П алатките, които бяха разпънати като форма на протест, се оказаха добро прикритие за укриване на бомбите. В една от тях – край хотел "Шератон", колегите намериха коктейл "Молотов".

Вероятно и той е бил приготвен за използване срещу служителите на реда". 

Това заяви на извънреден брифинг в четвъртък сутрин директорът на СДВР старши комисар Георги Хаджиев.

СДВР: Над 60 арестувани, над 100 полицаи са пострадали

"Вчера станахме свидетели как в продължение на часове полицаите бяха обстрелвани с пиротехнически средства, камъни, павета, метални тръби. В резултат на това ръководителите на място прецениха, че за да запазим живота и здравето на служителите ни е необходимо част от тази агресивна тълпа да бъде разцепена и изтласкана. Единствената цел беше да се опитаме да запазим живота на нашите служители и на мирно протестиращите граждани", каза още директорът на СДВР.

Премахнаха палатковите лагери в София

"Тактиката ни беше пасивна и щадяща. Подкрепям решението, което ръководството взе на място. Палатковите лагери като свободна форма на протест се оказаха добро прикритие за складиране на самоделни взривни устройства и част от твърдите предмети, добави Хаджиев. Отричам категорично използването на невропаралитичен газ от полицията", отговори Хаджиев на въпрос.

"Има 80 ранени полицаи. На част от обгазените колеги е оказаха медицинска помощ на място. Призивът ни отново е към абсолютно цялото общество да бъдат изключително внимателни, да не се поддават на криминални лица и да спазват законоустановения ред. След като от нашите видеонаблюдения установихме, че част от самоделните взривни устройства са в палатковите лагери, предприехме полицейска операция и премахнахме блокадите на СУ и Орлов мост. Възстановено е движението вече", добави Хаджиев.

Сблъсъци на протеста, площадът се превърна в бойно поле

"Образувани са над 15 бързи полицейски производства. Над 120 са задържаните протестиращи, 60 от тях са с криминални регистрации", каза още той.

"При такива масови безредици има пострадали от всички страни, полицаи, протестиращи, сигурно и журналисти".

"Няма задържани лица, които да не са изпълнили полицейските разпореждания при премахването на блокадите на Орлов мост и СУ", подчерта Хаджиев.

"Вчера вечерта премина прагът на търпението. Призовавам да се спазва законовия ред. Въпрос на преценка е оттук нататък по какъв начин полицията ще действа, но няма да допускаме нарушаване правото на останалите граждани на придвижване", подчерта Хаджиев. 

Най-големият полицейски синдикат - СФСМВР застана зад всички законосъобразни действия на колегите им, насочени към опазване на обществения ред и пресичане на опитите за провокация.

В позицията до медиите от федерацията посочват, че са недопустими внушенията на част от протестиращите, които обвързват исканията на СФСМВР за достойно заплащане на положения извънреден труд и техните очаквания полицията да стане съучастник в метежи и бунтове.

От федерацията призовават да няма повече случаи на агресивно поведение и провокации от протестиращите към полицията. В противен случай това би принудило униформените да използват сила и помощни средства, което би увеличило напрежението и изместило за пореден път дебата - от исканията на протестиращите към ролята и поведението на полицията.

Хвърлянето на бомбички и други предмети снощи на протеста, от синдиката напомнят, че във всяка една страна, в това число и в България, се смята за посегателство и насилие над полицай и е наказуемо, както и неизпълнението на полицейско разпореждане.

И допълват, че е неприемливо очакването на част от протестиращите служителите на реда да спрат да изпълняват законните си задължения и да им позволят да влязат в сградата на Народното събрание.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Петима туристи загинаха по време на снежна буря в Чили

Петима туристи загинаха по време на снежна буря в Чили

Свят Преди 21 минути

Трагедията се разиграла в националния парк "Торес дел Пайне" в Патагония

,

Кои работници имат право на безплатна храна

България Преди 27 минути

Досега стойността беше 2 лева и 1 лев сътоветно за храна/напитки

Как да се лекувате в чужбина: Пълен наръчник от НЗОК

Как да се лекувате в чужбина: Пълен наръчник от НЗОК

България Преди 32 минути

Какви са условията и процедурите за това

Съучастничката на Джефри Епстийн живее в разкош в затвора

Съучастничката на Джефри Епстийн живее в разкош в затвора

Свят Преди 7 часа

Висш служител на затвора дори се е оплакал, че е „лакей на Максуел“

Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

Сачева призова за законодателни промени за коледните добавки

България Преди 8 часа

Сачева: Има възможност да се направи справедливо разпределение на средствата

<p>Федоров: Най-трудната ситуация от старта на войната</p>

Запорожие е в най-трудната ситуация от началото на войната в Украйна

Свят Преди 8 часа

Федоров: С армията обсъдихме въпроса как трябва да действаме

Конгресът в САЩ одобри отварянето на досиетата "Епстийн"

Конгресът в САЩ одобри отварянето на досиетата "Епстийн"

Свят Преди 8 часа

Тръмп вече заяви, че ще подпише законопроекта

Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Тръмп се срещна с принца на Саудитска Арабия, обяви 600 млрд. долара инвестиции

Свят Преди 9 часа

Тръмп обяви, че саудитският престолонаследник не е знаел нищо за убийството на Хашоги

Криза в Сърбия, утроиха вноса на горива

Криза в Сърбия, утроиха вноса на горива

Свят Преди 10 часа

САЩ осем пъти отлагаха пълния ембарго режим

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

НАТО тества нова защита, за да отблъсне Русия

Свят Преди 11 часа

Разполагането на системата „Пчелояд“ е част от спешните усилия на НАТО да укрепи източния си фланг

Украйна удари Русия с американски ракети

Украйна удари Русия с американски ракети

Свят Преди 11 часа

Това е първи, официално потвърден, украински удар с предоставени от САЩ ракети в Русия

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

Проверка разкри огромни нарушения по Черноморието

България Преди 12 часа

Масово застрояване върху речни легла и дерета

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в  Европа

Разбиха руска престъпна мрежа, пращала бомби в Европа

Свят Преди 13 часа

Действията са били организирани и координирани от руски граждани

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

Заловиха пиян шофьор с почти 5 промила алкохол

България Преди 13 часа

На водача досега три пъти му е било отнемано свиделството за правоуправление

<p>NASA откри нещо странно на Марс, което може да идва от друга планета</p>

NASA откри странен камък на Марс, който може да идва от друга планета

Свят Преди 14 часа

Необичайният състав на камъка и странната му форма са привлекли вниманието на марсохода Perseverance

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

Преобърна се цистерна, блокира прохода Боаза

България Преди 14 часа

Със специализирана техника се извлича тежкотоварният автомобил