В 14:00 ч. президентът Румен Радев даде старт на последните консултации в опит за съставяне на правителство в рамките на този парламент. Те бяха с представители на парламентарната група на „Български възход“.

"За нас разговорите и усилията за съставяне на кабинет са основополагащи, защото справи ли се с тази задача, парламентът ще има достатъчно време както за промени в Изборния кодекс, така и за решаването на проблемите на българските граждани". 

Това каза Стефан Янев, председател на ПГ "Български възход", по време на консултациите при президента Румен Радев, който днес завършва поредицата от срещи с парламентарните сили в 48-ото Народно събрание преди да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

"Български възход" на консултации при президента Радев

Консултациите започнаха на 26 октомври с най-голямата парламентарна сила - ГЕРБ-СДС. След това президентът се срещна с "Продължаваме Промяната", ДПС, "Възраждане", "БСП за България" и „Демократична България“. 

В началото на срещата президентът Радев отбеляза, че е предоставил достатъчно време на парламентарно представените партии да излязат от конфронтационната реторика на изборите и да намерят разумен консенсус за съставяне на кабинет, като отчете, че не вижда резултат в тази посока.  

Президентът попита какъв тип правителство "Български възход" биха подкрепили –  дали експертно с широка подкрепа, базирана на няколко важни цели или правителство, излъчено от парламентарно представените партии и ясна политическа отговорност. 

/;Дори правителството да бъде експертно, то трябва да бъде подкрепено от партиите/;, посочи в отговор Стефан Янев. 

По думите му не може да се излезе от конструкция, в която никоя партия не носи отговорност за това правителство.

Според него не е важно как ще се нарича правителството, а водещи са конструкцията, начинът на формиране на коалицията и принципите, около която тя се събира.

"Чуваме различни варианти – при всички положения този тип коалиция, която ще е в състояние да излъчи правителство, трябва да се базира на коалиционно споразумение с ясно разписани правила как функционира коалицията, с ясно разписани приоритети, които преди всичко касаят дневния ред на обществото", каза Стефан Янев. 

Янев бе категоричен, че въпрос на технология е коя партия с какви експерти ще участва в него или това ще са политически представени лица. Линията е тънка, защото един експерт може да бъде партиен член, може и да не бъде, по-скоро дебатът опира до това дали ще бъдат лица от ръководството на политическите партии, коментира Стефан Янев. 

Според него на този етап това не е важен елемент от обсъждането, защото е важно да се обсъдят принципите и приоритетите. 

Янев каза, че за да има такъв тип разговори, е необходимо всяка една от партиите да е в състояние да излъчи контактна група, която да комуникира по съответни политики. Контактна група, която да подготви това коалиционно споразумение, на базата на което ще се определят и личностите, които да участват в този потенциален кабинет, разясни лидерът на "Български възход".   

 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ извадиха Сирия от черния списък със спонсори на тероризма

САЩ извадиха Сирия от черния списък със спонсори на тероризма

Свят Преди 3 часа

Премахва се също така определянето за глобална терористична структура на "Фронт ан Нусра"

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Никола Цолов ще кара болид от Формула 1 тази седмица

Любопитно Преди 6 часа

Цолов е лидер в генералното класиране във Формула 2

Българи замесени в схема за контрабанда на газ от Китай

Българи замесени в схема за контрабанда на газ от Китай

Свят Преди 8 часа

След вноса продуктът е бил складиран, преработван и преетикетиран незаконно, а след това пускан на италианския пазар на по-ниски цени

Гешев

Гризлито Гешев е готов за нови подвизи на Арената на “Игри на волята”

Любопитно Преди 9 часа

Георги Гешев отново ще стъпи на бойното поле в Дуранкулак тази есен по NOVA

Тръмп: Иран се срива  напълно!!!

Тръмп: Иран се срива напълно!!!

Свят Преди 9 часа

Иран: Това победа ли е или признание за поражението на Америка?

Джеф Безос и Макензи Скот

След развода с Джеф Безос: Макензи Скот шокира с роман за фашизъм и секс в Белия дом

Любопитно Преди 9 часа

Бившата съпруга на Джеф Безос започна да публикува безплатно новата си книга в Substack, където изследва разполовени Съединени щати, фашистки заплахи, лични фантазии и шокиращ разврат сред политическия елит

Радев отговори на Борисов за американските самолети

Радев отговори на Борисов за американските самолети

България Преди 9 часа

Радев: А що се отнася до "Коалицията на желаещите", мисля, че няма нужда да се спекулира

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

Радев: Държавният чадър на защита на тези хора пада

България Преди 10 часа

GPS заглушителят в София бил монтиран на джип, съобщи премиерът

Барън Тръмп

„Къде да убием Барън Тръмп?“: Ирански медии със смразяващо видео за сина на президента на САЩ

Свят Преди 10 часа

Клипът, свързван с медии, близки до Корпуса на стражите на ислямската революция, съдържа заплахи срещу 20-годишния син на Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Тайните сигнали: Какво се промени в отношенията между Мелания и Доналд Тръмп

Любопитно Преди 10 часа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп се разходиха в Розовата градина в четвъртък, хванати за ръце, по изключително премислен начин, съобщиха експерти по езика на тялото

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

Тест за почтеност за кандидатите за държавни длъжности

България Преди 11 часа

Това прие парламентарната Комисия по правни въпроси на второ четене

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Земята полудя? Учените обясниха защо има толкова много земетресения това лято

Свят Преди 11 часа

Броят на силните земетресения за толкова кратък период от време може да изглежда шокиращ, но експерти заявявиха, че това е обичайно за динамична планета като нашата

<p>&quot;Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв&quot;</p>

"Той лежи пред мен, а майка му още не знае, че е мъртъв": Невидимата битка на украинските съдебни медици

Свят Преди 11 часа

Десетки хиляди украински семейства живеят в мъчителна неизвестност за съдбата на близките си. В Днипро съдебните медици ежедневно сглобяват пъзела от кости и ДНК, за да върнат имената на загиналите и да дадат последен покои на телата им у дома

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Унгарски изтребител „Грипен“ се разби

Свят Преди 11 часа

Министърът на отбраната Ромулус Русин-Сенди потвърди, че пилотът е жив

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

Правната комисия прие тест за почтеност за държавните служители на рискови постове

България Преди 11 часа

Във вторник парламентът ще гласува текстовете на второ четене

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август

Куче нахапа 2-годишно дете в Кубрат, момчето е в болница

България Преди 12 часа

Сигналът за инцидента е подаден около 20.00 часа на 23 август