О бвиненият за подбуждане на кибер тероризъм Иван Тодоров, собственик на "ТАД Груп", пристигна на летище София (Терминал 2) днес в 9.05 часа с редовен полет от Истанбул. На основание на издадената му Европейска заповед за арест той е задържан от служители на „Гранична полиция“.

В разгара на хакерския скандал Иван Тодоров замина за Канада, според прокуратурата доста прибързано, а според самия него на отдавна планирано посещение. От прокуратурата го обявиха за издирване и издадоха европейска заповед за арест. Самият Тодоров и адвокатите му са категорични, че той не се е скривал от правосъдието. Обвинението на Тодоров е за кибертероризъм – престъпление, което се наказва с 15 години затвор.

След задържането му, Тодоров е разпитан в Националната следствена служба. Според адвоката му Ина Лулчева няма нищо възмутително във факта, че е задържан на летището. Тя обаче намира за недопустим факта, че другите двама, обвинени по случая, са пуснати под парична гаранция, а за Тодоров се иска задържане под стража.

„Възмутително е задържането за 72 часа и твърдението, че е необходимо налагането на най-тежката мярка на човек, който е оказал пълно съдействие, който е уведомил, че заминава по служба и кога ще се върне и, че днес ще се яви. В този случай да се твърди, че има опасност от укриване, е злоупотреба със закона и с правомощия“, заяви Лулчева и добави, че единственият мотив, който прокуратурата посочва за задържането му е опасност от укриване.

Тя обясни, че не е станало ясно и как точно е станало подбудителството на Кристиян Бойков да извърши хакерската атака срещу НАП. „Известно е, че подбудителството става когато убеждаваш някого да извърши нещо. Когато този някой не твърди, че ти си го накарал, да се твърди, че има подбудителство е доста нелепо”, каза още адвокатът и добави, че Тодоров я е уверил, че неговата фирма никога не се е занимавала с дейност, която цели да всява страх и смут в населението и, че не му е известно някой да е извършвал незаконна дейност.

Лулчева каза още, че дружеството е съдействало на следствието и отдавна е предоставило изисканите от обвинението документи. Тя коментира още, че и нейните данни са изтекли в следствие на хакерската атака.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Весела Лечева

Официално: МОК вписа Весела Лечева като председател на БОК

България Преди 6 минути

От днес на страницата на МОК като президент на Българския олимпийски комитет е записана легендарната ни състезателка в спортната стрелба, вместо Стефка Костадинова

<p>Променят държавния бюджет заради транспорта в София</p>

Желязков за транспорта в София: Предложих преструктуриране в централния бюджет

България Преди 7 минути

Желязков: Синдикатите ще убедят своите членове от утре да се възстанови нормалното функциониране на градския транспорт в София

о

Математик и граждански активист: Кой е новият президент на Румъния

Свят Преди 40 минути

Дан се включва активно в борбата срещу разрушаването на архитектурното наследство и неконтролираното строителство в столицата

Мелони потвърди подкрепата си за усилията на Тръмп за Украйна

Мелони потвърди подкрепата си за усилията на Тръмп за Украйна

Свят Преди 43 минути

Тя е разговаряла по телефона с американския президент

Финалът на “Като две капки вода” - историческо събитие за българската телевизия и рекорден зрителски интерес

Финалът на “Като две капки вода” - историческо събитие за българската телевизия и рекорден зрителски интерес

Любопитно Преди 1 час

40 000 души на стадион “Васил Левски” и още над два милиона и половина зрители на NOVA следяха грандиозното събитие

СО осигурява транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май

СО осигурява транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май

България Преди 1 час

Очаква се да бъдат обслужени до 400 зрелостници и квестори, с маршрути, съобразени с индивидуалните адреси и часове на явяване

Air Force One

Мистерията Air Force One – защо е толкова важен за САЩ

Свят Преди 1 час

Отговорът дава журналистът, който е летял над 250 пъти с Air Force One

<p>Борбата за вниманието на Тръмп&nbsp;</p>

Да имаш вниманието на Тръмп е новата фронтова линия във войната между Русия и Украйна

Свят Преди 2 часа

Анализ на Матю Чанс, главен кореспондент на CNN по глобалните въпроси

Какви са обезщетенията по застраховка „Гражданска отговорност“

Какви са обезщетенията по застраховка „Гражданска отговорност“

България Преди 2 часа

Срокът за окончателно произнасяне по претенция не може да е по-дълъг от три месеца

Нетаняху: Ще поемем контрол над цялата територия на Газа

Нетаняху: Ще поемем контрол над цялата територия на Газа

Свят Преди 2 часа

Той призна, че решението му да възобнови хуманитарната помощ за Газа е дошло след натиск от страна на съюзници

Вицепрезидентът Ванс на визита при папа Лъв XIV

Вицепрезидентът Ванс на визита при папа Лъв XIV

Свят Преди 2 часа

Ватиканът публикува снимка на родения в Чикаго папа с американския вицепрезидент

Големият победител от „Капките“ разкри коя е била най-емоционалната му роля

Големият победител от „Капките“ разкри коя е била най-емоционалната му роля

Любопитно Преди 2 часа

"Много съм развълнуван, защото това е първата победа в живота ми", каза Вениамин

<p>Близначките на Пъф Деди празнуваха абитуриентския си бал&nbsp;</p>

Дъщерите на Шон "Диди" Комбс празнуваха абитуриентски бал по време на съдебния процес срещу баща си

Свят Преди 3 часа

Двете 18-годишни сестри присъстваха на бала си в червени рокли

Двама алпинисти загинаха на връх Лхотце

Двама алпинисти загинаха на връх Лхотце

Свят Преди 3 часа

"Той слизаше от четвърти лагер на височина 8000 м., когато внезапно колабира", съобщи Мохан Ламсал от непалската агенция, организирала изкачването на единия алпинист