В почти 200 секции в 64 държави ще могат да гласуват днес българите зад граница.

В Лондон - на изхода на Евросъюза, все пак гласуваха за свои представители в ЕП, защото Brexit все още не е факт. Стана ясно, че на 7-ми юни Мей се оттегля. Така че вотът там е интересен.

Тереза Мей обяви оставката си, ето я датата

За сънародниците ни секциите в Лондон са 7

за разлика от референдума през 2016 г., когато само в Лондон имаше 14 секции от общо 43 за цяла Великобритания. Тогава имаше огромно желание от страна на нашите сънародници да дадат своя вот, предаде NOVA.

До последния момент на тези избори имаше организационни проблеми за формиране на комисиите на секциите. В Лондон, където има най-много българи, има само 3 секции извън посолството.

В ресторант "Родина" е едната от тези три секции. И там до последно е имало проблеми с организацията.

"Имаше проблеми с организацията, защото едва вчера разбрах кой ще бъде моят секретар и един от членовете. Всички ние сме доброволци, никой то нас не е дошъл за пари. Не знам защо така се случи", коментира председателят на комисията Кристина Атанасова.

"Малко се съмнявам, че българите знаят къде да гласуват. Може би това място тук е по-популярно. Другото място е на Стратфорд. Тази сутрин проверих къде точно се намира адресът на секцията. Оказа се, че не е там, където беше обявен предварително. Смятам, че хората ще се пренасочат към нас и ще бъде навалица", каза още тя.

Сънародниците ни гласуват и в Брюксел

Секциите там отвориха в 8 ч. На места още преди те да отворят е имало чакащи да упражнят правото си на глас.

Днес в Белгия се провеждат и федерални избори. Българите, които живеят в страната, могат да гласуват в 6 секции – 4 от тях в Брюксел, 1 в Льовен и 1 в Гент, където е най-голямата българска общност  - близо 25 000 души.

Българските депутати, които трябва да бъдат избрани, са 17 на брой. Тази вечер ще разберем коя политическа формация в европейския парламент ще постигне необходимото мнозинство от 376 депутати, за да бъде силата, която ще даде глас и ще натежи при новите политики в ЕС.

Българите гласуват и във Франция.

Всички 10 избирателни секции във Франция са отворили в 7 ч. Те ще работят до 20 ч. Секции има на всички места където сънародниците ни са подали заявления за гласуване. Подадени са над 60 такива във всички по-големи градове в страната.

Гласуват и в Лион. Там всичко е нормално, макар че секцията се намира на метри от мястото, на което преди два дни избухна бомба и рани 13 души. Избирателната активност от българите там обаче е ниска.

Всички българи във Франция могат да гласуват. Дори предварително да не са подали декларация, могат да попълнят такава на място, като нямат право да гласуват и за евродепутати на Франция.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

- Мило, ти какви жени обичаш, умни или красиви? - Нито едните, нито другите, миличка. Аз обичам само теб!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп-младши

Тръмп-младши кани в таен клуб срещу половин милион долара

Любопитно Преди 4 минути

Тръмп-младши и партньорите му направиха официалното съобщение в събота вечер на парти, на което се влизаше само с покани

Американски изтребител за 60 млн. долара падна зад борда на самолетоносач

Американски изтребител за 60 млн. долара падна зад борда на самолетоносач

Свят Преди 28 минути

Загубата на самолета стана след рязък завой за избягване на атака от хутите

<p>Инцидент с изтребител на борда на американски самолетоносач</p>

Инцидент с изтребител на борда на американски самолетоносач в Червено море

Свят Преди 37 минути

Един моряк е леко ранен при инцидента

<p>BBC: Защо Путин обяви тридневно прекратяване на огъня</p>

BBC: Защо Путин обяви тридневно прекратяване на огъня

Свят Преди 41 минути

И така, от руския президент, който започна пълномащабно нахлуване в Украйна преди повече от три години, това искрено усилие ли е да се прекратят боевете? Или просто PR упражнение на Кремъл, за да впечатли Доналд Тръмп?

"Амазон" изстреля първите си сателити, конкуренти на "Старлинк"

"Амазон" изстреля първите си сателити, конкуренти на "Старлинк"

Свят Преди 45 минути

Ракета „Атлас V“ изведе 27 сателита в орбита от Кейп Канаверал

<p>Отиде си известен български изкуствовед</p>

Почина изкуствоведът Ирина Мутафчиева

България Преди 1 час

Поклонението ще се състои на 30 април

БезГранично: Топ 10 на университетите в Чехия, всичко за студента

БезГранично: Топ 10 на университетите в Чехия, всичко за студента

БезГранично Преди 1 час

Всичко, което трябва да знаете за кандидатстване, общежития и документи

Рубио призовава за край на "безсмислената война" в Украйна

Рубио призовава за край на "безсмислената война" в Украйна

Свят Преди 1 час

Вашингтон оказва натиск върху Украйна да приеме споразумение за прекратяване на войната, което би включвало териториални отстъпки

"Рядък атмосферен феномен" е причинил прекъсването на електрозахранването в Европа

"Рядък атмосферен феномен" е причинил прекъсването на електрозахранването в Европа

Свят Преди 1 час

Прекъсването на електрозахранването доведе до спиране на обществения транспорт, предизвика сериозни задръствания и закъснения на полети

Украинското разузнаване "чисти" върха на руската армия

Украинското разузнаване "чисти" върха на руската армия

Свят Преди 2 часа

Кремъл обвини Украйна, че стои зад взрива, който уби Москалик

Честваме паметта на светите девет мъченици от Кизик

Честваме паметта на светите девет мъченици от Кизик

Любопитно Преди 3 часа

Те произхождали от различни места, но като членове на християнската общност в Кизик се сдружили

Зеленски: Светът не иска да чака за примирие до 8 май

Зеленски: Светът не иска да чака за примирие до 8 май

Свят Преди 3 часа

Украинският президент призова за „пълно и безусловно примирие за поне 30 дни“

<p>Внимание, шофьори!&nbsp;Промени в движението по ключови пътища в страната</p>

Промени в движението по ключови пътища в страната

България Преди 3 часа

Промяната ще засегне основни маршрути и ще бъде съпътствана от допълнителни мерки за регулиране на пътния поток

СОС с извънредно заседание заради промените в "Метрополитен"

СОС с извънредно заседание заради промените в "Метрополитен"

България Преди 3 часа

Заседанието бе свикано след отстраняването на проф. Стоян Братоев като директор на Софийското метро