Ф ондът на фондовете ще мобилизира ресурс от 400 млн. лева в отговор на кризата с Covid-19, обяви ръководството на институцията на пресконференция в Министерския съвет. Целта на мерките е да подпомогнат компаниите, които изпитват затруднения заради ограниченията, наложени от пандемията.

"Повод на срещата е да ви запознаем с нашата готовност да отговорим на това ново предизвикателство", каза на брифингa Мартин Дановски, председател на управителния съвет на дружеството и допълни:

"Не по-маловажно по отношение на нашия живот днес и в бъдеще се отчита какво трябва да направим като действия, за да запазим потенциала на икономиката и нейните възможности в бъдеще. Съвсем естествено тази първа вълна икономически мерки бяха насочени към това да бъде подкрепена и запазена заетостта на най-ценният капитал, който ние всички вярваме, че притежаваме – човешкият капитал", посочи още той и допълни:

“Това са познатите ви мерки, известни като 60/40, мярката за предоставяне на безлихвени кредити, за трудещи се, които са в неплатен отпуск. И още мерки, които се подготвят и скоро ще бъдат представени“.

В брифинга участва бордът на Фонда на фондовете – изпълнителният директор Светослава Георгиева, Александър Георгиев, изпълнителен директор и зам.-председател на управителния съвет и Мартин Дановски, председател на управителния съвет на дружеството.

Фондът структурира три инструмента, с които цели да подпомогне бизнеса. Първият е чрез портфейлни гаранции през търговските банки на обща стойност 170 милиона лева, съобщи изпълнителният директор Светослава Георгиева:

"Ще предоставим на банките гаранции на стойност 170 млн. лв. като очакваме в следващата една година те да обезпечат в много кратък период портфейл до 850 млн. лева кредити

"Това ще са предимно оборотни средства под формата на дългосрочни кредити до 10 г. Целта тук е ние да предоставим временна подкрепа и подпомагане на предприятия, които в периода на кризата са в икономическа несигурност и дейността им рязко се свива. Целта на тази мярка е допълнително да се облекчи административната тежест за кандидатстващите фирми. Т.е. инструментът ще бъде възможно най-олекотен", подчерта Георгиева.

"Обмисляме възможността тези кредити към малки и средни предприятия да бъдат предоставени безлихвено. Възможността за безлихвени кредити се обмисля и ще бъде налична особено при фирми, които имат волята и желанието да запазят заетостта си, каквато е била до момента на кризата", допълни тя.

По друга - действаща вече схема на фонда, ще се подпомагат малки и стартиращи компании, които могат да получат до 50 000 лева: "Към момента има на разположение 24 млн. лева с възможност да се предостави допълнително финансиране, ако този инструмент бъде бързо изчерпан".

Третата възможност е чрез дялов капитал.

"Ресурсът, който имаме наличен на пазара през фондове посредници е 150 млн. лв. за такъв тип дялови инвестиции, рискови инвестиции в стартиращи иновативни компании", обясни Светослава Георгиева.

Не е ясно кога предложените инструменти реално ще са достъпни за бизнеса.

"Ако имаше парламентарен контрол, гафове, като днешния, с пресконференцията на Фонда на фондовете можеше да не се получават". Тази теза разви депутатът от БСП Драгомир Стойнев.

Днес, в дневния ред на извънредното заседание на парламента, влезе и предложението на БСП да се възстанови парламентарния контрол всеки петък. Tой бе отменен като от част от мерките на извънредното положение и в момента министрите отговарят на депутатите само в писмена форма.

"Нормално е правителството да бъде контролирано, за да не се получават гафове. Гаф е днешната пресконференция на Фонда на фондовете. Убеден съм, че половината от вас не знаят какъв е тоя Фонд на фондовете, който е създаден през 2016 г. Това е, защото до момента не са свършили нищо, нула. Няма един лев, който да е стигнал до реалната икономика. За да не става подобен гаф, че едни пари ще бъдат пренасочени, ако има парламентарен контрол, Томислав Дончев можеше да обясни какво прави този Фонд и има ли смисъл от съществуването му", аргументира се Стойнев.

"Излезте и кажете какво в продължение на 4 години е свършил Фондът на фондовете при заделени 327 млн. от ОП „Конкурентоспособност"? Нула!", заяви oще той.

Още 4 души с COVID-19 са починали, заразените са 695

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП

ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

България Преди 23 минути

От началото на август бяха извършени дейности по подмяна на дилатационните фуги на естакадата към терминала

<p>Зъби на милиони години сочат към непознат човешки вид</p>

Зъби на милиони години сочат към непознат предшественик на човека

Любопитно Преди 1 час

Откритието показва, че два различни човешки предшественика са съжителствали рамо до рамо

Самолет падна заради товар с месо от лос

Самолет падна заради товар с месо от лос

Свят Преди 1 час

Самолетът на Юджийн „Бъзи“ Пелота Jr. е бил с над 53 кг над допустимото тегло и с прикрепени рога на крилото, което довело до катастрофа и смъртта му през септември 2023 г.

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Любопитно Преди 1 час

43-годишният принц на Уелс не е разговарял с по-малкия си брат повече от две години

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

България Преди 1 час

Недопустим опит за политическа намеса спрямо Българската народна банка

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Свят Преди 2 часа

На мястото е оставено одеяло със съобщение, подписано от престъпната група „Метачът“

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Свят Преди 2 часа

Седем души загинаха, когато „непотопяемият“ 56-метров кораб се преобърна край бреговете на Сицилия по време на необичайна буря през август миналата година

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Любопитно Преди 3 часа

Новите монети ще започнат да се появяват през следващите седмици

<p>Радев издаде указ за&nbsp;преназначаване на началника на НСО</p>

Президентът Румен Радев издаде указ за назначаването на ген. Емил Тонев за шеф на НСО

България Преди 3 часа

По-рано МС прие решение, с което дава съгласие той да бъде преназначен на длъжността

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Любопитно Преди 3 часа

Нуждаете се от вдъхновение? Ето някои от най-горещите и креативни места за секс

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Свят Преди 3 часа

Самопровъзгласено Кралство Кубала твърди, че е изгубено еврейско племе, дошло да си върне земи, „отнети преди 400 години“, и отказва да признава местните закони

Правителството одобри промени в Закона за медицинските изделия

Правителството одобри промени в Закона за медицинските изделия

България Преди 3 часа

Целта е да се гарантира достъпът на гражданите до качествени, безопасни, ефективни и иновативни лекарствени продукти

Боливия на кръстопът - кой ще застане начело на страната

Боливия на кръстопът - кой ще застане начело на страната

Свят Преди 3 часа

Какво предстои да се случи в Боливия след края на продължилото две десетилетия управление на социалистите

„Български пощи“ стартират информационна кампания за обмяна на левове с евро

„Български пощи“ стартират информационна кампания за обмяна на левове с евро

България Преди 3 часа

Целта е да се запознае населението с начина, по който ще се обменят левове в евро в пощенските станции и да се отговори на въпроси

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

С нови директори учебната година започват 251 училища у нас

България Преди 3 часа

През юли бяха проведени два етапа на конкурси

Мистериозно огнено кълбо освети небето над Япония

Мистериозно огнено кълбо освети небето над Япония

Любопитно Преди 3 часа

„Беше като да настъпи ден посред нощ. За миг не знаех какво става и останах напълно смаян“