К озметични продукти за почистване на ръце се предлагат като дезинфектанти. За това предупредиха от здравното министерство.

Оттам започват проверки за нерегламентирани продукти в търговската мрежа.

Как да разпознаем истинския дезинфектант и кои са най-подходящите гелове за поддържане на хигиената във времето на коронавируса? 

Отговорът потърси екип на NOVA.

Още с началото на пандемията от COVID-19 на пазара се появиха всякакви козметични продукти за ръце, които претендират, че убиват вируса. Привличат потребителите с надписи "антибактериален", "антивирусен" или конкретни съставки.

Без обаче да са минали каквито и да е тестове и проверки, алармираха от здравното министерство.

В България най-лошото с COVID-19 предстои

"Лично подписах над 100 писма до производители на козметични продукти, които имат претенциите да са дезинфектанти. И им дадохме срок – или да ги изтеглят от мрежата, или да променят надписите на етикета", коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Козметичните продукти за почистване на ръцете достигат до пазара само след писмено уведомление от производителя до портала на ЕК.

За разлика от тях, дезинфекциращите продукти, наричани биоциди, трябва да имат специално разрешение от здравното министерство. То се получава след преминаване през редица тестове.

"Биоцидът има за цел да дезинфекцира и намалява вредното въздействие на микроорганизмите. Ако продуктът бъде одобрен от Министерството на здравеопазването значи е качествен и върши работата, за която е предвиден", посочи Димо Аладжов – ръководител на лаборатория.

Номерът на разрешителното за пускане на пазара задължително трябва да е изписан на етикета на дезинфектанта. Така, всички потребители могат да са сигурни, че продуктът е преминал тестовете и има дезинфекциращ ефект в действителност.

"Необходимо е да прочетем етикета. Трябва да обърнем внимание дали продуктът има издадено разрешение от Министерството на здравеопазването за пускане на пазара и съответно да го открием изписан на етикета на продукта", обясни Теодора Вълчанова  - маркетинг мениджър във фирма производител.

Мария Габриел: Ще намерим ваксина срещу коронавируса до края на годината

Препоръките на експертите са спиртът в дезинфектантите, които убиват коронавируса, да е между 60 и 80 тегловни процента. 

"Компаниите в последните години се насочили към групата 60-65%, защото това е абсолютно достатъчно количество алкохол, за да бъде превантивна мярка срещу вируси с обвивка, какъвто е и коронавирусът. Те трябва да могат да се справят с такъв тип микроорганизми, трябва да имат достатъчна ефективност. Като времето за експозиция трябва да е подходящо от употреба от хора", разясни Димо Аладжов – ръководител на лаборатория.

Освен спирта в биоцидите могат да се влагат и вещества, които омекотяват или ароматизират ръцете при втриване. Но и за тях се преминава през строги тестове.

Сами обаче не трябва да правим опити да произвеждаме дезинфектанти в домашни условия, в това са категорични експертите.

Как се предава коронавирусът, какво да не пипаме

"Аз не препоръчвам някой да импровизира, защото това може да доведе до сериозно увреждане на здравето на този, който е счел, че е достатъчно подготвен сам да изготви такъв продукт", добави Аладжов.

Производството както на препаратите за дезинфекция на повърхности, така и на дезинфекциращите гелове за ръце става при строги правила.

От асоциация "Етерични масла, парфюмерия и козметика" съветват да купуваме дезинфектанти само от търговските вериги, дрогериите и другите големи магазини.

Трябва да внимаваме с покупките на гелове и течности с неясен състав и произход от железарии, магазини за 1 лев или пазари, тъй като много от тях дори са опасни за здравето ни.

Колко оцелява коронавирусът върху подметки на обувки

При препратите за дезинфекция на повърхности в дома и на работното място - съветът е да се използват най-вече при дръжките на вратите, ключовете на лампата, хладилника, шкафовете, пода, масата и местата, където оставяме храна.

За да избегне нерегламентирана продажба на продукти без регистрация, които имат съмнителен антибактериален ефект, от здравното министерство започват масови проверки.

Нови 57 случая на COVID-19 у нас, сред тях и 7 деца

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Феномените постигнаха поредна победа на Арената в Дивия север

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Свят Преди 2 часа

Тя е майка на една от 16-те жертви на трагедията в сръбския град, станала миналата година

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

Свят Преди 4 часа

От септември досега от Националното тол управление са изпратили към МВР сигнали за над 42 000 нарушения

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Любопитно Преди 6 часа

Обитателите на най-обсъжданата къща в България остават без храна, завивки и топла вода

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Кои ще са първите номинирани воини тази седмица?

Педофили ловуват деца онлайн в България

Педофили ловуват деца онлайн в България

България Преди 7 часа

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов настоява за законодателни промени

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 7 часа

Той е в неизвестност от 10 ноември

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 7 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 7 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Нов скандал с Тръмп и Епстийн в САЩ

Свят Преди 8 часа

Епстийн твърди, че Тръмп е прекарал значително време с една от жертвите му

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Любопитно Преди 8 часа

Геомагнитните бури възникват, когато бури на Слънцето предизвикват смущения в магнитното поле на Земята

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 9 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Зеленски поиска уволнения в правителството на Украйна

Свят Преди 9 часа

Зеленски: Сега е много трудно за всички в Украйна

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

България Преди 9 часа

Гръбнакът на кучето е бил строшен

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

Любопитно Преди 9 часа

Домът - мястото, което би трябвало да означава сигурност - остава най-опасното място за жените, преживяващи насилие

<p>Президентската кампания на Марин льо Пен виси на косъм заради съдебна забрана</p>

Марин льо Пен няма да се кандидатира за президент, ако съдът потвърди забраната ѝ за участие в избори

Свят Преди 9 часа

Кандидатката на крайната десница обяви, че ще предаде щафетата на своето протеже Жордан Бардела