Н а днешното си заседание Националният съвет на БСП приел решение за вот на недоверие срещу правителството на тема корупция до края на юли, съобщиха от пресцентъра на партията.

Националният съвет е отхвърлил предложението на Янаки Стоилов за организиране на протести срещу правителството на Бойко Борисов.

БСП взе решение кога ще избира нов лидер. Това ще стане на 12 септември. Датата е изтеглена по-рано от първоначалните очаквания. Конгресът на партията ще бъде на 26 септември.

Новият председател ще се избира пряко от редовите социалисти, а не от Конгреса, както беше до момента.

По-рано днес

Прекият избор на председател на БСП да бъде по-рано, да се изтегли по-рано и конгреса на социалистите поискаха членове на Националния съвет на партията преди началото на днешния пленум. Критики имаше и към решението да започне подписка за оставка на правителството, а бившият лидер на БСП Сергей Станишев коментира, че то подхожда повече на извънпарламентарна партия.

Отчетно-изборната кампания в БСП беше спряна заради ограниченията, наложени заради епидемията от коронавирус. В края на май беше взето решение на подпис прекият вътрешнопартиен избор за председател на БСП да се състои на 26 септември, а 50-ият конгрес на партията - на 10-11 октомври в НДК.

БСП ще избира пряко председател на 26 септември

"За мен е категорично видно, че това "решение", което уж е прието, е нелегитимно", каза бившият лидер на БСП, сега президент на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев на влизане на "Позитано" 20. По думите му, "един човек от тези, които са подписали, да каже, че си оттегля подписа, всичко пада". Трябва да се направи спокойна и сериозна дискусия кога са най-подходящите срокове с оглед готовността на БСП за изборите, смята Станишев. Според него може би трябва да се помисли леко да се свият сроковете, за да не се окаже отново БСП в разкрачено положение, ако има втора вълна от епидемията от COVID-19.

„Като юрист мисля, че няма проблем с вземането на решение „на подпис”. Това е практика било и в националните съвети при предишни председатели. Важно е волеизявлението. По подобен начин за вземани решения на общинските съвети в местните парламенти, на Министерски съвет и т.н.”, каза депутатът Филип Попов. „В устава не е описано, че трябва да има физическо присъствие за вземане на решение”, допълни той.

Депутатът от "БСП за България" Красимир Янков, който е кандидат за лидер на БСП, поиска прекият избор на председател и конгресът да бъдат изтеглени в началото на септември. Националният съвет трябва да изчисти процедурни неясноти. Срокът трябва да бъде съкратен. През октомври, както е предложила Корнелия Нинова, е недопустимо, при положение че очакваме или предсрочни парламентарни избори, или редовни, коментира той.

Председателят на Областния съвет на БСП в Пловдив Георги Гергов коментира, че не е подписал решението за насрочване на прекия избор и на конгреса. "С две думи - Корнелия Нинова трябва да си отива, вредна е за партията, вредна е за България", заяви той. По думите му алтернатива има.

Националният съвет трябва да реши днес и за стартирането на подписка за оставка на правителството. Според Красимир Янков тази идея подхожда повече на извънпарламентарна партия.

Сергей Станишев коментира, че инициативата за подписка за оставка на правителството поражда повече въпроси, отколкото отговори. Първо, колко време ще продължи, второ, какви параметри гледаме, каза той. "Какво целим с тази подписка? За мен е смущаващо, че за пореден път се държим малко като извънпарламентарна сила", коментира Станишев и посочи, че БСП има инструменти, които трябва да използва - "първо парламентарни питания, дебати на тази основа, анкетни комисии за всичко, което се случва в държавата и скандалите около ГЕРБ и, разбира се, вот на недоверие".

БСП: Оставка, ГЕРБ: Подкрепят Божков

Станишев посочи също, че Националният съвет трябва да гледа днес бюджета и щата на БСП. И не на последно място, искам да чуя какво е състоянието на парламентарната ни група - чувам, че тя е разделена 50 на 50, добави той.

Идеята за всенародната подписка подкрепи и Валери Жаблянов, но с известни резерви. „Енергия за подписка БСП има, въпросът е в ефекта от нея”, каза той и продължи: „Не може опозицията да бъде индиферентна, да мълчи в такъв момент и да няма ясна позиция".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Спрете да вярвате в този мит за водата

Спрете да вярвате в този мит за водата

Любопитно Преди 1 минута

Нуждата на организма от течности зависи от теглото, нивото на физическа активност, климата и дори възрастта

Нов закон за сексуалните престъпления срещу деца

Нов закон за сексуалните престъпления срещу деца

България Преди 15 минути

Днес депутатите гласуваха текста на първо четене

<p>&quot;Куца патица&quot;: Ролята на Макрон в драмата около наследството на Лагард завладява Европа</p>

Макрон може да влияе на наследството на Лагард в ЕЦБ преди президентските избори във Франция

Свят Преди 33 минути

Докато Европейската централна банка се опитва да потуши спекулациите, че президентът ѝ ще подаде оставка, ранното ѝ напускане би дало шанс на френския лидер

YouTube, Google и други платформи бяха засегнати от мащабен глобален срив

YouTube, Google и други платформи бяха засегнати от мащабен глобален срив

Свят Преди 42 минути

Над половин милион потребители се оказаха в капана на дигитален мрак, след като Google, Gmail и YouTube спряха едновременно. Глобалният срив парализира работата на хиляди приложения и уебсайтове в продължение на часове

АVENDI с нова корпоративна идентичност

АVENDI с нова корпоративна идентичност

Пари Преди 53 минути

С ребрандинга компанията, част от VM Finance Group, демонстрира еволюцията към иновации и амбиции за разширяване на бизнеса - мост към още по-устойчиви партньорства и доверие

<p>Мерц иска да стане &quot;европейският&nbsp;Карни&quot;</p>

Германският канцлер Фридрих Мерц се стреми да стане "европейският Карни" в условия на икономически и политически предизвикателства

Свят Преди 58 минути

Има шанс това, което помогна на канадския премиер, да се окаже полезно и за германския канцлер

Нов шоколадов десерт стана хит сред олимпийците в Милано

Нов шоколадов десерт стана хит сред олимпийците в Милано

Любопитно Преди 1 час

Шоколадовото суфле в Олимпийското село следва успеха на шоколадовия мъфин на Олимпийските игри през 2024 г.

Кораб с трима души на борда изчезна в морето край Маслен нос

Кораб с трима души на борда изчезна в морето край Маслен нос

България Преди 1 час

В ранните часове на деня в района е бушувала буря със силен вятър

<p>Изненада в Мумбай: Макрон се появи по маратонки на крайбрежната алея</p>

Макрон взриви Мумбай: Френският президент на сутрешен крос преди ключови преговори за ИИ

Свят Преди 1 час

Докато лидерите чертаят бъдещето на технологиите, Еманюел Макрон се вля в ритъма на Индия с джогинг по „Марин Драйв“. След спорта той и първата дама почетоха жертвите на терора, преди важните разговори с Нарендра Моди за стратегическо партньорство

Европа издига „Стена срещу дронове“: Как новата стратегия на ЕК ще защити България

Европа издига „Стена срещу дронове“: Как новата стратегия на ЕК ще защити България

България Преди 1 час

Условията за сигурността и за икономиката в някои региони продължават да се влошават заради войната и е необходима допълнителна подкрепа от ЕС

Зеленски обвини Русия в забавяне на мирния процес

Зеленски обвини Русия в забавяне на мирния процес

Свят Преди 1 час

"Русия се опитва да протака преговорите, които вече можеха да навлязат в последния си етап", написа Зеленски в X

Обилен сняг парализира Букурещ, отменени и пренасочени полети

Обилен сняг парализира Букурещ, отменени и пренасочени полети

Свят Преди 1 час

Тази нощ Метеорологичната служба на Румъния е издала червен код за опасни снеговалежи за района на Букурещ и окръг Илфов

,

Как студът влияе на костите и ставите ни

Любопитно Преди 1 час

Поредната вълна от застудяване вече обхвана страната, носейки рязък спад на температурите