З а България членството в еврозоната и Шенген е стратегически важна цел. Това каза президентът Румен Радев по време на откриването на конференцията "България по пътя на еврото", която се провежда в Националния дворец на културата в София днес, предаде БТА.

По думите му в исторически план България винаги е била важна и неделима част от Европа.

Така е и днес, защото страната ни е важна и неделима част от общото европейско и икономическо пространство. 

Стокообменът, съвместните производства, инвестициите в България са в огромната си част със страни от Европейския съюз (ЕС)

и то от еврозоната, изтъкна президентът Радев. Той даде за пример данните за стокообмена с Германия. За миналата година страната ни има ръст от над 22 процента. Стокообменът вече надхвърли 12 млрд. евро - с голямо положително салдо за България.

"Ако ние продължаваме с тези темпове на нарастване на стокообмена, а това е тенденция в последните години, до 3 години този стокообмен ще надхвърли 20 млрд. евро", посочи Румен Радев.

Най-сериозна е инфлацията в страните от Източна Европа, които са най-близо до конфликта в Украйна.

Първо, защото най-тежко се усети прекъсването на веригите за доставки на енергоресурси. Второ, разходите за най-неотложните житейски нужди като процент са най-големи. Целта от влизането в еврозоната е българите да живеят по-добре, икономиката ни да бъде по-конкурентоспособна и да дава по-висок продукт. По думите на Радев това е процес, който е важно как ще се управлява.

Президентът Радев изтъкна, че членството ни в еврозоната ще доведе до съществени икономически ползи за нашата страна.

Според него голямото предизвикателство е да бъдат подготвени българските граждани за това. Това изисква отговорна работа на институциите, допълни той. 

На следващия парламент и правителство няма да е лесно, защото ще трябва да „удържа“ дефицита по време на криза, коментира Румен Радев. Той обърна внимание, че не трябва процесът по влизане в еврозоната да води до понижаване на жизнения стандарт на българите. Напротив, той трябва не само да съхранява, но да нараства. Затова трябва да се мисли това как ще се комбинира със стратегическите цели, които си е поставила България, отбеляза държавният глава. 

България ще трябва да усъвършенства макроикономическата си политика,

ще трябва най-сетне да се направи нещо за т.нар. таргетирана помощ, допълни президентът. Радев изтъкна, че ще трябва още много да се направи, най-вече да се укрепят контролните органи и механизми.

Трябва да приложат такива модели, които в преходния период да не водят до спекула,

а да се съхрани жизненият стандарт на българите. Трябва да се облекчат и условията за правене на бизнес в България. Това означава ефективна политика и действия за приемането ни в еврозоната. Трябва да се овладеят основните фактори, които генерират инфлация, каза още президентът Румен Радев. 

На Коледа стават чудеса. И после ги изплащаш две години, на равни вноски.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Българи излязоха на протест пред Европарламента в Брюксел с призиви „Оставка!“

Българи излязоха на протест пред Европарламента в Брюксел с призиви „Оставка!“

България Преди 32 минути

Протестът бе свикван чрез социалните мрежи и продължи кратко заради липса на разрешение от местните власти

<p>&quot;Когато се вземат решения, които компрометират бъдещето ни, ние ще сме на площада&quot;</p>

Инициативен комитет "Бъдеще в България": Когато се вземат решения, които компрометират нашето бъдеще, ние ще сме на площада

Свят Преди 48 минути

Те подчертаха решимостта си да продължат да настояват за реформа в здравеопазването

<p>Студенти протестират пред СУ,&nbsp;движението в центъра е спряно</p>

Студенти протестират пред Софийския университет, движението в центъра е спряно

Свят Преди 3 часа

В района има засилено полицейско присъствие

Франция: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"

Франция: Евросредства може да са се озовали в ръцете на "Хамас"

Свят Преди 3 часа

Франция призовава и за увеличаване на прозрачността и за прилагане на оперативни средства, чрез които по-добре ще се контролира потокът на средства

Протест спира движението и по централни булеварди в Пловдив

Протест спира движението и по централни булеварди в Пловдив

Свят Преди 3 часа

Гражданите са призовани да се съобразяват с указанията на полицейските служители

Принц Хайнрих XIII Ройс, обвинен за преврат в Германия: Не съм терорист

Принц Хайнрих XIII Ройс, обвинен за преврат в Германия: Не съм терорист

Свят Преди 4 часа

Принцът обясни как е бил вербуван от бившия войник и съучастник Максимилиан Едер, който му разказал за предполагаеми масови изнасилвания на деца

Кайли Дженър и Тимоти Шаламе блеснаха в оранжево и сложиха край на слуховете за раздяла

Кайли Дженър и Тимоти Шаламе блеснаха в оранжево и сложиха край на слуховете за раздяла

Любопитно Преди 4 часа

Двамата, които през последните месеци подхранваха слуховете за раздяла, сложиха край на спекулациите с поредица от нежни моменти и перфектно съчетани визии

Дъщерята на Мария Корина Мачадо прие Нобеловата награда за мир от нейно име

Дъщерята на Мария Корина Мачадо прие Нобеловата награда за мир от нейно име

Свят Преди 4 часа

Мачадо се укрива и не е виждана публично от 9 януари, когато беше задържана за кратко на протест в Каракас

Руски дронове удариха газопреносната система в Одеска област

Руски дронове удариха газопреносната система в Одеска област

Свят Преди 4 часа

Заместник-министърът на енергетиката Микола Колисник не посочи какъв обект е бил поразен

<p>Засилва ли Китай руската военна мощ?</p>

Зеленски: Китай задълбочава връзките си с Русия във военния сектор

Свят Преди 4 часа

„Партньорските разузнавателни служби имат подобна информация“, добави Зеленски

МС одобри над 1.7 млн. лева компенсации за неприети деца в детски градини

МС одобри над 1.7 млн. лева компенсации за неприети деца в детски градини

Свят Преди 4 часа

По тази мярка се компенсират семейства на деца от тригодишна възраст до постъпването им в първи клас

<p>Фон дер Лайен: &quot;Фронтекс&quot; да разполага с три пъти повече граничари&nbsp;&nbsp;</p>

Фон дер Лайен: Граничната служба на ЕС трябва да стане три пъти по-голяма

Свят Преди 4 часа

Водещият принцип в ЕС е, че европейците решават кой идва да пресича границите и при какви условия, а не каналджиите

Расте броят на ранените при земетресението в Япония

Расте броят на ранените при земетресението в Япония

Свят Преди 4 часа

Според местните медии възможността за ново силно земетресение в близките дни се оценява на един процент

<p>&quot;Искам живот тук, не еднопосочен билет!&ldquo;&nbsp;Антиправителствен протест на студентите от НАТФИЗ</p>

"Искам живот тук, не еднопосочен билет!“ Студенти от НАТФИЗ настояват за бъдеще в България

България Преди 5 часа

Част от студентите държаха плакати с надписи: "Аз съм просто човек, ти си просто прасе.", "Писна ни от мрежите ви!"

Извършиха проверки на заседналия край Ахтопол танкер

Извършиха проверки на заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 5 часа

Танкерът „Кайрос“, плаващ под чуждестранен флаг, заседна край бреговете на Ахтопол миналия петък

Гръцките фермери планират акция на моста Рио-Антирио

Гръцките фермери планират акция на моста Рио-Антирио

Свят Преди 5 часа

Те се изтеглят от пристанището Волос