С лед днешната литургия, посветена на Възкресение Христово, в традиционното си послание Urbi et Orbi (към града и света) папа Франциск отново призова за прекратяването на огъня по света и на производството и търговията на оръжия.

Да се забранят сега и във всяко друго време думи като егоизъм, безразличие, разделение и забрава.

Той апелира да се намали и дори да се опрости дългът на страните, за да им се даде възможност да се справят с кризата с коронавируса и да лекуват своите граждани.

За първи път в историята словото бе произнесено пред централния олтар на базиликата във Ватикана, под който се намира гроба на Свети Петър. Пасхалното послание бе предавано по цял свят от медиите и социалните мрежи, информира сайтът "Ватикана нюз".

Главата на католическата църква заяви, че светът е изправен пред епохални предизвикателства и сега е подтиснат от пандемията, която подлага на тежко изпитание нашето човешко семейство.

В същото време благата вест за Христовото Възкресение е "зараза", която се предава от сърце на сърце – заразата на надеждата.

Вярата във Възкресението е победа на любовта над корена на злото, подчерта папа Франциск.

През тези седмици, животът на милиони хора се промени неочаквано. За мнозина престоят вкъщи бе повод за размисъл, за да спрат забързания ритъм на живот, да бъдат със своите близки и да се наслаждават на тяхната компания. За много други обаче е време на безпокойство за бъдещето, което е несигурно, за работата, която рискуват да загубят и за други последствия, която настоящата криза носи със себе си.

"Насърчавам всички, които носят политическа отговорност да работят активно за общото благо на гражданите, като осигурят необходимите средства и инструменти, за да позволят на всеки един да води достоен живот и да насърчават, когато обстоятелствата позволяват, възобновяването на нормалните ежедневни дейности”, призова папата.

Празничното богослужение по случай Вход Господен в Йерусалим /Цветница/

Той подчерта че сега не е момент да се показва безразличие, защото целият свят страда и трябва да се обедини срещу пандемията.

Папа Франциск апелира да се обърне специално внимание на хората в нужда, за да не им липсват лекарства и стоки от първа необходимост, както и да им бъдат осигурени подходящи здравни грижи.

Той призова и за облекчаване на международните санкции, които възпрепятстват санкционираните държави да предоставят адекватна подкрепа на своите граждани.

"Сега не е време за проява на егоизъм, защото предизвикателството, пред което сме изправени, обединява всички ни и не прави разлика между хората”, подчерта папата.

Днес Европейският Съюз има пред себе си епохално предизвикателство, от което зависи не само неговото бъдеще, но и това на целия свят. Нека не се пропуска възможността да се даде допълнително доказателство за солидарността, прибягвайки също към иновативни решения. Алтернативата е единствено егоизмът на частните интереси и изкушението за връщане към миналото, с риск да се подложи на тежко изпитание мирното съжителство и развитието на идните поколения.

Сега не е време за разделение. Онези, които носят отговорност за конфликтите, трябва да проявят смелост и да се присъединят към призива за глобално и незабавно прекратяване на огъня във всички краища на света. Сега не е времето да се продължава с производството и търговията на оръжия, харчейки огромни средства, които би трябвало да се използват за лечението на хора и спасяването на човешки живот, подчерта папа Франциск.

Той призова да се сложи край на конфликтите в Сирия, Йемен, Ирак и Ливан и да се потърси път за подновяване на диалога между Израел и Палестина.

"Нека спрат страданията на населението, живеещо в източните райони на Украйна. Нека се сложи край на терористичните атаки срещу многобройни невинни хора в различни страни на Африка”, настоя в посланието си главата на католическата църква.

Не трябва да се забравят и други извънредни ситуации, които носят страдания на много хора, какъвто е проблемът с миграцията и бежанците.

"Безразличие, егоизъм, разделение, забрава не са наистина думите, които искаме да чуем през този период”, настоя папа Франциск и заяви, че тези думи трябва да бъдат забранени. Те надделяват, когато в нас побеждават страхът и смъртта и единствено вярата е тази, която може да им се противопостави.

669 са случаите на COVID-19 у нас

Носенето на маски става задължително от 12 април

Борисов: Стоката от затворените тържища да отиде за бедните

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП

ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сражения между "Хизбула" и Израел в Ливан

Сражения между "Хизбула" и Израел в Ливан

Свят Преди 2 часа

Ливанското движение съобщи за "преки сблъсъци с вражеските сили"

Израел нанесе десетки удари срещу Техеран

Израел нанесе десетки удари срещу Техеран

Свят Преди 3 часа

Атаката е била насочена предимно към ракетни обекти в Ислямската република

Русия за удара по уранови инсталации в Иран: Грубо нарушение на международното право

Русия за удара по уранови инсталации в Иран: Грубо нарушение на международното право

Свят Преди 5 часа

Иран уведоми Международната агенция за атомна енергия

<p>МВнР с предупреждение към българите в ОАЕ</p>

МВнР предупреждава за неблагоприятни метеорологични условия в ОАЕ до 27 март

България Преди 5 часа

Очакват се обилни валежи, гръмотевици и силни пориви на вятъра, като са възможни и градушки

Кац: Израел и САЩ ще засилят значително атаките си срещу Иран

Кац: Израел и САЩ ще засилят значително атаките си срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Израел е решен да продължи кампанията си срещу властовата структура на Иран

Великобритания осъди "дръзките атаки" на Иран, които взеха на прицел базата Диего Гарсия

Великобритания осъди "дръзките атаки" на Иран, които взеха на прицел базата Диего Гарсия

Свят Преди 6 часа

Не е ясно колко близо са се приближили ракетите до базата, която се намира на около 4000 километра от Иран

Най-силната магнитна буря за последните два месеца обхвана Земята

Най-силната магнитна буря за последните два месеца обхвана Земята

Свят Преди 6 часа

Учени прогнозират, че геомагнитната ситуация ще се нормализира напълно на 24 март

Нарендра Моди, министър-председател на Индия 23966 Kanal3 64009

Моди осъди атаките в Близкия изток в разговор с президента на Иран

Свят Преди 6 часа

Индийският премиер подчерта отворените морски маршрути

<p>Украйна отблъсна масирана атака</p>

Украйна отблъсна масирана атака, свали 148 руски дрона

Свят Преди 6 часа

Атаката беше отблъсната от авиацията, противовъздушните ракетни части, системите за електронна война и мобилните огневи групи на украинските сили за отбрана

<p>МВнР с позиция за Ормузкия проток</p>

МВнР: България се асоциира със съвместната декларация на европейски и други страни за Ормузкия проток

България Преди 7 часа

Страната приветства мерките за безопасно корабоплаване и стабилизиране на пазарите

Глобиха Димитър Бербатов за неправилно съхранение на оръжие

Глобиха Димитър Бербатов за неправилно съхранение на оръжие

България Преди 8 часа

Актът е връчен след проверка на МВР заради видеоклип с оставен без надзор пистолет в автомобил

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Скок в цените на торове и етанол води до покачване на хранителните стоки

Пари Преди 8 часа

Царевицата, фуражната пшеница и суровата захар поскъпват на международните пазари, докато ССБ отчита спокойна търговия

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Украинска делегация пристигна в САЩ за двустранни преговори за Украйна

Свят Преди 8 часа

Съединените щати ще бъдат представлявани от специалния пратеник на Белия дом Стив Уиткоф и зетя на президента Доналд Тръмп - Джаред Къшнър

ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

ЦИК разясни правилата за гласуване по настоящ адрес

Може ли избирателят да гласува в населено място, където няма адресна регистрация, но живее там?