4

К огато роувърът "Пърсивиърънс" на НАСА кацна на Марс, целият свят научи за едно босненско село. Защото той докосна повърхността на Червената планета на 18 февруари тази година в кратера, кръстен на село Йезеро в Босна и Херцеговина.

Широкият 45 километра кратер на Марс е наречен така, защото някога е бил езеро, подобно на босненското село, чието име означава "езеро".

Местните власти бяха официално информирани, че бъдещата мисия на НАСА до Червената планета ще се насочи към кратера Йезеро, произнасян в САЩ "Джезеро".

През септември 2019 г. посланикът на САЩ в Босна и Херцеговина Ерик Нелсън връчи на кметицата на селото Снежана Ружичич писмо от директора на програмата на НАСА за изследване на Марс Джеймс Уотзин, изтъкващо връзката на селото с Червената планета.

НАСА търси идеи как да храни пътуващите до Марс

"Кратерът Йезеро беше избран за един от топ трите предпочитани места на кацане в началото на 2017 г. и беше окончателно одобрен през ноември 2018 г.", коментира пред БТА д-р Люба Славчева-Михова от Института по астрономия с национална астрономическа обсерватория на БАН. Тя е национален координатор на Международния астрономически съюз за България.

Тъкмо Международният астрономически съюз (МАС) е отговорен за именуването на космическите обекти, включително на топонимите на Марс.

НАСА ще тества хеликоптер на Марс

"МАС е най-голямата астрономическа организация в света и е отговорен за даване на официални имена на небесните тела. Още на първата генерална асамблея на Съюза в Рим през 1922 г. са приети стандартните обозначения на съзвездията. С годините се създават работни групи и специфични изисквания за имена на различните обекти и образувания по тях", казва д-р Славчева-Михова.

Тя пояснява, че големите кратери на Марс (приблизително 50 км и по-големи) се наричат на учени, особено на такива, допринесли за изучаването на планетата, на писатели и др. За названия на кратери, по-малки от 50 км, се избират имена на населени места с не повече от 100 000 жители.

"В тази категория попада и кратерът, станал известен с кацането на сондата "Пърсивиърънс". Той получава името на малко село от Босна и Херцеговина още през 2007 г. Счита се, че преди милиони години кратерът е приютявал делтата на река", посочва д-р Славчева-Михова.

НАСА показа зрелищна панорамна снимка от Марс

Има точен алгоритъм за даване на имена - след получаване на първоначалните изображения обикновено се задава тематика на имената на образуванията и най-изявените от тях получават названия от членовете на съответната проблемна група. При получаване на изображения с по-висока резолюция се приемат предложения от изследователи и дори от широката общественост. След одобрение на имената от проблемната група те се предават на Работната група по номенклатура на планетарни системи и след положително гласуване от тази група името се счита за официално одобрено от МАС.

На марсианската повърхност има и зони с български имена - кратерът Дулово и долината Арда. Името на кратера е одобрено през 2006 г., а на марсианската долина - през 1976 г., уточни тя.

"Долината Арда е с координати 20 градуса 36'S и 32градуса 23' W, кратерът Дулово е с координати 03 градуса 39'N и 275градуса 30' W. И двата обекта са далеч от посетения от марсохода кратер Йезеро, чиито координати са 18 градуса 40'N и 77 градуса 58' E", посочи за БТА Пенчо Маркишки от катедра "Астрономия" във Физическия факултет на Софийски университет "Св.Климент Охридски" и от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория на БАН.

"Счита се, че в далечното минало на Червената планета през долината Арда са се оттичали големи количества вода. Този регион е заснет в детайли на 20 юли 2015 г. от стереокамерата с висока резолюция, монтирана на орбиталния апарат от мисията "Марс Експрес", изстреляна от Eвропейската космическа агенция на 2 юни 2003 г.", разказва физикът Маркишки.

Източник: ESA - European Space Agency

За кратера Дулово, който е с диаметър 18,8 км, той казва, че поне два пъти е изследван от космически апарати на орбита около Червената планета.

"На 2 януари 2007 г. апаратът "Марс рикънисънс орбитър" на НАСА заснема района на кратера със своя спектрометър CRISM и с камерата си CTX. Целта е да се определи минералният състав на повърхностните слоеве, както и да се проучат детайли от някогашната динамика в тях, довела до оформянето на днешният вид на района. На 25 април 2012 г. апаратът "Марс Одисей" на НАСА също заснема кратера Дулово със своята камера THEMIS VIS в условни цветове, за да бъдат проучени по-добре фините вариации във височината на терена в района", пояснява Маркишки.

Д-р Славчева-Михова подчертава, че множество родни имена се срещат на обекти в Слънчевата система. "Астероиди са наречени на хан Аспарух, Климент Охридски, Васил Левски, Христо Ботев, Блага Димитрова, Джон Атанасов, както и на градовете Пловдив и Шумен. Известните астрономи проф. Владимир Шкодров и доц. Виолета Иванова, както и бившият председател на БАН акад. Иван Юхновски, също са удостоени с назовани астероиди на тяхно име", каза тя.

Когато през 2019 г. МАС чества 100-годишния си юбилей, организира и глобалния проект "Дайте име на екзосвят" с участието на над 780 000 души от 110 страни.

"На всяка страна се предостави възможност на конкурсен принцип да даде име на специално подбрана планета извън Слънчевата система - екзопланета и нейната звезда и да зададе обща тема за откритите в системата обекти в бъдеще", разказа д-р Славчева-Михова, която е и председател на националния комитет на кампанията "Дайте име на екзосвят". Кампанията е посрещната с голям интерес, добави тя.

Източник: iStock/Guliver Images

Екзопланетната система, определена за България, е WASP-21, разположена в съзвездието Пегас на разстояние около 850 светлинни години от Земята.

"Звездата е жълто джудже с размери и маса, много близки до тези на Слънцето. Планетата е от типа на газовите гиганти - подобна на Юпитер, но с около три пъти по-малка маса, и е разположена много по-близо до звездата си, отколкото Меркурий е отдалечен от Слънцето. Звездата получи името Тангра - върховно небесно божество-сила, което древните прабългари са почитали, а екзопланетата бе наречена Бендида - великата богиня-майка на траките, почитана като покровителка на семейството и владетелка на живата природа", каза българската изследователка.

Тя не изключва вероятността Арда или Дулово да се окажат подходящи за някоя бъдеща мисия до Марс.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Прекратяват конкурса "Мис Нидерландия", бил морално остарял

Свят Преди 43 минути

Конкурсът дава път на нова онлайн платформа, която ще се фокусира върху овластяването и подкрепата за младите жени

Снимката е илюстративна

Новото правителство на Литва положи клетва и обеща помощ за Украйна

Свят Преди 43 минути

Програмата обещава подкрепа за Украйна „преди и след победата“

Джо Байдън

Джо Байдън помилва близо 1500 души

Свят Преди 1 час

Белият дом: Това е най-големият еднодневен акт на помилване в историята на САЩ

Еди Джордан

Легендата на F1 Еди Джордан се бори с рак

Свят Преди 1 час

76-годишният бивш собственик на отбор във Формула1 каза, че преминава през „мрачни дни“ и призова хората да се изследват

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Технологии Преди 1 час

Цялостната програма по QA инженерство на SoftUni предлага възможност на всеки, който има амбицията да преследва кариера в IT сектора, да се подготви на експертно ниво

.

Съветът на ЕС прие допълнителни правила за проверка на пътниците

Свят Преди 1 час

Правилата засягат събирането и споделянето на данните за пътуващите със самолет

10-те най-разпространени суеверия в света

10-те най-разпространени суеверия в света

Любопитно Преди 1 час

От счупено огледало до черна котка - избягвайте ги, ако искате да имате добър късмет

,

Руските сили напредват към ключовия украински град Покровск

Свят Преди 1 час

Украинските сили са отблъснали близо 40 руски опита за щурмуване на отбраната около Покровск през последните 24 часа

.

Най-малко 28 души бяха убити при израелски удар в Газа, 7 от тях са деца

Свят Преди 2 часа

Кабинетът на Нетаняху заяви, че свалянето на Асад от джихадистките бунтовници е създало вакуум на границата

.

Кремъл: Русия е подкрепила предложение на Орбан за размяна на военнопленници, но Украйна го е отхвърлила

Свят Преди 2 часа

Орбан е отправил предложението по време на вчерашния си телефонен разговор с Путин

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 2 часа

Антоанет Пепе и Иво Карамански-син разкриват дълбоко пазена тайна в навечерието на Коледа

Ел Алто

„Къщите на самоубийците“ в Боливия са заплашени от срутване

Свят Преди 2 часа

Местните шамани, наречени ятири, обаче са уверени, че с дарове ще укротят природата и няма от какво да се страхуват

Си Дзинпин се срещна с Дмитрий Медведев в Пекин

Си Дзинпин се срещна с Дмитрий Медведев в Пекин

Свят Преди 3 часа

Президентът на Китай отбеляза, че двете държави трябва да се придържат към неизменно добросъседство и дружба

Нови изисквания за получаване на детски надбавки

Нови изисквания за получаване на детски надбавки

Пари Преди 3 часа

Какъв е размерът на еднократната помощ при раждане на живо дете за 2025 г.

Земетресение в Западна Турция, усетено е и в Кърджали

Земетресение в Западна Турция, усетено е и в Кърджали

Свят Преди 3 часа

Епицентърът е на 124 км югозападно от турския град Текирдаг

Снимката е илюстративна

Спорен план за повторно замразяване на Арктика дава обещаващи резултати, но учените предупреждават за големи рискове

Любопитно Преди 3 часа

Десетки учени изразиха загриженост в неотдавнашен доклад относно проекта