О бщо 24 държави се включиха в безпрецедентна кампания в отговор на натравянето в Англия на бившия руски агент Сергей Скрипал, за което Лондон обвини Москва.

Австралия стана поредната страна, която се присъединява към наказателните мерки, предприети от европейски правителства и САЩ срещу руските дипломати.

Австралийският премиер Майкъл Търнбул обяви, че страната му гони двама руски дипломати.

По-късно днес Ирландия нареди руски дипломат да напусне страната. „Нападението в Солсбъри не беше просто атака срещу Обединеното кралство, а оскърбление към основаната на правила международна система, на която ние всички зависим за нашата сигурност и благополучие ", заяви външното министерство в изявление, обявяващо експулсирането.

За случая „Скрипал” Захариева заяви, че България е солидарна с Великобритания, но страната ни не счита в момента, че е уместно да експулсира руски дипломати.

Случаят "Скрипал"

ЕС отзовава за консултации посланика си в Русия

Борисов: Очаквам ескалация на напрежението

Скрипал и дъщеря му са в критично, но стабилно състояние

Нова Зеландия изрази принципна подкрепа за Великобритания, но призна, че не може да направи много поради липсата на руски агенти. Ардърн добави, че нейното правителство ще продължи да обмисля мерки, които може да вземе, за да подкрепи позицията на международната общност. 

Белгийското правителство ще обсъди днес дали да предприеме мерки по случая Скрипал, съобщиха местни медии.

Путин: Предателите ще умрат. Кремъл ли отрови Скрипал

ЕС отзовава за консултации посланика си в Русия

Борисов: Очаквам ескалация на напрежението

Отбелязва се, че Белгия, като страна домакин на седалищата на ЕС и на НАТО, е отговорна за акредитацията на дипломатите в Брюксел. По-късно беше съобщено, че белгийското правителство е решило да прогони един руски дипломат, съобщиха местни медии.

Отбелязва се, че решението е било взето на съвещание на премиера Шарл Мишел с неговите заместници. Уточнява се, че въпросният дипломат работи в посолството на Русия в Брюксел. Това означава, че руските дипломати, акредитирани освен към Белгия, в НАТО или ЕС, не са засегнати от мярката.

Белгия ще съобщи решението си на руския посланик в следващите 48 часа, а след това прогоненият дипломат ще разполага със срок от 14 дни да отпътува за родината си. В правителственото съобщение се уточнява, че белгийските власти ще се погрижат за изпълнението и на днешното решение на НАТО за прогонването на седем руски дипломатически представители, акредитирани в централата на алианса.

Република Македония също ще изгони руски дипломат заради скандала с бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му. От руското посолство в Скопие заявиха, че цялата отговорност за случващото се ще носят македонските власти.

Същевременно Пелегрини обясни защо Словакия няма да гони руски дипломати.

По думите на премиера Братислава е декларирала ясно, че няма да се поддава на никакъв натиск и няма да прави „излишни театрални жестове“.

Още в петък Австрия заяви, че за момента не се готви да гони руски дипломати, тъй като още не са представени 100% доказателства за руското участие.

Говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунин, посочи, че ситуацията около отравянето трябва да се разреши въз основата на реални факти и спазването на нормите на международното право.

Европейската комисия поясни вчера, че държавите в ЕС имат възможността самостоятелно да предприемат свои едностранни мерки срещу Москва по този случай.

Какво е „Новичок“ – отровата срещу Скрипал и дъщеря му

Големите в НАТО срещу Русия, Москва: Нямаме "Новичок"

На равнище ЕС миналата седмица Европейският съвет изрази съпричастност с Великобритания, като потвърди, че най-вероятно Русия е отговорна за отравянето на Скрипал.

Още преди започването на разследването Лондон обвини Русия, че е извършила престъпление. Москва също заявява, че Великобритания не е предоставила никакви доказателства.

Сергей Скрипал и неговата дъщеря бяха отровени на 4 март в английския град Солсбъри.66-годишният Скрипал е пенсиониран полковник от руското разузнаване. През 2006 г. той беше осъден на 13 години затвор за шпионаж в полза на Великобритания. Той получи убежище във Великобритания през 2010 г. след размяна на шпиони между САЩ и Русия. Скрипал беше признат за виновен в Русия за това, че издал самоличността на руски агенти под прикритие в Европа на британското външно разузнаване МИ-6. Според руските власти той получил 100 хил. долара за сведенията, които започнал да предава от 90-те години на миналия век.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Рекорд, 440 кг райски газ иззеха полицаи в Созопол

Рекорд, 440 кг райски газ иззеха полицаи в Созопол

България Преди 58 минути

Това е най-голямото количество райски газ, установявано до момента в област Бургас

Паднали дървета блокираха пътя Велико Търново–Русе

Паднали дървета блокираха пътя Велико Търново–Русе

България Преди 1 час

Обходният маршрут за леките моторни превозни средства беше през селата Никюп – Градина – Полски Сеновец

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

България Преди 3 часа

По време на изслушването министърът бе попитан и за случая „Петрохан“

Арест в Кърджали във връзка с ремонт за близо 1,3 млн. лв.

Арест в Кърджали във връзка с ремонт за близо 1,3 млн. лв.

България Преди 3 часа

Възложител на поръчката е Община Кърджали

Румен Радев се срещна с командващия НАТО в Европа

Румен Радев се срещна с командващия НАТО в Европа

България Преди 4 часа

В срещата участваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов

Съдът остави в ареста съпругата на Краси Принца от „Калашниците“

Съдът остави в ареста съпругата на Краси Принца от „Калашниците“

България Преди 5 часа

Обвиняемата заплашила една от свидетелките по делото срещу мъжа ѝ

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

България Преди 5 часа

Хамид Хамид: Тази „справка” е изфабрикувана лъжа, за която отговорност носи ГДБОП и нейния ръководител

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Любопитно Преди 5 часа

Доналд Тръмп взриви социалните мрежи с поредното си причудливо видео. С помощта на изкуствен интелект той влезе в ролята на лекар, за да диагностицира най-големите си критици от Холивуд, предписвайки им молитви и... диетична кола за лечение

Какво е бензен и защо Столична община предупреждава за него след пожара в „Люлин“?

Какво е бензен и защо Столична община предупреждава за него след пожара в „Люлин“?

България Преди 5 часа

Какво представлява опасният химикал, защо нивата му скочиха след пожара в „Люлин“ и как да защитим здравето си

„С любов да се срещаш със смъртта. Не бойте се!“: България скърби за Йосиф Сърчаджиев

„С любов да се срещаш със смъртта. Не бойте се!“: България скърби за Йосиф Сърчаджиев

България Преди 5 часа

Големият актьор пое към „онзи по-красив свят“, оставяйки ни завет да не се боим от смъртта

Прокуратурата с позиция за скандала между Пеевски и Демерджиев

Прокуратурата с позиция за скандала между Пеевски и Демерджиев

България Преди 5 часа

В Софийска градска прокуратура са наблюдавани три прокурорски преписки, свързани с казуса

Откриха канцерогена бензен над "Люлин" след пожара

Откриха канцерогена бензен над "Люлин" след пожара

България Преди 6 часа

Общината вече е изпратила уведомление до всички детски градини и училища на територията на София

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Любопитно Преди 6 часа

Китайската компания UBTech представи първия в света масов ултрареалистичен андроид U1. Снабден с изкуствен интелект, еластична кожа, маникюр и глас, който усеща стрес, роботът е програмиран да обича безусловно самотните хора и да им бъде верен докрай

Захвърли протокола: Вижте в каква неочаквана роля влезе Кейт Мидълтън на Уимбълдън

Захвърли протокола: Вижте в каква неочаквана роля влезе Кейт Мидълтън на Уимбълдън

Любопитно Преди 6 часа

Принцесата на Уелс възстановява най-личната си връзка и се доближава до феновете

Христо Мутафчиев за Йосиф Сърчаджиев: Златен човек!

Христо Мутафчиев за Йосиф Сърчаджиев: Златен човек!

България Преди 6 часа

По думите му една от най-важните черти на Сърчаджиев е била неговата отговорност и прецизност.

Сметката не излиза: НАП засече нови нарушения по морето

Сметката не излиза: НАП засече нови нарушения по морето

Парите ни Преди 6 часа

Най-често липсват касови бележки или има разлика между парите в касата и отчетения оборот