Д-р Околийски, СЗО: Има втори пик на COVID-19 в България
Източник: iStock/Guliver Images

В тори пик на COVID-19 се наблюдава в България и други страни по света. Това каза в интервю Радио „Фокус“ д-р Михаил Околийски, представител на СЗО за България. „В някои страни се наблюдава всъщност първоначално развитие и разпространение на COVID-19. Това са всъщност страните от Латинска Америка. Притеснение будят и страните от Южна Африка, където се очакват трудности с посрещането на потребности от по-интензивни грижи за хората, които се разболяват.

Нови мерки срещу ковид-19 след среща с Бойко Борисов

В други страни, в които се наблюдаваше по-добро справяне с вируса в началото, сега се наблюдава увеличено разпространение. Една от тези страни за съжаление е България. Всъщност тези последни две седмици наблюдаваме едно пиково увеличаване на новите случаи, но може би това е част от първата вълна, когато благодарение на мерките, предприети от хората и правителството, вирусът беше държан под по-добър контрол.

След разхлабване на мерките хората си помислиха, че са преодолели тези предизвикателства,

този проблем и бързо се върнаха към старите си навици”, обясни д-р Михаил Околийски.

Той е категоричен, че мерките не трябва да бъдат занемарявани и всеки един от нас трябва да прояви отговорност и да се пази.

Изненадващ спад на случаите на коронавирус в България

Д-р Михаил Околийски коментира, че рисковите фактори по отношение на COVID-19 са много, сред тях затлъстяването и тютюнопушенето. „Никой не е застрахован от коронавирусната инфекция. COVID-19 съществува и рискът е много голям”, допълни експертът.

Междувременно

квартал „Изток” в Кюстендил е под пълна карантина за трети пореден ден.

Броят на положителните проби за COVID-19 там се увеличава, а движението на хора е тотално забранено, информира NOVA.

„За последното денонощие са установени 14 случая на новозаразени в Област Кюстендил. Все още нямаме конкретна информация колко от тях са от „Изток”. Тази информация ще бъде представена до няколко часа. До този момент случаите тук са над 60”, обясни областният управител и председател на Областния кризисния щаб Виктор Янев.

Той добави, че жителите на квартала трябва да се движат с предпазни маски. Работата с медиатори там продължавала. „Първоначалният ограничителен режим беше по-лек. Жителите имаха възможност да напускат квартала в часовия диапазон между 10 и 22 ч. Сега се наложи да затегнем мерките поради увеличаването на случаите”, добавя Янев.

Шефът на "Александровска": Има увеличение на случаите, което е втора вълна

„Блокадата не ни притеснява. Полицията си има задължения, както е по целия свят. Нещата ще се наредят. Носим маски и не се събираме на групи”, разказват жителите.

В Сунгурларе пък заразените са вече петима,

съобщава телевизията. Резултатите са от изследваните вчера 60 контактни лица на тримата заболели общински служители. Засега градът няма да бъде затварян.

Дезинфекцията на улици и обществени сгради продължава втори ден. Днес и утре по предписание на РЗИ, общината и детската градина в Сунгурларе ще останат затворени. Изследвани са 60 служители на администрацията. „Засега няма опасност да затворим целия град. Не искаме да създаваме паника между хората”, каза кметът д-р Георги Кенов.

Преустановена е работата на Социалния патронаж, който обслужва 200 души. „След получаване на резултатите ще преценим какви мерки да предприемем – дали временно ще възложим доставката на храна за домашен социален патронаж отвън, или ще продължат нашите колеги да приготвят и доставят храна”, заяви Тодорка Павлева – зам.-кмет по социални дейности в Сунгурларе.

Към момента няма информация как и къде са се заразили тримата служители на общинската администрация. „Те пътуват, понеже имат и ангажименти. Ние сега работим. Имаме голяма програма и по европейските фондове, навсякъде”, посочи кметът на града. Симптоми имали от преди седмица, консултирани били от специалист, а в събота излезли и положителните им проби за коронавирус. Прекият им началник с притеснение очаква резултата от PCR теста си.

Кантарджиев: Тенденциите у нас са смущаващи, надценил съм самосъзнанието на хората

В Горна Оряховица се ограничава достъпът на граждани до сградата на общината

до 28 юни, информира NOVA. Гражданите ще се допускат единствено до Информационния център, ГРАО и данъчна служба, като е задължително носенето на лични предпазни средства. Отменят се приемните дни на кмета, заместник-кметовете и главния архитект до второ нареждане.

Причина за рестриктивните мерки е положителен тест за COVID-19 на служител от Общинско предприятие „Обреди”. По предписание на РЗИ, на служители, контактували с него, е направен PСR тест. Контактните лица са поставени под карантина.

На този етап няма да се отменя тържественото изпращане на абитуриентите от горнооряховските училища, насрочено за 26 и 27 юни.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Киселова: Законопроектът за съдебната власт е по-умерен от заявките за радикални мерки

Киселова: Законопроектът за съдебната власт е по-умерен от заявките за радикални мерки

България Преди 13 минути

Според нея относно обществената квота във ВСС фундаменталният въпрос е дали да бъдат номинирани магистрати или юристи извън системата

САЩ подготвят операция за залавянето на Раул Кастро

САЩ подготвят операция за залавянето на Раул Кастро

Свят Преди 38 минути

През януари 2026 г. Вашингтон използва федералните обвинения срещу венецуелския президент Николас Мадуро като претекст за нахлуване и залавяне

,

Поп иконата Джанет Джексън празнува 60-годишен юбилей

Любопитно Преди 1 час

Творчеството на Джанет Джексън се простира до всички кътчета на съвременната поп култура

.

Трагедия в Банкок: Влак помете и запали автобус, 8 загинаха и над 30 са ранени

Свят Преди 1 час

Пожарникари и спасители отцепиха мястото на сблъсъка, а следователите надничаха в изгорялата обвивка на автобуса

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

Освободиха под гаранция доставчика на храна, задържан след спор с Ивайло Мирчев

България Преди 2 часа

Прокуратурата е преценила, че няма основание за искане на постоянен арест

Европейски страни водят преговори с Иран за преминаването на Ормузкия проток

Европейски страни водят преговори с Иран за преминаването на Ормузкия проток

Свят Преди 2 часа

САЩ също наложиха своя собствена блокада над иранските пристанища въпреки несигурното споразумение за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 8 април

Илияна Йотова заминава за Азербайджан за Срещата на върха на Световния градски форум

Илияна Йотова заминава за Азербайджан за Срещата на върха на Световния градски форум

България Преди 3 часа

В неделя тя ще проведе двустранна среща с президента Илхам Алиев

<p>Турция предлага изграждането на тръбопровод за гориво към Румъния през България</p>

Турция предлага изграждането на военен тръбопровод за гориво към Румъния през България

Свят Преди 4 часа

Тръбопроводът трябва да осигури енергийните нужди на Източния фланг на НАТО

В ДР Конго са потвърдени 13 случая на рядък щам на ебола

В ДР Конго са потвърдени 13 случая на рядък щам на ебола

Свят Преди 4 часа

По данни на Световната здравна организация към момента няма одобрена ваксина срещу този щам

Израелски удари в Ливан въпреки удължаването на прекратяването на огъня

Израелски удари в Ливан въпреки удължаването на прекратяването на огъня

Свят Преди 4 часа

Израел и Ливан водят преговори във Вашингтон – първите от десетилетия насам между двете страни, които не поддържат дипломатически отношения

"Мислехме, че е газова експлозия": Мистериозен дрон удари сграда в Турция

"Мислехме, че е газова експлозия": Мистериозен дрон удари сграда в Турция

Свят Преди 5 часа

На мястото са изпратени полицейски, противопожарни и аварийни екипи

Продължава издирването на телата на туристите, загинали на Малдивите

Продължава издирването на телата на туристите, загинали на Малдивите

Свят Преди 5 часа

Жертвите са извършвали дълбоководно гмуркане в пещера на атола Вааву

България или Гърция: Къде пазаруването излиза по-евтино

България или Гърция: Къде пазаруването излиза по-евтино

България Преди 5 часа

Сравнение на цените в Петрич и Северна Гърция показва минимална разлика в сметката

София с ново финансиране за детски градини - къде ще се строи

София с ново финансиране за детски градини - къде ще се строи

България Преди 6 часа

Общината подготвя нови обекти в „Младост“, „Витоша“, „Красно село“ и „Студентски“

Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро

Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро

Свят Преди 6 часа

Основание за тези действия са документи от съда в Волгоград

<p>ФБР предлага 200 000 долара награда за бивша служителка на ВВС на САЩ</p>

ФБР предлага 200 000 долара награда за бивша служителка на ВВС на САЩ, дезертирала в Иран

Свят Преди 6 часа

Моника Уит е обвинена в шпионаж и предаване на класифицирана информация на иранското правителство.