Е вропейската комисия дава днес зелена светлина на плана за възстановяване и развитие на България. Това е изключителен план, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на съвместна пресконференция в Министерския съвет с премиера Кирил Петков.

"Този план е работещ, иновативен и наистина ще финансира промяната в България", коментира от своя страна министър-председателят.

Председателят на Европейската комисия пристигна в България

"Благодаря на Урсула фон дер Лайен за нейното присъствие днес и за предаването на Плана за възстановяване и устойчивост, който вече е финализиран. Този план, който е в размер над 12 млрд. лв., е близо 10% от нашата икономика. Той дава възможност България да се трансформира", отбеляза Петков по време на съвместната пресконференция.

По думите му планът гарантира енергийната сигурност на България, както и предвижда реформи в областта на върховенството на закона, борбата с корупцията и провеждането на обществените поръчки.

Специален акцент планът поставя на инвестициите в жп транспорта, където са предвидени 62 нови влака и нови градски железници.

Премиерът Кирил Петков отбеляза още, че планът предвижда 1,3 млрд. лв. за икономическата трансформация на България. 

Петков: Имаме добър и работещ План за възстановяване и устойчивост

"Почти 60% от плана подкрепя зеления преход. Това е важно и добре дошло, защото имаме нужда България да бъде заедно с нас по пътя към климатична неутралност", заяви фон дер Лайен.

По думите ѝ българският план отговаря на много сериозни изисквания и условия. Той съчетава реформи и справяне със структурните предизвикателства.

Подкрепата към най-уязвите също е много важна тема, отбеляза фон дер Лайен и подчерта широките антикорупционни мерки.

"Очаква ни много работа и ЕК винаги ще ви подкрепя", категорична бе тя и определи българският план като един от най-амбициозните, одобряван от ЕК що се отнася до зеления пакт.

Фон дер Лайен изказа благодарността си към правителството и българския народ за оказаната подкрепа към бягащите от войната украинци.

Важно е да мобилизираме всички усилия, за да помогнем на бежанците и всички, които са разселени, заяви още председателят на ЕК.

"Искаме целият свят да даде обещание за солидарност към украинските бежанци. Това ще стане на онлайн събитие в събота с канадския премиер Джъстин Трюдо", обяви Урсула фон дер Лайен, след което връчи официално оценката на ЕК за Плана за възстановяване и развитие на премиера Кирил Петков.

Фон дер Лайен представи оценката за българския План за възстановяване

Планът за възстановяване и устойчивост на България беше предаден на 15 октомври 2021 г. Тогава в рамките на оценката ЕК подчерта необходимостта от промени в области като енергетика, върховенство на закона и транспорт, за да бъде постигнато съответствие с европейските изисквания. В тази връзка правителството актуализира плана.

Основните промени в областта на енергетиката включват мерки за ускоряване на изграждането на нови евтини възобновяеми източници и съхранението на евтина енергия за използване в пиковите часове, както и за намаляване на емисиите от производство на електроенергия. Актуализираният план не съдържа проекти за изграждане на газови централи, тръбопроводи и ангажименти за затваряне на въглищни централи в следващите години.

В областта на върховенството на закона, правителството засили реформите, свързани с антикорупцията, реформите в държавните предприятия и прането на пари. В транспортния сектор актуализираният план поставя като ясен приоритет железопътния транспорт чрез нови проекти за влаков състав, дигитализация в сектора и рехабилитация на жп линии.
Актуализираният план за възстановяване и устойчивост включва 57 инвестиции и 47 реформи в 12 различни сфери, които трябва да бъдат реализирани до 2026 г. Мерки в областта на образованието и социалната сфера ще подкрепят обновяването и изграждането на училища, закупуването на съвременна медицинска апаратура, изграждането на система за въздушна спешна помощ, както и засилване на мерките за социално подпомагане.

Бизнес средата ще бъде подкрепена чрез засилване отчетността на главния прокурор, предоставяне на дигитални административни услуги и подобряване на прозрачността и конкуренцията при обществените поръчки. Бизнесът ще бъде директно подкрепен с грантово финансиране, финансови инструменти и подкрепа за индустриални паркове. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Катастрофирал тир блокира пътя от Ямбол към ГКПП „Лесово“

Катастрофирал тир блокира пътя от Ямбол към ГКПП „Лесово“

България Преди 4 часа

Леките автомобили се пренасочват през град Елхово

Рекорд, 440 кг райски газ иззеха полицаи в Созопол

Рекорд, 440 кг райски газ иззеха полицаи в Созопол

България Преди 5 часа

Това е най-голямото количество райски газ, установявано до момента в област Бургас

НС възложи на Сметната палата одити в АПИ, НОИ и МТСП

НС възложи на Сметната палата одити в АПИ, НОИ и МТСП

България Преди 8 часа

Предвижда се да бъде оценено и въздействието на промените в нормативната уредба върху социалните плащания

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

България Преди 8 часа

По време на изслушването министърът бе попитан и за случая „Петрохан“

Арест в Кърджали във връзка с ремонт за близо 1,3 млн. лв.

Арест в Кърджали във връзка с ремонт за близо 1,3 млн. лв.

България Преди 8 часа

Възложител на поръчката е Община Кърджали

Румен Радев се срещна с командващия НАТО в Европа

Румен Радев се срещна с командващия НАТО в Европа

България Преди 9 часа

В срещата участваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

България Преди 10 часа

Хамид Хамид: Тази „справка” е изфабрикувана лъжа, за която отговорност носи ГДБОП и нейния ръководител

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Любопитно Преди 10 часа

Доналд Тръмп взриви социалните мрежи с поредното си причудливо видео. С помощта на изкуствен интелект той влезе в ролята на лекар, за да диагностицира най-големите си критици от Холивуд, предписвайки им молитви и... диетична кола за лечение

Прокуратурата с позиция за скандала между Пеевски и Демерджиев

Прокуратурата с позиция за скандала между Пеевски и Демерджиев

България Преди 10 часа

В Софийска градска прокуратура са наблюдавани три прокурорски преписки, свързани с казуса

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Любопитно Преди 11 часа

Китайската компания UBTech представи първия в света масов ултрареалистичен андроид U1. Снабден с изкуствен интелект, еластична кожа, маникюр и глас, който усеща стрес, роботът е програмиран да обича безусловно самотните хора и да им бъде верен докрай

Захвърли протокола: Вижте в каква неочаквана роля влезе Кейт Мидълтън на Уимбълдън

Захвърли протокола: Вижте в каква неочаквана роля влезе Кейт Мидълтън на Уимбълдън

Любопитно Преди 11 часа

Принцесата на Уелс възстановява най-личната си връзка и се доближава до феновете

Сметката не излиза: НАП засече нови нарушения по морето

Сметката не излиза: НАП засече нови нарушения по морето

Парите ни Преди 11 часа

Най-често липсват касови бележки или има разлика между парите в касата и отчетения оборот

Отиде си големият Йосиф Сърчаджиев

Отиде си големият Йосиф Сърчаджиев

България Преди 12 часа

Големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев е починал на 1 юли 2026 г.

istock

Ще има ли повече защита за клиентите на бързи кредити

Парите ни Преди 12 часа

Небанковият финансов сектор пое ангажимент за етичен кодекс след среща с КЗП

Запалиха майката на кандидат за депутат в Солун, България реагира

Запалиха майката на кандидат за депутат в Солун, България реагира

Свят Преди 12 часа

Българското правителство категорично осъди терористичния акт в Солун

Жилищата у нас поскъпват с един от най-бързите темпове в ЕС

Жилищата у нас поскъпват с един от най-бързите темпове в ЕС

Парите ни Преди 12 часа

България е втора по годишен ръст на цените и първа по поскъпване спрямо предходното тримесечие