Е вропейските цифрови COVID сертификати за ваксинация на 93 хил. граждани, чийто ваксинационен курс към 1 февруари е завършен преди повече от 270 дни, няма да бъдат валидни за пътуване в ЕС, съобщиха от Министерство на здравеопазването.

Причината е, че от 1 февруари 2022 г. всички издадени цифрови COVID сертификати на ЕС, доказващи завършен ваксинационен курс, ще бъдат със срок на валидност 270 дни от датата на последната поставена доза. Тези нови правила са посочени в делегиран регламент (ЕС) 2021/2288 на Европейската комисията и важат за всички държави членки. 

Промяната обхваща издадените сертификати за завършен ваксинационен курс както с еднодозовите, така и за двудозовите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).

Тази мярка не се отнася за използването на сертификата на територията на България.

У нас правилата няма да бъдат променяни.

Издадените до този момент европейски зелени сертификати за завършен ваксинационен курс срещу COVID-19

ще продължат да действат на територията на ЕС с новите срокове, без да се налага тяхното преиздаване. Валидността им ще се следи през създадените за целта мобилни приложения и имплементираните в тях бизнес правила. За България официалният валидатор е COVID CHECK BG.

Европейската комисия прие нови правила и за обозначаването на бустерна доза при ваксинация с еднодозовата ваксина на произоводителя "Янсен". Съгласно новите изисквания бустерната доза ще бъде обозначена като "2/1" в цифровия сертификат, което налага документите да бъдат преиздадени.

Всички граждани, които са ваксинирани с еднодозовата ваксина и след това са сложили бустерна доза,

могат да изтеглят европейския сертификат по новия образец от интернет портала на Националната здравно-информационна система (НЗИС) на адрес https://www.his.bg/bg/dgc след 1 февруари 2022 г. Те трябва да въведат ЕГН, номер на лична карта и Националния референтен номер (НРН) на една от поставените дози или номера на предишния сертификат.

От здравното министерство обръщат внимание,

че лицата, чиито цифрови COVID сертификати за завършен ваксинационен курс към 1 февруари са невалидни (т.е. изминали са 270 дни от датата на поставяне на последната доза и не е приложена бустерна доза) могат да си поставят допълнителна (бустерна) доза по всяко време, за което ще получат сертификат за ваксинация, неограничен със срок на валидност.

Сертификатите за поставена бустерна доза не са ограничени от ЕК със срок на валидност.

С Омикрон ли съм заразен? Кои са най-характерните симптоми

От 1 февруари също така се облекчават COVID мерките за влизане в България:

В „червената“ зона вече ще влизат държави, в които 14-дневната заболяемост е между 500 и 5 000 на 100 хил. население. Лицата, пристигащи от тези държави, се допускат у нас при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, за преболедуване или за проведено изследване (с PCR или антигенен тест) или на равностойни/аналогични документи. Припомняме, че досега тези граждани освен сертификат за ваксинация или преболедуване бяха задължени да представят и отрицателен резултат от PCR тест.

Българските граждани

и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване и членовете на техните семейства, които не представят нито един от посочените документи, се поставят под 10-дневна карантина. Тя може да бъде отменена, ако лицето представи отрицателен резултат от PCR или антигенен тест, направен не по-рано от 72 часа след пристигането у нас. Възможността за отмяна на карантината след антигенен тест също е нова, което е улеснение за гражданите.

Изискванията за лицата, пристигащи от „зелена“ и „оранжева“ зона остават непроменени.

В списъка на държавите се въвежда „тъмночервена“ зона. В нея попадат държавите, в които 14-дневната заболяемост е над 5 000 на 100 хил. души население.

Лицата от „тъмночервената“ зона се допускат у нас при представяне на цифров COVID сертификат за ваксинация, за преболедуване или аналогичен документ, едновременно с отрицателен резултат от проведено до 72 часа преди влизане в страната PCR изследване. Тези, които притежават цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация с допълнителна (бустерна) доза или аналогичен документ, не е необходимо да представят отрицателен резултат от PCR тест.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване и членовете на техните семейства, които не представят нито един от посочените документи, се поставят под 10-дневна карантина.

Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване и членовете на техните семейства, които представят при влизането си в страната само един от посочените документи, се поставят под 10-дневна карантина, която може да бъде отменена, ако лицето представи отрицателен резултат от PCR тест, направен не по-рано от 72 часа след пристигането си в страната.

Децата от 12 до 18 г., пристигащи от държави в „тъмночервената“ зона,

се допускат в България при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за изследване или на равностоен или аналогичен документ с отрицателен резултат от проведен до 72 часа преди влизане в страната PCR тест. В случай че не представят такъв документ, се поставят под 10-дневна карантина, която може да бъде отменена, ако лицето представи отрицателен резултат от PCR тест, направен не по-рано от 72 часа след пристигането си в страната.

От 1 февруари в „тъмночервената“ зона попадат Израел, Швейцария, Белгия, Дания, Португалия, Словения, Франция и др.

С пълния текст на заповедта и актуализирания списък на държавите по цветови зони можете да се запознаете ТУК.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зрителите решават кой ще бъде номиниран в Big Brother тази седмица

Зрителите решават кой ще бъде номиниран в Big Brother тази седмица

Любопитно Преди 1 минута

Те могат да подкрепят любимия си съквартирант в приложението NOVA PLAY

Жена преби учителка с тръба пред класа

Жена преби учителка с тръба пред класа

България Преди 2 минути

Жертвата е с причинена лека телесна повреда

ЕСПЧ осъди Русия да плати над 253 милиона евро на Грузия

ЕСПЧ осъди Русия да плати над 253 милиона евро на Грузия

Свят Преди 49 минути

Руските действия са нарушили правата на около 29 000 жители

Румен Радев

Радев наложи вето на закона за ДАНС, вижда опасност от политическа зависимост

България Преди 1 час

Държавният глава настоява, че прехвърлянето на правомощията за назначаване на шефа на ДАНС към парламента застрашава политическата неутралност на службата и подкопава принципа на мандатност

<p>Полицията в Добрич издирва 15-годишната Виктория Красимирова</p>

Полицията в Добрич издирва 15-годишната Виктория Красимирова, в неизвестност от 12 октомври

България Преди 1 час

Момичето е високо 174 см, със сини очи и къса кестенява коса

Инфлуенсърка и дъщеря ѝ са открити мъртви след сигнал за странна миризма

Инфлуенсърка и дъщеря ѝ са открити мъртви след сигнал за странна миризма

Свят Преди 1 час

Жертвите са открити в различни стаи в апартамента си

Eвакуация и страх заради странна буря в Калифорния

Eвакуация и страх заради странна буря в Калифорния

Свят Преди 1 час

Ударни групи, спасителни екипи и хеликоптери са в готовност за действие.

<p>Каква е здравословната температура у дома за тялото и сметките ни</p>

Каква е здравословната температура у дома за тялото и сметките ни

България Преди 1 час

От медицинска гледна точка, прекомерната топлина у дома не е здравословна

Сирски: „Зоната на смъртта“ на фронта в Украйна вече е 10 километра

Сирски: „Зоната на смъртта“ на фронта в Украйна вече е 10 километра

Свят Преди 2 часа

На настоящия етап от войната реалностите на бойното поле се определят от ударните дронове“, каза главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна

Сарафов поиска отвод на съдия от СГС заради предубеденост и неспазване на НПК

Сарафов поиска отвод на съдия от СГС заради предубеденост и неспазване на НПК

България Преди 2 часа

Искането за отвода е отправено писмено към самия съдия - Мирослава Тодорова

Нова жертва на пожара в Кочани - член на група ДНК

Нова жертва на пожара в Кочани - член на група ДНК

Свят Преди 2 часа

Владимир Блажев-Панчо е имал тежки изгаряния по ръцете и главата след пожара

<p>AI заплашва десетки професии: 40 са на ръба на изчезване</p>

Мicrosoft обяви кои 40 професии са най-застрашени от AI

Технологии Преди 2 часа

Експерти и учени не са постигнали консенсус дали тази последна иновация няма да съсипе множество кариери, или да ги развие в дългосрочен план

Президентът на Мадагаскар разпусна парламента

Президентът на Мадагаскар разпусна парламента

Свят Преди 2 часа

Андри Ражоелина отказва да се оттегли, въпреки масовите демонстрации и дезертьорства сред военните

Земетресение в района на Пловдив

Земетресение в района на Пловдив

България Преди 2 часа

То е регистрирано в 11:05 часа

Изгонен участник в любовното риалити задържан за побой над приятелката си

Изгонен участник в любовното риалити задържан за побой над приятелката си

България Преди 2 часа

Мъжът постави рекорд за най-кратко участие в телевизионно риалити