П ътник с температура, пристигнал от Китай, е изолиран в УМБАЛ "Св. Марина". Това съобщи здравният министър Кирил Ананиев по време на извънредна проверка на термокамерите на Летище София.

Пътникът е бил с 37.1 градуса температура.

"Въпреки ниската температура това ни даде основание да го изолираме и да бъде поставен под специално наблюдение в УМБАЛ "Св. Марина", посочи здравният министър.

Същевременно в страната остават в сила извънредните мерки за сигурност и въведената 4 степен на опасност заради коронавируса.

"Във връзка със създалата се ситуация и притесненията по отношение разпространението на новия коронавирус реших лично да се запозная с организацията и координацията между държавните органи, които имат отговорности по отношение опазване здравето на гражданите, пристигащи на територията на България", заяви Ананиев пред журналисти на Летище София. Той показа как работят здравните, граничните и летищните власти, както и механизма на функциониране на термокамерния контрол.

Здравният министър посочи, че организацията е изключително добра – на терен, на двата терминала на Летище София, работят най-малко 10 представители на здравните власти, както и съответните екипи на Главна дирекция "Гранична полиция" към МВР, летищните власти и Агенция "Митници". Между тях има създадена необходимата координация и всяка една от тези институции знае кога да се намеси в пропускателния процес на летището.

Всички пътници минават през термокамерен контрол, който определя точната температура на всеки един.

Ако температурата е над 37 градуса, пасажерът бива отведен в изолирана стая, където попълва анкетен лист.

Определя се неговото здравословно състояние – къде е пребивавал, дали има болки, чувства ли неразположение и други. Предоставя му се брошура, в която е описано какви по-нататъшни действия следва да бъдат предприети. Хората с температура се извеждат през отделен изход, откъдето ги поема санитарен автомобил с медицински екип.

"На база организацията, която е създадена с Военномедицинска академия-София, УМБАЛ "Св. Марина" във Варна и УМБАЛ Бургас, лица с евентуално заболяване се привеждат в инфекциозната структура на съответното лечебно заведение. Взети са необходимите мерки да не се позволява контакт на потенциалните заразени с останалите граждани", обясни министър Ананиев.

Като полети, към които властите подхождат с особено внимание, здравният министър посочи пристигащите от Истанбул, Москва и Доха. По думите му само в рамките на вчерашния ден от тези дестинации са пристигнали няколко десетки граждани от различни държави и всички те са подложени на термометричен контрол.

"Само при един човек от шестима души, пристигнали в България от Китай и кацнали във Варна, е установено леко повишение на телесната температура – 37.1℃", каза министърът. Именно той е поставеният под наблюдение в УМБАЛ "Св. Марина".

Малко по-рано сутринта стана ясно, че

тестовете на българските граждани, пристигнали късно снощи от Ухан, са отрицателни за новия коронавирус.

Това обяви на брифинг Георги Попов, началник на Катедрата по инфекциозни болести на Военномедицинска академия /ВМА/.

Транспортът на двамата младежи - момиче и момче, е преминал без произшествия. Те са били приети в добро здравословно състояние. От физикалния преглед не са били установени отклонения от нормата, а направеният тест за новия коронавирус е излязъл отрицателен. В средата на инкубационния период тестовете ще бъдат повторени, съобщиха още от ВМА.

Пациентите са настанени в стаи с контролиран достъп и ще останат за наблюдение за 14 дни, поясни доц. Георги Попов.

Българин се завърна от Ухан, разказва за борбата с вируса

Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев подчерта, че са предприети необходимите мерки с цел превенция, а ако е необходимо, ще се разпоредят и допълнителни такива, заедно с партньорите от Европейския съюз.

По думите му, освен на Летище София, медицински екипи има и на летищата във Варна и Бургас. До дни ще бъдат закупени нови термокамери за Варна и Бургас.

Към момента двете летища са снабдени с безконтактни термометри, позволяващи безпроблемното установяване на хора с повишена температура, уточняват от ВМА.

Жената, която е наблюдавана за коронавирус в инфекциозното отделение в Добрич, е с отрицателен резултат за заразата, но засега остава в болницата, съобщи на БТА директорът на Регионалната здравна инспекция /РЗИ/ д-р Светла Ангелова по-късно през деня.

По думите й жената е в добро общо състояние и предстои изписването й като за това се очаква уведомление от Министерството на здравеопазването.

Жената бе хоспиталитазирана на 28 януари с грипоподобна симптоматика след завръщането й от Тайланд. Пациентката сама потърси здравните власти и според директора на РЗИ е постъпила много отговорно като ги е уведомила за пътуването и се е съгласила да постъпи в болницата. Близките на жената са здрави.

Първи смъртен случай извън Китай от коронавируса

След срещата при Борисов: Български граждани да не пътуват до Китай

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Крадците стават все по-изобретателни: Как да защитим дома си

Крадците стават все по-изобретателни: Как да защитим дома си

България Преди 1 час

За година в София са разкрити 50% повече домови кражби

За да се улесни гласуването: ЦИК обмисля в кои секции ще бъдат поставени по две машини

За да се улесни гласуването: ЦИК обмисля в кои секции ще бъдат поставени по две машини

Над 60 хиляди са вече подадените заявления за гласуване извън страната

"Без крале": Най-малко 8 млн. се включиха в протестите срещу Тръмп в САЩ

"Без крале": Най-малко 8 млн. се включиха в протестите срещу Тръмп в САЩ

Свят Преди 2 часа

Движението "Без крале" обяви, че е имало повече от 3300 демонстрации във всички 50 (американски) щата

Арести в Монтанско заради подозрения за купуване на гласове

Арести в Монтанско заради подозрения за купуване на гласове

Полицейските действия за гарантиране честността на предстоящия вот в региона продължават

Серия от експлозии разтърсиха Техеран

Серия от експлозии разтърсиха Техеран

Свят Преди 3 часа

Все още не е ясно какви точно цели са били поразени в столицата на Иран

Свалиха дрон в близост до дома на лидера на управляващата партия в Иракски Кюрдистан

Свалиха дрон в близост до дома на лидера на управляващата партия в Иракски Кюрдистан

Свят Преди 4 часа

САЩ междувременно осъдиха сходна атака, извършена срещу резиденцията на президента на кюрдския автономен регион в Ирак

Aвтобус с израелски туристи катастрофира във Франция, загина момиче

Aвтобус с израелски туристи катастрофира във Франция, загина момиче

Свят Преди 4 часа

Злополуката е станала малко след полунощ в курорта Белвил във Френските Алпи

Мъж почина след сбиване в Слънчев бряг

Мъж почина след сбиване в Слънчев бряг

България Преди 4 часа

Задържани са петима

<p>ППС с предупреждение към планинарите</p>

Внимание, туристи! Лоши са условията в планините, има опасност от лавини

България Преди 5 часа

Температурите са от минус 6 до минус 3 градуса

Блъснаха полицай, докато извършва проверка на пътя край Белица

Блъснаха полицай, докато извършва проверка на пътя край Белица

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал в събота, малко след полунощ, на входа на града

Ескалация в Залива: Иран атакува Кувейт, ОАЕ и Бахрейн

Ескалация в Залива: Иран атакува Кувейт, ОАЕ и Бахрейн

Свят Преди 5 часа

Противовъздушните системи са прехванали ракети и дронове, има ранени и щети по индустриални обекти

<p>Имен ден днес празнуват мъжете с тези имена</p>

Петата неделя на Великия пост е днес, честваме и паметта на виден светец

Любопитно Преди 6 часа

Свети Марк, Аретусийски епископ, живял в трети век