяхме да победим ГЕРБ на тези избори, но това не е последната битка, която водим. Напротив, тепърва предстоят”, заяви лидерът на Партията на европейските социалисти и пети кандидат в листата на БСП за евроизборите, Сергей Станишев, цитиран от NOVA

„Според всички проучвания ще имаме 5 евродепутати, което е с 1 повече, но най-важното е да се направи трезв анализ на причините, които не ни позволиха да спечелим тези избори. Само месец преди гласуването БСП водеше във всички проучвания почи без изключения”, подчерта Станишев.

„Струва ми се, че първият извод, който трябва да се направи е, че 2017 г., когато отново имаше ситуация много благоприятна за БСП и всички очаквахме да спечелим - загубихме. Тогава покрай добрия резултат - увеличаването от 40 на 80 депутати, не се направи истински анализ на причините на загубите и струва ми се, че сега се повтаря същата ситуация, което става системен проблем. Затова имаме нужда от бърз, но задълбочен анализ на причините, които не ни позволиха да бъдем припознати като алтернатива на ГЕРБ”, смята лидерът на ПЕС. Той добави, че не става въпрос за оставки.

Станишев отчете, че една от основните причини за второто място на евровота е, че БСП не е била единна и е водила паралелни кампании на всички свои кандидати. Това е довело до разделение между твърдите избиратели на партията. Друг проблем е било излизането на БСП от парламента. Така партията е загубила парламентарната трибуна.

„Има няколко фактора,които изиграха своята роля, първо – преди кампанията загубихме твърде много време във вътрешни разправии и този дефект не беше истински коригиран по време на кампанията. Вместо да имаме единна кампания на листата, имаше паралелни кампании на всички кандидати, което трудно може да привлече периферии. Това е слабост, която трябва да бъде отчетена. Навсякъде ме питаха защо сме извън парламента”, заяви Станишев.

По думите му причината за слабото участие на изборите в България е това, че у нас не се е състоял истински европейски дебат. Така, на фона на ЕС като цяло, където активността е рекордна, в нашата страна кампанията е била използвана за подготовка за местните избори.

Мрачните прогнози за ПЕС се опровергаха, каза Станишев: „Само преди една година се говореше, че ние ще бъдем трети или четвърти в подредбата. Това не се случи. Освен това не се случи и националистическата вълна и цунами. Ние сме настроени, имайки много солидна група, очакваме между 147  и 155 депутати в Европейския парламент, ще работим за формиране на ново проевропейско, прогресивно, социално мнозинство. Естествените партньори за нас са Зелените, които получиха добър резултат и по-крайната левица с комунистите и либералите”.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

- Скъпи, ти никога не ми правиш комплименти! - Какво пък е това? - Ами, кажи ми нещо хубаво. Например за моята фигура! - Фигурата…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Китай се бори да спаси морската свиня без перки

Китай се бори да спаси морската свиня без перки

Любопитно Преди 2 минути

Пълната забрана за риболов в река Яндзъ остави 220 000 рибари без работа

Крайният срок за кандидатстване за стипендиите NOVA EMBA Scholarship продължава до 14 септември

Крайният срок за кандидатстване за стипендиите NOVA EMBA Scholarship продължава до 14 септември

Любопитно Преди 14 минути

За трета поредна година NOVA и Американският университет в България подкрепят социални предприемачи

Актьорът от „Клъцни/Срежи“ Дилън Уолш претърпя тежка катастрофа

Актьорът от „Клъцни/Срежи“ Дилън Уолш претърпя тежка катастрофа

Свят Преди 1 час

Автомобилът на актьора се е ударил последователно в два електропроводни стълба, преди да спре

Външният министър на Русия Сергей Лавров

Русия: Преговори за сигурността на Украйна без Москва са „път за никъде“

Свят Преди 1 час

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров обвини европейските лидери, които отидоха със Зеленски на срещата във Вашингтон в извършване на „доста агресивна ескалация на ситуацията, доста нескопосани и като цяло неетични опити за промяна на позицията на администрацията на Тръмп и лично на президента на Съединените щати“

<p>Японец, смятан за жертва на мечка, се оказа&nbsp;убит от сина си</p>

Япония: 93-годишен мъж, смятан за жертва на мечка, се оказа убит от сина си

Свят Преди 1 час

Случаят първо беше възприет като поредното нападение от мечка, които зачестяват в страната

„Най-милият съдия в света“ почина на 88-годишна възраст

„Най-милият съдия в света“ почина на 88-годишна възраст

Свят Преди 1 час

Франк Каприо почина след диагноза рак на панкреаса

Камион се запали на изхода на Пазарджик в посока Пловдив

Камион се запали на изхода на Пазарджик в посока Пловдив

България Преди 1 час

За щастие инцидентът се е разминал без пострадали

За поколението Z парите са всичко

За поколението Z парите са всичко

Любопитно Преди 2 часа

Финансовата сигурност измести удовлетворението от работата в очите на младите от поколението Z

Колизеумът в Рим

Убийствена жега: Туристически гид почина в Колизеума в Рим

Свят Преди 2 часа

Инцидентът е станал вчера следобед, докато италианката е водела група от около 25 души на първия етаж на древния римски амфитеатър

След фалшиво положителен тест за дрога: Жена твърди, че е станала жертва на полицейско насилие

След фалшиво положителен тест за дрога: Жена твърди, че е станала жертва на полицейско насилие

България Преди 2 часа

Шофьорката твърди, че е държана часове в ареста при унизителни условия

Бактерията Yersinia pestis, която причинява чума

Опасна инфекция: потвърден случай на чума в Калифорния

Свят Преди 2 часа

Според Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ средно се съобщават около седем случая на чума при хора всяка година

Втората пенсия е средно 233 лв., а разсроченото плащане над 500 лв.

Втората пенсия е средно 233 лв., а разсроченото плащане над 500 лв.

България Преди 2 часа

34 673 българи получават втора пенсия, но малцина взимат пожизнена

"Черна Луна" на 23 август, какво означава това новолуние

"Черна Луна" на 23 август, какво означава това новолуние

България Преди 2 часа

Това ще бъде третото от общо четири новолуния през лятото на 2025 г.

Покрива ли Здравната каса раждане със секцио

Покрива ли Здравната каса раждане със секцио

България Преди 2 часа

Какъв метод за раждане е подходящ преценяват лекуващите лекари

Протестите в Сърбия

Докладчикът за Сърбия Тонино Пицула: ЕС вече няма илюзии за режима на Александър Вучич, Сърбия не може да влезе в съюза

Свят Преди 2 часа

„Изходът трябва да се намери чрез избори“, подчерта Пицула относно протестите в Сърбия