Носенето на маски на закрити обществени места от 23 юни е задължително. Екипите на Общинска полиция, които проверяват за носенето на маски в градския транспорт ще бъдат удвоени, съобщава столичният кмет Йорданка Фандъкова. Издала съм и допълнителни указания към Метро-полиция, която охранява метрото.

Зачестиха сигналите, които ми изпращат граждани, за пътуване без маска в градския транспорт.

Затова и през миналата седмица засилихме контрола с полицията, като бяха проверени над 700 превозни средства. Съставени са 16 акта на стойност 300 лв. и десетки предупредителни протокола, подчертава Фандъкова.

Д-р Околийски, СЗО: Има втори пик на COVID-19 в България

Личното ми мнение е, че глобата за неносене на маска в градския транспорт и на закрити публични места трябва да бъда намалена, което ще направи налагането ѝ по-масово и безкомпромисно, убедена е Фандъкова.

Планирахме да възстановим продажбата на билети от водачите в градския транспорт, но ръстът на заразените го прави невъзможно на този етап. Възложила съм на директора на „Центъра за градска мобилност“ да разшири местата за продажба на билети – като включим още 200 пункта на Спортния тотализатор и пощите. Докато това стане, от вторник билети ще се продават и от контрольорите, написа столичният кмет в профила ѝ във Facebook.

Кантарджиев: Тенденциите у нас са смущаващи, надценил съм самосъзнанието на хората

В заповедта за носенето на маски се посочва още, че

всички спортни мероприятия могат да се провеждат пред публика при заетост на местата до 50%

от общия им капацитет, при настаняване на зрителите най-малко през 1 седалка или при спазване на дистанция от 1,5 м. При провеждане на футболни мачове се допуска публика до 1000 души на сектор при условията, посочени по-горе.

Правилото за до 50% заетост от общия капацитет на местата важи и за провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, изложения и др.

За провеждането на културни и развлекателни мероприятия на закрито и открито също важи условието за до 50% заетост на местата. Това се отнася и за дейността на дискотеките и нощните заведения, както и за сватби, балове други масови събирания.

По-рано днес се проведе среща при премиера Бойко Борисов

на Националния оперативен щаб, директори на водещи лечебни заведения в страната, здравния министър и кмета на София.

Анализ на разпространението на коронавируса на седмична основа показва увеличение на носителите на заболяването и неспазване на действащите мерки. „Това ни дава основание да се обърнем към българските граждани и да поискаме от тях по-стриктно спазване на действащите мерки”, призова здравният министър Кирил Ананаиев.

Изненадващ спад на случаите на коронавирус в България

Той разпореди, че от утре всички мероприятия на закрито трябва да се организират при запълняемост до 50% от капацитета на съответното помещение, като носенето на маски става задължително

В търговските центрове носенето на маски също ще е задължително, както и спазването на дистанция от 1,5 метра.

Остава и задължителното носене на маски в градския транспорт и аптеките.

Държавният главен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев посочи, че

България все още е на едно от последните места на Балканите и в Европа по брой на заразените от коронавируса.

Според д-р Кунчев това, което наблюдаваме в момента, не е втора вълна на коронавируса, а разпространение на заразата заради неспазване на предпазните мерки от населението.

Той подчерта, че трябва да се въведе контрол, „защото се оказа, че не можем да разчитаме на съвестта на хората”.

Шефът на "Александровска": Има увеличение на случаите, което е втора вълна

Кунчев посочи, че двете водещи политически сили – ГЕРБ и БСП ще бъдат глобени от РЗИ с максималната разрешена от закона сума от 3000 лв. заради неспазване на изискванията за избягване на събиране на много хора на едно място. По същата причина глоба ще бъде наложена и на управата на националния стадион „Васил Левски”.

„Всяко събиране на много хора на едно място без носене на маски и без спазване на дистанция от 1.5 метра създава опасност”, каза Кунчев. По думите му

не се е сбъднала неговата прогноза, че вирусът ще утихне със затоплянето на времето.

„Този вирус продължава да не се държи като нормален респираторен вирус”, заяви Кунчев и посочи, че една трета от заразените не образуват антитела, преболедуването на ковид-19 не води до постоянен имунитет, а заразата се задържа до 30-35 ден.

Григор Димитров е 38 случай на ковид-19 в Хасково, поясни още главният здравен инспектор.

Кметът на София Йорданка Фандъкова посочи, че днес в инфекциозните отделения в София вече има 126 души, като 23 са в интензивни отделения. Тя добави, че е започнало масово тестване за коронавируса на персонала в детските градини.

Фандъкова каза още, че глобите от до 300 лв. за неносене на предпазна маска изглежда са твърде високи, затова реално рядко се налагат и може би трябва да се преразгледат от парламента.

По-късно днес Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира министър-председателя Бойко Борисов, министъра на здравеопазването Кирил Ананиев и председателя на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски за преценка на ефективността на предприетите временни противоепидемични мерки.

В изпълнение на конституционния прерогатив на прокуратурата по опазване на законността и защита на обществения интерес и на основание чл.145, ал.1, т.6 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), ВАП сезира премиера, министъра и НОЩ за мерките по две заповеди на Ананиев: Заповед РД-01-337/13.06.2020г., Заповед РД-01-331/12.06.2020г.. ВАП визира и евентуалната необходимост от предприемане на други мерки, с цел реално ограничаване на разпространението на коронавирусната инфекция, предвид актуалната ситуация в конкретни населени места.

ВАП сезира компетентните органи, заради данни от националната информационна система, относно COVID-19

за последните две седмици, от които е видно драстично нарастване на броя на положителните проби при проведени изследвания за наличие на коронавирус.

Компетентните органи следва да преценят организацията и контрола във връзка с изпълнението на заповедите за вече въведени противоепидемични мерки и да предоставят незабавно информация във връзка с горепосоченото на ВАП.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 2 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 2 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 5 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 7 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 8 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 8 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 8 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 8 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 8 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 8 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 9 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 9 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 9 часа

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Любопитно Преди 10 часа

Мартин Грийн: Искаме да създадем нещо, което носи истински български дух и същевременно е неподражаемо

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 10 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%