Д жок Полфрийман има забрана да напуска страната. Тя е била наложена още при ареста му след убийството на Андрей Монов и не е отменена, съобщи NOVA, позовавайки се на свои източници.

Иначе Полфрийман вече има пасаван.

„МВР чака в момента всички нужни документи, за да напусне този човек страната. МВР ще изпълни решение на съд тогава, когато всичко е ясно”, каза Стефан Балабанов, зам.-министър на вътрешните работи.

От Министерството на правосъдието поддържат тезата, че Полфрийман не се е поправил в затвора. И изнесоха данни, че мъжът кроял планове за бягство, а в последно време се държал арогантно с надзирателите.

За първи път случаят коментира и зам.-главният прокурор Иван Гешев.

„Аз имам три деца, така че каквото и да кажа по този случай, има опасност то да бъде повлияно от емоции и коментарът да не е професионален. Затова няма да коментирам случая с убиеца Джок Полфрийман”, заяви той.

Още по темата вижте във видеото горе.

По-рано днес системата за разпределяне на дела във Върховния касационен съд (ВКС) определи на случаен публичен принцип съдия Жанина Начева за докладчик по делото за възобновяване на процеса по предсрочно освобождаване на Джок Полфрийман, след искане на главния прокурор Сотир Цацаров, предаде агенция БГНЕС.

Зам.-председателят на ВКС Галина Захарова насрочи делото за 23 октомври от 9 ч.

и посочи, че останалите членове на съдебния състав са Бисер Троянов и Надежда Трифонова. „Троянов и Трифонова потвърдиха, че ще гледат делото и няма да си правят отводи”, поясни Захарова.

Стана ясно още, че в деня на делото ще участва самият Джок Полфрийман, неговият защитник и съдебният състав. По време на разпределянето на делото днес в Съдебната палата присъстваха и представители от австралийското посолство в Гърция.

Час след като системата за разпределяне на дела във ВИКС определи Жанина Начева за докладчик по делото,

граждани се събраха на протест срещу предсрочното освобождаване на австралиеца.

На протеста присъства бащата на убития студент Андрей – Христо Монов. Някои от присъстващите вдигнаха плакати с надпис: „Убиецът Полфрийман в затвора”.

В сряда Върховният касационен съд върна на Софийски градски съд делото на убиеца на българския студент Андрей Монов - Джок Полфрийман за окомплектоване.

Във вторник главният прокурор Сотир Цацаров внесе искане Върховният касационен съд да възобнови производството по условно предсрочно освобождаване на Джок Полфрийман и да спре изпълнението на постановеното условно предсрочно освобождаване на осъдения за убийство австралийски гражданин.

Полфрийман беше освободен от затвора на 20 септември. Той беше осъден през 2011 година на 20 години затвор, но понеже е излежал повече от половината от присъдата си, може да бъде пуснат предсрочно.

В сряда от ВКС съобщиха, че заместникът на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) и ръководител на Наказателната колегия Галина Захарова разпореди: Отказвам образуване на производство по искането на главния прокурор за възобновяване на в.н.ч.д. № 921/2019 г. по описа на Софийския апелативен съд (САС), вх. № 8820 от 25.09.2019 г. на ВКС.

Делото, ведно с отделно постъпилите в регистратурата на ВКС с вх. № 8831 от 25.09.2019 г. приложения ("3 тома досие"), да се върне на Софийския градски съд (СГС) за изпълнение на указанията в обстоятелствената част на настоящото разпореждане.

В разпореждането се посочва, че изпращащият първоинстанционен съд – СГС – не е изпълнил процедурата по чл. 424, ал. 3 от НПК. Липсват данни условно предсрочно освободеният осъден Джок Полфрийман да е получил лично препис от подаденото от главния прокурор искане за възобновяване на в.н.ч.д. № 921/2019 г. по описа на САС. Видно от предоставените на ВКС материали, въпреки че препис от искането е бил изпратен за връчване на условно предсрочно освободеното лице чрез началника на Дирекция "Миграция" по факс, по делото не е приложена надлежно подписана разписка, удостоверяваща, че преписът от искането за възобновяване е връчен на лицето, за което е предназначен.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Части от военни дронове от войната в Украйна изплуват край Истанбул

Свят Преди 1 час

Части от безпилотни апарати, използвани във войната между Русия и Украйна, продължават да изплуват по турското Черноморие. Екипи на бреговата охрана и жандармерията разследват намерените останки в района на Истанбул, Сакария и Дюздже

,

По-бързо от светлината? Вълнов феномен обърка физиката

Любопитно Преди 2 часа

Учени откриха, че интерференцията между директни и отразени вълни може да изпрати енергиен пик с двойно по-висока скорост. Ефектът работи под вода, но може да важи и за светлината във вакуум.

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Папа Лъв XIV призова за край на насилието срещу палестинците на Западния бряг

Свят Преди 2 часа

Главата на Римокатолическата църкви осъди продължаващите атаки на израелски заселници срещу цивилни палестинци. От лятната си резиденция Папа Лъв XIV настоя за спешни действия от международната общност за създаване на две държави

,

Военният командир на САЩ приключи 10-дневна обиколка в Близкия изток

Свят Преди 2 часа

Последната спирка беше самолетоносачът „Ейбрахам Линкълн“

.

НАП разкри над 250 нарушения на търговци във Варненска област

България Преди 3 часа

Най-често търговците не издават касов бон

.

Звезда на „Байерн“ припадна на терена заради жегите в Германия

Свят Преди 3 часа

Джамал Мусиала вкара гол при победата с 3:1 срещу „Лайпциг“, но минути по-късно колабира на терена от 33-градусовата жега в Мюнхен. Халфът се възстанови бързо, но инцидентът предизвика сериозен уплах сред щаба на баварския гигант

.

Румъния сваля с 20% акциза върху дизела заради поскъпването на горивата

Свят Преди 4 часа

Решението влиза в сила от днес и ще действа до 31 август

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Преговори в Египет: „Хамас“ потвърди ангажимент към мирния план за Газа

Свят Преди 4 часа

Делегация на „Хамас“ потвърди в Египет ангажимента си към мирната пътна карта от 15 точки на Доналд Тръмп. Палестинската групировка настоява за натиск върху Израел, а идната седмица Джаред Къшнър и Николай Младенов пристигат в региона

.

Най-големият пожар в историята на Белгия заплашва да премине в Германия

Свят Преди 4 часа

Огънят в природния резерват вече обхвана 3000 хектара, а километровият огнен фронт се придвижва към германската граница. Трудният терен, торфените блата и променливите ветрове затрудняват екипите от Белгия, Германия и Нидерландия

,

Българка с падълборд беше спасена и глобена в Гърция

България Преди 4 часа

Съобщава се, че жената е в добро здравословно състояние

НАТО: Дронът, свален над Румъния тази сутрин, вероятно е бил руски

НАТО: Дронът, свален над Румъния тази сутрин, вероятно е бил руски

Свят Преди 5 часа

Говорителят уточни, че детайлите около инцидента все още са в процес на разследване.

Кабинетът "Радев" на Министерски съвет

100 дни кабинет „Радев“: Опозицията с разгромяващи оценки

България Преди 6 часа

Навършват се 100 дни от встъпването в длъжност на правителството с премиер Румен Радев, което беше избрано от Народното събрание на 8 май

Нов медал за България от световното по художествена гимнастика

Нов медал за България от световното по художествена гимнастика

България Преди 7 часа

Рейчъл Стоянов, Маргарита Василева, Магдалина Миневска, Магдалена Вълкова, Рая Божилова и Емилия Обретенова изиграха уверено своята композиция и получиха 28.400 точки

Спестовници по природа: Класация на зодиите по пестене на пари

Спестовници по природа: Класация на зодиите по пестене на пари

Любопитно Преди 8 часа

Астролозите класираха зодиакалните знаци, които са най-отговорни, когато става въпрос за пари