В този момент гласовете ни се сливат и в унисон изразяват пламенното желание за мир: нека мирът се разпространи по цялата земя! В нашите семейства, във всеки от нас и особено по тези места, където толкова много гласове са били заглушени от войната, задушени от безразличие и игнорирани от смазващото съучастие на заинтересуваните групи.

Това каза папа Франциск на събитието за мир на столичния площад "Независимост".

Светият отец призова всички да съдействат за осъществяването на този стремеж: представителите на религиите, на политиката, на културата. 

Нека мирът се разпространи по цялата земя, призова папа Франциск

Ето и цялото послание за мир на папа Франциск:

"Скъпи братя и сестри,

Молехме се за мир с думи, вдъхновени от Св. Франциск от Асизи, велик влюбен в Бог, Творец

и Отец на всички. Любовта, на която той бе свидетел със същата страст и искрено уважение към творението и към всеки човек, когото срещаше по своя път. Любов, която е променила погледа му, давайки му да осъзнае, че във всеки един има „проблясък на светлината, която идва от личната ни сигурност, че сме безкрайно обичани, над всичко” (Апостолическо насърчение „Evangelii Gaudium”, № 6). Любов, която го е накарала да бъде истински миротворец. И всеки от нас, по неговия пример, също е призован да стане строител, „занаятчия” на мира. Мир, за който трябва да се молим и за който трябва да работим, дар и задача, подарък и постоянно и ежедневно усилие за изграждане на култура, в която дори мирът е основно право. Активен и „укрепен” мир срещу всички форми на егоизъм и безразличие, които ни карат да поставяме дребните интереси на някои над неприкосновеното достойнство на всеки човек. Мирът изисква и моли да направим от диалога - път, от общото сътрудничество - наше поведение, от взаимното опознаване - метод и критерий (Вж. „Документ за човешкото братство”, Абу Даби, 4 февруари 2019 г.), за да се срещнем в това, което ни обединява, да се уважаваме в това, което ни разделя и да се насърчим да гледаме на бъдещето като пространство на възможности и достойнство, особено за бъдещите поколения.

Тази вечер сме тук, за да се молим пред тези факли, донесени от нашите деца. Те символизират огъня на любовта, който гори в нас и който трябва да се превърне в фар на милосърдието, фар на любов и мир в средата, в която живеем. Фар, който бихме искали да запали целия свят. С огъня на любовта ние искаме да разтопим леда на войната. Преживяваме това събитие за мир при руините на древна Сердика, в София, сърцето на България. Оттук можем да видим местата за поклонение на различни Църкви и вероизповедания: „Св. Неделя” на нашите православни братя, „Св. Йосиф” на нас - католиците, синагогата на по-големите ни братя - евреите, джамията на нашите братя мюсюлмани и в близост - църквата на арменците.

На това място, в продължение на векове, са идвали софиянци българи, принадлежащи към различни културни и религиозни групи, за да се срещнат и разговарят. Нека това символично място да се превърне в свидетелство за мир. В този момент гласовете ни се сливат и в унисон изразяват пламенното желание за мир: нека мирът се разпространи по цялата земя! В нашите семейства, във всеки от нас и особено по тези места, където толкова много гласове са били заглушени от войната, задушени от безразличие и игнорирани от смачкващото съучастие на заинтересуваните групи. Нека всички да съдействат за осъществяването на този стремеж: представителите на религиите, на политиката, на културата. Всеки, където и да се намира, изпълнявайки задачата, която му е поверена, може да каже: „Направи ми инструмент на твоя мир”. Апелът е да се осъществи мечтата на папа Св. Йоан XXIII за една земя, където мирът да бъде като у дома си. Да следваме неговото желание и с живота си да кажем: Pacem in terris! Мир на земята на всички хора, които Господ обича".

Над 1 000 души се събраха на столичния площад, където папа Франциск отправи своето послание за мир към целия свят заедно с представители различни вероизповедания.

На събитието присъстваха и близо 200 официални гости. Въпреки облачното и ветровито време, хората бяха в приповдигнато настроение, държаха в ръце флаговете на България и Ватикана, предава БТА.

Шест деца - представители на различните вероизповедания, държаха запалени факли - символ на мира. На сцената имаше маслиново дърво и рози - символ на България.

Главният арменски епископ Исахак Похосян отправи молитвата за мир на арменския народ. Последва еврейска песен, с която деца отправиха молитвата за мир на еврейския народ. След това и евангелските църкви в България с песен отправиха своя поздрав за мир. Наред бе и мюсюлманската молитва за мир.

Източник: БГНЕС

Папата се сбогува с представителите на различните вероизповедания у нас с прегръдка.

С папамобила си главата на Римокатолическата църква папа Франциск се отправи на обиколка на всички храмове на различните вероизповедания у нас.

Утре рано сутринта папа Франциск ще бъде изпратен от премиера Бойко Борисов. Папата продължава посещението си в Северна Република Македония. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

– Пешо, пак ли си пил?! – Не, душата ми просто се е освободила от реалността.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Близо 1000 декара горят край Свиленград

Близо 1000 декара горят край Свиленград

България Преди 52 минути

Огънят се разгоря между селата Лисово, Младиново и Костур

Руски дрон порази ТЕЦ край Киев

Руски дрон порази ТЕЦ край Киев

Свят Преди 2 часа

Украинското министерство на енергетиката заяви, че електроподаването вече е стабилизирано

Въоръжено нападение срещу полицейски участък в Измир, има жертви

Въоръжено нападение срещу полицейски участък в Измир, има жертви

Свят Преди 3 часа

Към момента няма информация за мотивите на нападателя

ООН: Правилата на войната се пренебрегват повсеместно

ООН: Правилата на войната се пренебрегват повсеместно

Свят Преди 4 часа

Той осъди широко разпространените нарушения при пълномащабната инвазия на Русия в Украйна

Цяло племе отпада още на старта на “Игри на волята” 7 тази вечер

Цяло племе отпада още на старта на “Игри на волята” 7 тази вечер

Любопитно Преди 4 часа

Зрелищна териториална битка ще премери силите на новите претенденти от 20:00 ч. по NOVA

Лейди Гага и Ариана Гранде триумфираха на музикалните награди на MTV

Лейди Гага и Ариана Гранде триумфираха на музикалните награди на MTV

Любопитно Преди 4 часа

Гранде спечели две награди – видео на годината и най-добро поп видео

Орбан предрича "хаос" и "бедност", ако проевропейската опозиция спечели следващите избори

Орбан предрича "хаос" и "бедност", ако проевропейската опозиция спечели следващите избори

Свят Преди 5 часа

Догодина Орбан, който е на власт от 2010 г., го очакват едни от най-сложните избори на фона на икономическите проблеми и високата инфлация

Много убити и ранени при стрелба в Йерусалим

Много убити и ранени при стрелба в Йерусалим

Свят Преди 5 часа

Нито една въоръжена групировка не пое незабавно отговорност за атаката, но "Хамас" приветства нападението

Израел Кац заплаши "Хамас" с "ураган"

Израел Кац заплаши "Хамас" с "ураган"

Свят Преди 6 часа

Израелската армия продължава да се подготвя за разширяване на операцията

<p>&quot;Тръмп и Путин биха искали Европа да бъде разединена&quot;</p>

Жан-Клод Юнкер: Тръмп и Путин биха искали Европа да бъде разединена

Свят Преди 6 часа

Не мисля, че бяхме наивни да се опитаме да установим по-добри отношения с Русия, каза той

<p>Дори &quot;ядрената опция&quot; няма да спаси Франция:&nbsp;Крахът на правителството на Франсоа Байру изглежда неизбежен</p>

Франция - Крахът на правителството на Франсоа Байру изглежда неизбежен

Свят Преди 6 часа

Падението на кабинета ще принуди президента Макрон да търси петия си премиер за по-малко от две години

Четири години в нелегалност: Новозеландската полиция намери децата на беглец от закона

Четири години в нелегалност: Новозеландската полиция намери децата на беглец от закона

Свят Преди 7 часа

Децата са били без придружители, когато полицията ги е намерила, и са сътрудничили на властите

Полша откри отломки от неидентифициран обект до границата с Беларус

Полша откри отломки от неидентифициран обект до границата с Беларус

Свят Преди 8 часа

Мястото е отцепено, при инцидента няма пострадали

Пълно лунно затъмнение: Милиони хора по света наблюдаваха "кървавата луна"

Пълно лунно затъмнение: Милиони хора по света наблюдаваха "кървавата луна"

Любопитно Преди 9 часа

Ето кога ще бъде следващото лунно затъмнение

Доживотен затвор за жената, убила роднини с гъби

Доживотен затвор за жената, убила роднини с гъби

Свят Преди 9 часа

Тя беше призната за виновна по три обвинения

<p>Американският президент Тръмп: Не съм&nbsp;щастлив</p>

Тръмп планира нов разговор с Путин

Свят Преди 10 часа

Той очаква европейски лидери да посетят САЩ, за да разговарят за войната в Украйна