Н а 20.07 (сряда), от 14:00 ч. в Народното събрание (пл. “Народно събрание” №2) БСП ще проведе разговори за съставяне на правителството в рамките на третия проучвателен мандат с "Има такъв народ", съобщиха от пресцентъра на партията.

БСП: Няма да имитираме преговори

В понеделник БСП приеха третия мандат от президента Румен Радев с уверението, че ще положат всички усилия да направят кабинет, "който да работи за сигурността и благоденствието на българските граждани".

Във вторник те проведоха консултации с представители на "Продължаваме Промяната". Срещата започна малко след 10:00 ч. в Народното събрание и завърши с позитивни послания и от двете страни, заявка за конструктивни разговори и готовност за компромиси в името на съставяне на правителство. Имена на министри и премиер все още не са обсъждани. 

Радев връчи третия проучвателен мандат на БСП

"Изготвената преди седмици управленска програма, върху която стъпват преговорите на БСП за кабинет с досегашните им коалиционни партньори, остава отворена за предложения и от ИТН", заяви лидерът на левицата Корнелия Нинова след преговорите, цитирана от NOVA.

Причината за това ИТН едва сега да предлагат промени в програмата е, че те не присъстваха на събиранията по приемането ѝ.

Преговорите на БСП с партията на Слави Трифонов вероятно ще се състоят още в сряда, потвърди Нинова. От „Демократична България” сами пожелали да са последните, с които левицата ще седне на масата.

"Колегите от ПП поставиха едно искане – мандатът да бъде държан, колкото е необходимо, за да бъде приетo антикорупционното законодателство, Законът за КПКОНПИ и Бойко Рашков да бъде избран за председател на комисията. На първия етап от разговорите ще изслушаме всички искания", заяви още Нинова.

По темата за бъдещите отношения на България с Русия Нинова коментира: "В програмата е записано, че ще положим усилия за възобновяването им по дипломатически път, както и че България ще търси газ от всички доставчици, включително и "Газпром".

От ПП заявили, че ще предложат кандидат за премиер, когато е сигурно, че евентуалното бъдещо правителство ще има подкрепата на 121 народни представители. 

Нинова след разговорите с Радев: Това ще бъде най-трудното

"Уважаваме Петков за това, че направи крачка назад и се отказа да премиерския пост в името на това да има правителство", коментира още Нинова. И заключи: "Ще разговаряме с всички партньори. Ако се получи – получи, ако не – отиваме на избори".

БСП ще има 7 дни, за да посочи премиер и още седмица за състав на евентуален бъдещ кабинет.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Трима ранени при стрелба на оживен площад в Германия

Свят Преди 5 часа

Нападателят е успял да избяга

,

Хърватия ще въведе нова европейска система за граничен контрол

Свят Преди 7 часа

Новата система може да забави проверките по границите

.

Двама убити и петима ранени при руски въздушен удар в Донецка област

Свят Преди 8 часа

Руските удари са нанесли щети на девет къщи - частни жилища, и една църква

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 9 часа

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

.

САЩ няма да разполага американски войски в Газа

Свят Преди 9 часа

Това заяви главнокомандващият адмирал Брад Купър

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Google Maps няма да помогне. Тази страна няма имена на улици: Как живеят хората там?

Любопитно Преди 10 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 10 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Айфеловата кула ще бъде съборена през 2026 г.? Ето какво знаем

Свят Преди 11 часа

Последните твърдения в социалните медии предизвикаха безпокойство, че емблематичната Айфелова кула в Париж е планирана за събаряне през 2026 г.

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 11 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 11 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 12 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 12 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 12 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 12 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо

Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 13 часа

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността