Х иляди се събраха във втория ден на протести в Асеновград. Протестиращите успяха да разбият полицейски кордон и да се насочат към ромската махала в града, преди отново да бъдат спряни от органите на реда показа NOVA.

Първоначалното място на демонстрацията беше градинката пред паметника на цар Иван Асен II. Протестиращите са повече от вчера, като голям брой хора дойдоха от други градове. 

Част от недоволните в един момент стигнаха до площад "Николай Хайтов". Други се опитаха да тръгнат към махалата, но първоначално бяха спряни от плътен кордон полиция и жандармерия. Впоследствие кордонът беше преодолян.

Полицаите все пак успяха да спрат множеството на кръстовището до църквата "Св. Атанас" на около километър от ромския квартал, съобщи Фокус. Първоначална информация за арестувани при протестите беше опровергана от Атанас Илков, директор на областната дирекция на МВР в Пловдив.  

Поводът за недоволството е инцидентът в понеделник, при който десетки жители на ромската махала "Лозница" нападнаха състезателите и треньорите от младежкия клуб по гребане "Асеновец".

КАКВО СЕ СЛУЧВА В АСЕНОВГРАД СЛЕД НАПАДЕНИЕТО - ВИЖТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ

Протестиращите настояваха властите да изгонят незаконно пребиваващите жители на махалата. По думите им през последните години близо 5000 роми от други градове в страната са се пренесли в Лозница.

Демонстрацията премина при изключително засилено полицейско присъствие. Патрулки бяха разположени на входовете на града и следяха за влизащите в него.

Участие в общото недоволство взеха отново и рокерски групи. Моторджиите днес направиха няколко обиколки по улиците около градинката пред паметника. По време на демонстрацията се чуваха патриотични възгласи, такива, насочени срещу ромското население, както и такива срещу полицията. 

На протеста имаше футболни фенове, както и майки с деца. 

На път за Асеновград едно от типичните си клипчета засне и станалия известен като "ловеца на бежанци" Динко Вълев от Ямбол. Въпреки че поиска роми и българи "да си стиснат ръцете", Вълев обеща и да се включи в евентуални физически пререкания.

"Не превръщайте Динко Вълев в икона. Той е нищо повече от подставено лице на мафията", заявиха някои протестиращи. 

Очаква се големият протест да бъде в неделя,

като демонстрацията тогава трябва да започне пред самата ромска махала.

Днес беше проведено специално заседание на общинския съвет, в което участие взеха кметът Емил Караиванов, вицепремиерът  Валери Симеонов и главният секретар на МВР Младен Маринов.

Властите обещаха нелегално пребиваващите в махалата да бъдат търсени "къща по къща", както и да бъдат набелязани за събаряне незаконните постройки в нея.  

Деветима участници в нападението срещу отбора по гребане са в ареста и ще им бъдат повдигнати обвинения, декларира и главният прокурор Сотир Цацаров.

Самите жители на "Лозница твърдят, че участниците в мелето най-напред са били нападнати от треньорите-гребци

и това е довело до ответна реакция.

Много от тях казват, че не са спали миналата нощ и са готови да отговорят на агресия спрямо тях.

Страх декларират и от другата страна. Бащата на пострадали при инцидента деца твърди, че те се притесняват да се показват по телевизията и имат психически проблеми заради случилото се.

"Моето лично становище е, че този тип протести няма да решат проблема, а ще доведат до задълбочаването му", заяви кметът Емил Караиванов.

Представители на протестиращите днес заявиха, че демонстрациите ще продължат, докато властите не започнат да изпълняват обещаните действия срещу живущите в "Лозница". 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сушата засегна и Панамския канал, ограничават корабите

Сушата засегна и Панамския канал, ограничават корабите

Свят Преди 5 часа

Броят на транзитните преминавания, за които могат да се правят резервации, постепенно ще бъде намален

Бус и кола се сблъскаха край Самоводене, трима пострадали

Бус и кола се сблъскаха край Самоводене, трима пострадали

България Преди 6 часа

Леките автомобили се пренасочват през Горна Оряховица, а товарните изчакват на място.

Сатанизъм, неонацизъм и секти сред младежите в България

Сатанизъм, неонацизъм и секти сред младежите в България

България Преди 7 часа

В Телеграфно подкастът говори д-р Десислава Панайотова

Русия е готова да изслуша предложения за прекратяване на войната в Украйна

Русия е готова да изслуша предложения за прекратяване на войната в Украйна

Свят Преди 8 часа

Според Рябков САЩ са демонстрирали готовност за „конструктивен диалог“

Димитър Радев даде оценка на прехода към еврото

Димитър Радев даде оценка на прехода към еврото

България Преди 9 часа

Управителят на БНБ е категоричен, че „еврото не създаде инфлацията в България“

Почина бившият басист на Queen Бари Мичъл

Почина бившият басист на Queen Бари Мичъл

Свят Преди 10 часа

Мичъл е басист на създадената в Лондон рок група за кратък, но значим период между август 1970 г. и януари 1971 г.

"Кърваво насилие", мъж вилня с меч в училище в Швеция

"Кърваво насилие", мъж вилня с меч в училище в Швеция

Свят Преди 10 часа

Нападателят е бил прострелян от полицията

КЗП провери половината плажове по Черноморието, ето какво откри

КЗП провери половината плажове по Черноморието, ето какво откри

България Преди 10 часа

Потребителите имат право да получат ясна информация за цената и условията

Предложенията предвиждат допълнителни проверки при сделки с имоти и повече публичност при процедури, които могат да засегнат правата на собствениците.

Затягат правилата срещу имотните измами

България Преди 10 часа

Предлагат повече проверки при сделки, публичност при саморъчните завещания и нови изисквания при придобиване на имот по давност

Съдът в РС Македония отказа лечение на Ива Михаилова

Съдът в РС Македония отказа лечение на Ива Михаилова

България Преди 10 часа

Министерството на външните работи на България предприе спешни мерки

<p>Тежък удар за принц Хари и Елтън Джон: Осъдиха ги да платят милиони</p>

Тежък удар за принц Хари и Елтън Джон: Осъдиха ги да платят 9,5 милиона паунда на Daily Mail

Свят Преди 11 часа

Известните личности може да бъдат принудени да платят още милиони на издателството, което е похарчило 34 милиона паунда, за да се защити срещу обвиненията

Турция издаде нова заповед за арест на Нетаняху

Турция издаде нова заповед за арест на Нетаняху

Свят Преди 11 часа

Това съобщи турският министър на правосъдието Акин Гюрлек

Намериха мъртъв бивш генерал-майор от ФСБ в Москва

Намериха мъртъв бивш генерал-майор от ФСБ в Москва

Свят Преди 11 часа

Според руските медии предварителната версия е самоубийство

Тежка катастрофа с шестима ранени на Подбалканския път, вдигнаха медицински хеликоптер

Тежка катастрофа с шестима ранени на Подбалканския път, вдигнаха медицински хеликоптер

България Преди 11 часа

Челен сблъсък между два автомобила край разклона за Горно Сахране затвори временно участъка, въведен е обходен маршрут

Пламен Димитров: Издръжката на живота е изключително важен критерий за МРЗ

Пламен Димитров: Издръжката на живота е изключително важен критерий за МРЗ

Парите ни Преди 12 часа

Според президента на КНСБ нетната минимална заплата трябва да се съпоставя с необходимите средства за живот