В черашните срещи на собственикът на фирма „Инерком“, която иска да купи ЧЕЗ, Гинка Върбакова с министър-председателя Бойко Борисов и изслушването ѝ пред комисиите по енергетика и контрол над службите в парламента, повдигнаха много въпроси.

Един от тях е дали е законна намесата на държавата и не изглежда ли таа сякаш тя иззема бизнеси на хората след срещи с тях в Министерски съвет (МС). На този и още въпроси по казуса ЧЕЗ отговори вицепремиерът Томислав Дончев в „Здравей, България“ по NOVA.

Гинка Върбакова: Премиерът иска контрол върху компанията

Сидеров: БСП яхна темата за ЕРП-тата сега, къде бяха преди години

Румен Радев за казуса ЧЕЗ: Тревожното е, че службите не сработиха

„Трябва да бъдем малко по-внимателни с думите. Какво означава прибираме бизнес?

Първоначални разговори с лице, което е собственик на капитала на фирмата ние питаме: „не считате ли, че е по-добре държавата да влезе изцяло или поне частично, с възможност да има контрол върху дружеството“. Предвид създалата се ситуация, не става дума само за граждани, става дума и за потребители, този репутационен проблем ще възпрепятства работата ви за в бъдеще. Още повече, че предвид създалата се политическа ситуация, трябва да се намери някакъв изход.

Дамата отговаря, проявява разбиране в тази ситуация, това вероятно е абсолютно разумно като мярка, тя подчерта, че нещата не зависят от нея, защото е само купувач, а от другата страна има продавач. Решение на продавача е на кого, за колко да продаде това, което има“, заяви Дончев.

Той уточни, че при вчерашната среща на Върбакова с премиера и министри станало ясно, че купувачът на ЧЕЗ ще ползва кредитно финансиране от „добре известни международни банки с безупречна репутация”.

Трите ЕРП-та искат по-скъп ток

Борисов: Този път оставка няма да има - ще ги разнищя

Радев за ЧЕЗ: Заблуждават ни, оставката генерира въпроси

Във връзка с намерението на държавата да изкупи мажоритарния дял от ЕРП-то Дончев увери, че ако се стигне до споразумение,

властите ще бъдат „безкрайно внимателни, разходвайки ресурс по тази операция”.

„Непремерените действия в тази ситуация могат да ни излязат много скъпо в буквалния смисъл на тази дума. Паралелно с това държавата да контролира по-добре сектора, трябва да довършим и либерализацията на енергийния пазар”, каза още вицепремиерът.

Според него вчерашният ден би могъл да се обобщи така: „Държавата се връща в бизнеса с ЕРП-тата,макар че кратките конструкции не винаги в една сложна ситуация има шанс да са напълно изчерпателни и правилни. Добре е всички водещи политици да декларират, да изяснят дали имат пряко отношение към някой от отпадналите кандидат-купувачи в тази сделка“.

Този коментар той направи по повод оставката на енергийния министър Теменужка Петкова, подадена заради приятелството ѝ с Гинка Върбакова – бъдещият собственик на най-голямото ЕРП у нас.

„Това е морален ход от страна на министър Петкова.

Познанството не е грях в никакъв случай,

не е нарушение, но в една такава изнервена ситуация със сигурност би могло да породи съмнения. По особена ирония на съдбата министър Петкова няма никакво отношение към сделката нищо че е енергиен министър“, каза още Томислав Дончев.

Той смята, че Европейската комисия няма да пита България за сделката с ЧЕЗ.

Целия разговор с Томислав Дончев гледайте във видеото горе.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изкуственият интелект вече променя и света на хакерите

Изкуственият интелект вече променя и света на хакерите

Технологии Преди 17 минути

Киберсигурността става все по-сложна и рискова

.

Софи Търнър: Целувките с Кит Харингтън бяха отвратителни

Любопитно Преди 7 часа

Двамата актьори си партнират в готическия хорър „The Dreadful”

.

Застреляха жена в Пловдив, съпругът ѝ опита да се самоубие

България Преди 11 часа

Подозират, че именно той е сложил край на живота ѝ

Марко Рубио: САЩ може да не успеят да изготвят план за прекратяване на войната в Украйна

Марко Рубио: САЩ може да не успеят да изготвят план за прекратяване на войната в Украйна

Свят Преди 11 часа

Той така заплаши Русия с нови санкции, ако не бъде постигнато споразумение

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

Желязков: Гаранциите за сигурност на Украйна трябва да включват подкрепа от ЕС и от САЩ

България Преди 11 часа

Премиерът приветства ангажимента на американския президент

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Терънс Стамп - злодеят от "Супермен", почина на 87 години

Свят Преди 12 часа

Стамп е починал в неделя сутринта

Земетресение край Сливен

Земетресение край Сливен

България Преди 12 часа

Трусът е регистриран в 5:28 ч.

.

Уиткоф: Путин направи отстъпки от исканията за размяна на украински територии

Свят Преди 12 часа

Според специалния пратеник на САЩ руският президент се е съгласил на „солидни гаранции за сигурност” за Украйна

.

Голям пожар в Старозагорско, обявяват бедствено положение

България Преди 13 часа

Временно е спряно движението на превозни средства по пътя от областния град до разклона за село Пряпорец

,

Трима убити и 11 ранени при стрелба в препълнен нощен клуб в Ню Йорк

Свят Преди 13 часа

"Това е ужасяваща стрелба в град Ню Йорк“

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Зеленски пристигна в Брюксел за среща с Фон дер Лайен

Свят Преди 14 часа

След нея те заедно ще заминат на визита във Вашингтон

Експлозии разтърсиха Харков

Експлозии разтърсиха Харков

Свят Преди 14 часа

Това съобщи ръководителят на Харковската областна военна администрация Олег Синегубов

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Тази напитка ще ви спаси от камъни в бъбреците

Любопитно Преди 14 часа

Подробности четете в следващите редове

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Нетаняху: Край на войната без разгрома на Хамас е победа за терористите

Свят Преди 14 часа

Нетаняху остро разкритикува протестиращите в страната, които настояват за прекратяване на войната в Газа

о

Европейски лидери ще придружат Зеленски при срещата му с Тръмп

Свят Преди 15 часа

Фон дер Лайен обяви, че ще посрещне Зеленски в Брюксел

Пожар до аквапарка в Несебър

Пожар до аквапарка в Несебър

България Преди 15 часа

Заради силния вятър огънят бързо се е разпространил