Р ека Вит излезе от коритото си в квартал „Полатен” в Тетевен. На място техника изгражда временна дига. В село Български извор река Калиник преля на няколко места.

„Има само едно критично място в района на Тетевен. Има готовност за евакуация, но на този етап не се налага. С дигите, които изграждаме, ще преодолеем излизането на реката”, коментира в ефира на NOVA кметът на Тетевен Мадлена Бояджиева.

Тя увери, че няма опасност за хората и домовете, въпреки че дъждът не е спирал вече три денонощия. Общинската администрация и екипи на пожарната следят непрекъснато нивото на реката. „На този етап няма критична ситуация”, заяви Бояджиева.

НИМХ отчете значителни количества валежи в района на Тетевен. От събота до тази сутрин са паднали 95 литра на квадратен метър. Само за последното денонощие количеството е 60 л/кв. м.

Отново червен код! Ето къде ще е най-опасно в понеделник

Междувременно нивото на река Осъм при Троян се е повишило със 187 см за последните 48 часа, съобщи инж. Мартин Мачев, директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) – филиал Плевен.

В 12:00 ч. днес са отчетени 216 см ниво на река Осъм при Троян, вчера по обед нивото е било 154 см, а на 24 май – 29 сантиметра.

Нивата на р. Острецка в Априлци остават в рамките на средното за района, като към 8:00 ч. днес нивото ѝ е било 76 сантиметра.

Валежомерната станция на НИМХ в с. Шипково е отчела 45 л дъжд за последните 24 часа, в Чифлик – 42 л, Черни Осъм – 30 л, а в съседния град Априлци – 28, 4 литра.

Инж. Мачев посочи, че за общините Троян и Априлци за днес има издаден оранжев код за валежи над 35 л, за останалите общини в Ловешка област кодът е жълт - за валежи между 20 и 30 литра. Очаква се интензивността на валежите да намалее в утрешния ден.

Въпреки обилния дъжд към този момент няма постъпили сигнали за наводнени частни и обществени сгради или бедстващи хора, каза инж. Николай Райковски, заместник-кмет на община Троян. Той посочи също, че изпълнението на строящата се подпорната стена на р. Черни Осъм при Троянския манастир е на етап, в който повишеното ниво на реката няма как да нанесе съществени проблеми.

Месец преди лятото – сняг изненада България ❄️

Заместник областният управител на Ловеч Нели Читинова заяви, че Язовир „Сопот” се изпуска контролирано.  Тя призова жителите на тетевенското село Български извор да не се притесняват. Там река Калник излезе от коритото си на няколко места. По думите на Читинова преди ден река Лесидрен е била отбита и сега тя се влива в река Калник, затова нивото ѝ се покачва, а не заради язовир „Сопот”.

Заместник областният управител на Ловеч каза, че притеснения има за язовира в село Малка Желязна, община Тетевен, но той е изпразнен и чака ремонт. Читинова цитира директора на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” в Ловеч комисар Петър Петров, според когото от там вода няма да дойде.

Зловещи картини на о. Крит – дъжд, вятър и прах от Сахара

🔼 Покачване на нивото на реките за последното денонощие:

  • Река Черни Вит – покачване с 40 см
  • Река Бели Вит – покачване с 40 см, риск от преливане в района на Тетевен
  • Река Вит при с. Крушовица – покачване с 2 м и 8 см

⚠️ Реки с повишено ниво и риск от наводнения:

  • Река Янтра – в района на Габрово
  • Река Марица – при Пазарджик

Хидролозите отчитат, че пикът на покачване на река Вит в Тетевен е достигнат. Очаква се отичане и покачване на речното ниво, но по течението.

В 16 ч. в Тетевен се събра кризисен щаб. На него се очаква да стане ясно каква е ситуацията в цялата община. 

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Кремъл отговори на Тръмп: Емоционално претоварване

Г-жа Макрон удря френския президент (ВИДЕО)

Мистериозен обект изпраща сигнал в нашата галактика

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин заяви, че Русия е готова на компромиси за Украйна

Путин заяви, че Русия е готова на компромиси за Украйна

Свят Преди 1 час

Путин за ударите в Украйна: Само тествахме „Орешник“

"От фрагментация към мащаб": Водещи индустриални лидери призоваха за реформи в ЕС

"От фрагментация към мащаб": Водещи индустриални лидери призоваха за реформи в ЕС

Любопитно Преди 3 часа

В рамките на Green Transition Forum 6.0, десетки висши ръководители на водещи компании от ключови индустрии у нас поставиха началото на "Софийска инициатива"

Издирват момче на 16 години в София

Издирват момче на 16 години в София

България Преди 5 часа

За последно е забелязан в подлеза с фонтаните на НД

Русия призна пагубните щети от украинските удари, без да спомене Украйна

Русия призна пагубните щети от украинските удари, без да спомене Украйна

Свят Преди 6 часа

Новак допусна и възможността за въвеждане на забрана върху износа на дизелово гориво

Росица Кирова от ГЕРБ-СДС оглави Комисията по туризъм

Росица Кирова от ГЕРБ-СДС оглави Комисията по туризъм

България Преди 6 часа

Комисията по туризъм се състои от 15 народни представители

Атидже Алиева-Вели от ДПС стана председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите

Атидже Алиева-Вели от ДПС стана председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите

България Преди 6 часа

Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите се състои от 15 народни представители

Шарън Стоун с разтърсващо признание за жестоко нападение в гръб и скрити счупвания

Шарън Стоун с разтърсващо признание за жестоко нападение в гръб и скрити счупвания

Любопитно Преди 6 часа

Холивудската легенда разкри, че е прекарала цяло десетилетие без да подозира за бруталните травми по тялото си, след като била оставена в безсъзнание на пода от мистериозен нападател

Изписаха от „Пирогов“ 17-годишния младеж от Благоевград

Изписаха от „Пирогов“ 17-годишния младеж от Благоевград

България Преди 6 часа

7-годишният младеж от Благоевград, който беше приет по спешност в столичната университетска болница „Пирогов“, днес (4 юни) бе изписан в добро състояние, съобщиха официално от лечебното заведение

Томислав Дончев беше избран за председател Комисията по иновациите и дигиталната трансформация

Томислав Дончев беше избран за председател Комисията по иновациите и дигиталната трансформация

България Преди 6 часа

Комисията по иновациите и дигиталната трансформация се състои от 15 народни представители

Челен сблъсък на два трамвая в София, дете и трима души пострадаха

Челен сблъсък на два трамвая в София, дете и трима души пострадаха

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал на кръстовището на булевардите "Константин Величков" и "Александър Стамболийски"

Петър Стойчев от „Прогресивна България“ оглави Комисията по младежта и спорта

Петър Стойчев от „Прогресивна България“ оглави Комисията по младежта и спорта

България Преди 6 часа

Комисията по въпросите на младежта и спорта се състои от 23-ма народни представители