„Решението на правителството да не се бърза по случая „Скрипал” и да не се гонят дипломати е правилно

Трябва да водим балансирана политика и както каза премиерът - да имаме открити канали за комуникации с Русия. Кризи е имало, има и ще има и в бъдеще. Диалогът обаче трябва да продължи, иначе отиваме в друга ситуация, която няма да е изгодна за българските граждани”, заяви Красимир Каракачанов пред NOVA

Случаят "Скрипал"

Какво мислят в Русия за позицията на България

По думите му доказателствата, които в момента се представят за ролята на Русия в отравянето на Сергей Скрипал, не са категорично доказани.

„Ако има безспорни доказателства за вината на Русия, естествено е, че България може да промени своята позиция.

И никой не може да ни се сърди, ако решим да екстрадираме руски дипломати при доказване вината на руската страна”, допълни Каракачанов.

Борисов отзова за консултации посланика ни в Русия

Руският посланик в София: Българската реакция е разбираема и правилна

Борисов: Очаквам ескалация на напрежението

Министърът на отбраната посочи, че в съзнанието на хората се е изградил този стереотип – българските политици да взимат решение под някакъв натиск.

В случая със Скрипал и руските дипломати решението е взето на базата на докладите, които са изнесени от службите за сигурност.

„Аз нямам информация някои от моите колеги да е бил притискан от Москва или от Брюксел да взима едно или друго решение.

Никой не е притискал никого. Нито Обединени патриоти са натискали правителството, нито правителството е искало да взима друго решение”, категоричен бе той.

Ето как Лондон убедил света, че Русия е виновна

Нова Зеландия с проблем, не можа да намери руски шпиони

ЕС отзовава за консултации посланика си в Русия

"Русия има своите интереси на Балканите и се опитва да ги отстоява. Включително като не харесва факта, че повечето от балканските страни или са членове на НАТО, или имат намерения да станат такива.

Турция от своя страна се опитва да води своя политика и в Близкия Изток, и на Балканите. Русия като световен играч е съвсем естествено да се възползва от тази ситуация.

Няма да позволим намеса в нашите вътрешни работи. Когато има конфликт между ЕС и Турция, е нормално да потърсим баланса, това е и правилната политика", на мнение е Красимир Каракачанов.

Той посочи още, че няма потвърждение за проведен разговор между руския президент Путин и сръбския му колега Александър Вучич, при който да е обсъждано изпращане на руски самолети през българското въздушно пространство.

"Не съветвам никого да нарушава въздушното пространство на България.

Ако има подобен инцидент, ние ще реагираме така, както изисква българския закон", заяви Каракачанов.

Преди дни електронно издание в Белград съобщи, че едно от посланията на Путин към Вучич било, че в случай на нов опит за погром над сърбите в Косово или операция, насочена към окупация на северната част на страната, Руската федерация ще изпрати военна помощ.

Нямало сила, която да попречи самолетите да стигнат дотам за 2 часа, твърдеше изданието, позовавайки се на източник от Москва.

"Това, че ние заемаме балансирана позиция в Европа и, че търсим диалога между Европа и Русия, и сме готови до посредничим в него, не означава, че ще позволим, на когото и да е било да нарушава нашия суверенитет. Нека тази публикация остане като поредната фалшива новина и никой да не се опитва чрез подобни неща да ни тества", допълни той. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Росен Желязков и единадесет министри от кабинета му се връщат в НС като народни представители

Росен Желязков и единадесет министри от кабинета му се връщат в НС като народни представители

Свят Преди 48 минути

Желязков и единадесет министри от кабинета му се връщат в НС като народни представители

Осъдиха бившия президент на Южна Корея на доживотен затвор

Осъдиха бившия президент на Южна Корея на доживотен затвор

Свят Преди 59 минути

Присъдата затваря глава от една от най-големите политически кризи в Южна Корея

<p>Радев отдаде почит на Васил Левски, кабинетът &quot;Гюров&quot;&nbsp;положи клетва в НС</p>

Румен Радев отдаде почит на Васил Левски, кабинетът "Гюров" положи клетва в Народното събрание

България Преди 1 час

В деня на почит към Апостола на свободата Радев поднесе цветя пред паметника на Васил Левски в София и се поклони пред делото и саможертвата на националния герой

Йотова: Служебният кабинет не е мой избор и не нося отговорност за състава му

Йотова: Служебният кабинет не е мой избор и не нося отговорност за състава му

България Преди 1 час

„Аз посочих г-н Гюров за служебен министър-председател, оттам нататък той си проведе събеседването с всички хора, които днес видяхте. Спря се на тях, от своя страна те декларираха, че ще работят за интересите на България и днес, както видяхте, в пленарна зала той изложи 7 точки“, каза тя и увери, че стриктно ще следи за тяхното изпълнение.

След плана за примирие на Тръмп: „Хамас“ си върна контрола над Газа

След плана за примирие на Тръмп: „Хамас“ си върна контрола над Газа

Свят Преди 1 час

„Хамас" си възвърна контрола над над 90% от районите, където присъства“, каза Мохамед Диаб, активист в Газа

<p>Израел: Тръмп се готви да удари Иран</p>

Западната преса: Тръмп вероятно ще удари Иран до седмици или дори до дни

Свят Преди 1 час

Тръмп получи няколко доклада за военните възможности, ако реши да бъдат нанесени удари, всички с цел да се причинят максимални щети на режима в Иран

Gemini вече може да композира и музика

Gemini вече може да композира и музика

Технологии Преди 2 часа

Изкуственият интелект на Google има способността да създава песни със собствена композиция и текст. Поредна стъпка в насочването на AI към творчеството, вместо към по-тежката и рутинна работа. Но според някои това е пътят за постигането на тази цел

Мащабна акция в Стара планина: Издирват изчезнал турист под връх Голям Кадемлия

Мащабна акция в Стара планина: Издирват изчезнал турист под връх Голям Кадемлия

България Преди 2 часа

Екипи на ПСС към БЧК са на терен, след като сигналът е подаден от близък, а лошото време е забавило началото на операцията

,

Пеевски поздрави мюсюлманите по повод свещения месец Рамазан

България Преди 2 часа

В поздравлението си към мюсюлманите Пеевски пожелава здраве, мир и духовна сила във всяко семейство и всеки дом

Иран с предупреждение за планирани изстрелвания на ракети

Иран с предупреждение за планирани изстрелвания на ракети

Свят Преди 3 часа

То идва на фона на засилено напрежение със САЩ

Огромна мрежа от скрити електромагнитни вълни, открита около малък леден свят

Огромна мрежа от скрити електромагнитни вълни, открита около малък леден свят

Любопитно Преди 3 часа

Откритието идва от обстоен анализ на данни, събрани от космическия апарат „Касини“ по време на 13-годишната му мисия до Сатурн

Разследват твърдения за тела, погребани близо до ранчото на Джефри Епстийн

Разследват твърдения за тела, погребани близо до ранчото на Джефри Епстийн

Свят Преди 3 часа

Информацията се появи в разсекретените досиета по делото на покойния финансист

Мързелива пица за 10 минути: Рецепта в тиган, която „взриви“ социалните мрежи

Мързелива пица за 10 минути: Рецепта в тиган, която „взриви“ социалните мрежи

Любопитно Преди 4 часа

Понякога ви се прияде пица, но нямате време или желание да месите тесто или да чакате доставка