С оциалните партньори и държавата не успяха да постигнат съгласие по някои от предложените обобщени мерки за ограничаване на злоупотребите при получаване на краткосрочни парични обезщетения за временна неработоспособност по Кодекса за социално осигуряване за мерките за временната неработоспособност. Това стана ясно след провелото се заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предаде агенция БГНЕС.

Бизнесът и синдикатите искат среща с Борисов за болничните

По време на заседанието

НОИ оттегли предложението си семейните лекари да могат да издават първичен болничен до 7 дни, а не 14 както е сега.

Остават и 30-те дни болничен, който може да издават лекарските комисии. Предложението беше броят на дните да бъдат намалени на 20 дни.

Преди оттеглянето на предложенията синдикатите заявиха, че предложенията за намаляването на броя дни болнични, давани накуп, могат да застрашат здравето на хората. Ваня Григорова посочи, че това е неаргументирана мярка с неясна цел.

КНСБ настоява за среща с премиера и свикване на НСТС

„Намаляването на дните, които се издават накуп, не носи допълнителен контрол, няма да повлияе върху евентуални злоупотреби с болничните, а е

против правата на гражданите и на работниците”,

заяви икономическият съветник на КТ „Подкрепа”.

Мярката не се подкрепя и от БЛС, от здравното и от социалното министерство.

И работодатели и синдикати са съгласни да има повторна експертиза на заболяването, както и да има контрол на регионалните здравни инспекции над  издаваните болнични.

Не се стигна до консенсус за идеята медицинско лице подчинено на работодателя  да преглежда повторно служители.

Работодателите искат още при установяване на нерегламентирани болничен да се връщат парите за целия период и да има административна глоба.

„Отхвърлихме работник да бъде преглежда от лекар подчинен на работодател. Приехме да има възможност за повторна експертиза, но не при лекар на работодателя”, коментира Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".

„Откакто има нов режим за изплащането болничните са нараснали с 56%. При отхвърляне на тези мерки ние не можем да подпишем”, каза Васил Велев от АИКБ.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Руски дрон атакува жилищна сграда в Суми

Руски дрон атакува жилищна сграда в Суми

Свят Преди 1 час

Най-малко трима души са ранени, съобщават местните власти

<p>Огнен ад в Калифорния: Горски пожар доведе до евакуации</p>

Огнен ад в Калифорния: Бързо разрастващ се горски пожар доведе до евакуации

Свят Преди 1 час

Пламъците край Морено Вали обхванаха около 14 кв. км при силни ветрове до 80 км/ч

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Влак дерайлира край Трявна, има пострадали пътници

Свят Преди 2 часа

В резултат на сблъсъка са дерайлирали локомотивът и първият вагон на влака

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Трапезата за Великден поскъпва: Защо цените растат, а производителите изнемогват

Пари Преди 3 часа

Производителите уверяват, че поскъпването е минимално и пазарът ще остане стабилен

<p>&quot;Христос все още страда&quot;: Силно послание на папата пред десетки хиляди</p>

За първи път от десетилетия: Папа Лъв носи кръста по целия Кръстен път на католическия Разпети петък

Свят Преди 4 часа

За първи път от десетилетия предстоятел на Римокатолическата църква премина целия маршрут с кръста

<p>Тръмп: Надяваме се това да не се случи&nbsp;</p>

Тръмп коментира инцидента с изчезналия пилот на изтребител, свален над Иран

Свят Преди 4 часа

Белият дом не изключва реакция, но засега запазва мълчание по случая

<p>Какво се случва в Близкия изток: Иран свали американски самолети, издирва се пилот (ОБЗОР)</p>

Конфликтът в Близкия изток ескалира: Иран свали американски самолети, издирва пилот

Свят Преди 4 часа

Техеран търси изчезнал пилот след свалени изтребители, отказва примирие със САЩ, докато Израел и Иран си разменят удари, а напрежението се разширява в целия регион

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Учените по следите на Мапингуари – звярът, който не трябва да съществува

Любопитно Преди 5 часа

Дълбоко в Амазония легендите разказват за Мапингуари – гигант с червена козина, едно око и смъртоносен мирис. Дали това е духът на древен шаман, или оцелял от ледниковата епоха гигантски ленивец, който все още се крие от цивилизацията?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Мистерията на „острова от миди“: Древно сметище или следа от цунами?

Любопитно Преди 5 часа

Ново изследване разкрива, че странната суша край бреговете на Куласавани вероятно не е дело на цунами, а е издигната от човешка ръка преди 1200 години.

.

Германия: Рекорден брой младежи се отказват от военна служба

Свят Преди 5 часа

"Никой не бива да бъде принуждаван да носи оръжие против волята си" - това е записано в Конституцията

<p>4 април: 22 години от черната нощ в пролома Гостун</p>

4 април: 22 години от черната нощ в пролома Гостун

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Как правилно да разположим антените на рутера</p>

Как правилно да разположим антените на рутера, за да подобрим обхвата на Wi-Fi мрежата

Технологии Преди 5 часа

Рутерите вече са в милиарди домове, като осигуряват Wi-Fi връзка за домашните устройства, но си имат своите проблеми. Най-вече с обхвата и затова често хората се питат как правилно да разположат антените, за да имат максимален обсег

"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

"Боташ" вдигна с 25% цените на тока и газа в Турция

Свят Преди 15 часа

Цените на природния газ са повишени с 18,61% за промишлените потребители и с 19,42% за електроцентралите

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Азерският петрол надхвърли 141 долара за барел

Свят Преди 16 часа

Най-високата цена, достигната някога, е била 149,66 долара през юли 2008 г.

Пясъчна буря се разрази над Истанбул

Пясъчна буря се разрази над Истанбул

Свят Преди 16 часа

В района на Алания тази нощ е валял кален дъжд