Н ационалният съвет за тристранно сътрудничество не постигна съгласие относно изплащането на компенсации на засегнати от извънредното положение фирми с цел запазване на заетостта. Работодатели и синдикати настояват програмата да обхване повече сектори.

Тристранният съвет заседава онлайн. Обсъдено беше и как да се ползват парите от еврофондовете, които ще се пренасочат за социални и икономически мерки. Дебатът не завърши с консенсус, затова заседанието трябва да продължи в събота.

Това стана ясно от съобщение на пресслужбата на кабинета.

Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/, на основание на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., проведе онлайн заседание и обсъди проект на Постановление на Министерския съвет за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели, преустановили работа поради обявеното извънредно положение, внесен от министъра на труда и социалната политика, се казва в съобщението. 

Усложнената епидемична обстановка, вследствие на бързо разпространяващия се коронавирус (COVID-19) оказва неблагоприятно въздействие върху редица сектори и икономически дейности - хотелиерство и ресторантьорство, преработваща промишленост, строителството, дейностите в областта на културата, спорта и развлеченията, търговията на дребно, пътническия транспорт и др., се посочва в прессъобщението.

Проектът на Постановление на Министерския съвет /ПМС/ е разработен с цел подпомагане на работодателите от засегнатите сектори и икономически дейности, запазване на заетостта на техните работници и служители, и регламентира условията и реда за изплащане на компенсации.

В рамките на проведената дискусия НСТС не е постигнал единодушна подкрепа по проекта на ПМС.

Всяка от организациите на работодателите и на работниците и служителите са представили писмени становища с конкретни бележки и предложения.

По решение на членовете на Националния съвет за тристранно сътрудничество обсъждането по проекта на Постановление на Министерския съвет за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели, преустановили работа поради обявеното извънредно положение, ще продължи в събота, 28 март 2020 г.

"Винаги има недоволен. Въпросът е тази мярка да мине през Тристранката, ако резултатът е да е достъпна още другата седмица, над милион работници могат да я ползват тази мярка. Важно е да започне да действа веднага", заяви вицепремиерът Томислав Донев.

"Не стигнахме до консенсус, спряхме часовниците, за да се направят допълнителни консултации, да се направи тази мярка такава, че да могат да се ползват засегнатите бизнеси, да подкрепят заетостта в тях, защото ако не се случи, безработицата ще е като предишната криза", заяви Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Писмените становища на синдикалните и на работодателските организации са публикувани на Портала за консултативните съвети на Министерския съвет (https://saveti.government.bg/web/cc_13/1).

Нови 17 случаи на COVID-19 в България

ЕС дава 140 млн. евро за разработване на ваксина срещу COVID-19

Заразените от коронавирус в България вече са 276

България рискува да си вкара автогол заради COVID-19

Бум на короронавируса в САЩ, изпревариха Китай

Тревожни данни за коронавируса по света

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП

ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Соловьов изригна с обиди към Мелони

Соловьов изригна с обиди към Мелони

Свят Преди 2 часа

Изявленията идват ден след като Соловьов използва обиден и вулгарен език по адрес на Мелони

В София пристига част от мощите на Св. Лазар Български

В София пристига част от мощите на Св. Лазар Български

България Преди 3 часа

Тя ще бъде изложена в митрополитския катедрален храм „Св. вмчца Неделя за два дни

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

Николай Попов: Цялата отговорност е на Румен Радев

България Преди 5 часа

„Сияние“ започва изграждането на своя гражданска мрежа

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Свят Преди 6 часа

Новак не посочи срок, в който доставките могат да бъдат възобновени

МВР въвежда нов образец на паспорт

МВР въвежда нов образец на паспорт

България Преди 6 часа

Издаването на паспорт от новия вид ще стартира на 27 април 2026 г.

<p>&bdquo;Седях в банята с пистолет в устата, без да знам какво правя&ldquo;: Признанията н Хълк Хоган преди смъртта му</p>

Последните дни на Хълк Хоган: Легендата не можел дори да отвори бутилка вода без помощ

Свят Преди 6 часа

Новата документална поредица на Netflix „Hulk Hogan: Real American“ разкрива шокиращи подробности за здравословното състояние, тежката зависимост от фентанил и личните трагедии на кеч идола преди смъртта му

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

България Преди 6 часа

Имотът с площ 958 362 кв. м е със статут на единична недвижима културна ценност

<p>24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс</p>

24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс в Силистренско

България Преди 6 часа

Към момента в страната няма съобщен случай на заболял от антракс, съобщиха от министерство на здравеопазването

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

Свят Преди 6 часа

Колективните действия ще бъдат от решаващо значение за ограничаването на климатичната криза

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Любопитно Преди 6 часа

В следващите дни някои зодиакални знаци ще имат късмет, но само малцина ще преживеят истински пробив. От 22 април те ще навлязат в период, който може драстично да промени живота и финансовото им положение

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

Свят Преди 7 часа

Будапеща е дала съгласие за започване на процедурата

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

България Преди 7 часа

Тестът за употреба на алкохол отчете 1,98 промила

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Свят Преди 7 часа

Той порица “колонизирането“ на природните ресурси на Земята

.

Тръмп обмисля последици за съюзниците от НАТО, които са в списъка на "непослушните"

Свят Преди 8 часа

Това усилие е поредният знак, че президентът Доналд Тръмп планира да изпълни заплахите си срещу членове, които не се смятат за "образцови съюзници"