Е лектронен здравен сертификат представиха днес здравният министър Костадин Ангелов и директорът на „Информационно обслужване” Ивайло Филипов.

Сертификатът за ваксинация срещу ковид-19 ще може да бъде получен след поставяне на втората доза от ваксината.

В сертификата се вижда кой е поставил ваксината и на коя дата се е случило това. Имената на пациента са изписани на кирилица и на латиница. Има още код, партиден номер на ваксината и в коя държава е поставена. Сертификатът разполага с уникален номер не само за България, а и за целия ЕС.

Всеки български гражданин, който има електронен подпис, ще може още днес да влезе и да разгледа досието си в системата.

Сертификатът има QR код. При снимка на кода с телефон, в системата HIS.bg може да се провери достоверността на сертификата. Има няколко нива на сигурност, които я гарантират.

Представиха сертификата за ваксинация и електронното здравно досие

Достъпът до пациентското досие става само с квалифициран електронен подпис, какъвто е задължен да има всеки личен лекар.

„Това, което е важно е, че електронният сертификат вече е факт. Всеки български гражданин може да получат такъв по два пътя. Единият е чрез електронен подпис. Около 200 хил. души в България имат такъв. Останалите ще могат да го получат разпечатан след 1 февруари от личните си лекари”, обясни министър Ангелов.

От 1 март електронното направление ще бъде надградено и ще включва повече медицински услуги. Цялата информация се въвежда автоматично.

Министър Ангелов поясни, че въпросът дали ваксинираните срещу ковид-19 ще се ползват с привилегии, като по-голяма свобода на пътуване, предстои да бъде решен на политическо ниво в Европейската комисия.

ЕС обсъжда са се въвеждат ли удостоверения за ваксинираните срещу КОВИД-19

„До момента мисля, че се справяме добре с контрола върху епидемията и на там са насочени нашите усилия”.

Целта на електронния сертификат е да няма нужда пациентите да носят папки с хартия.

Няма как гражданите да имат достъп до досието си без електронен подпис, като това е направено, за да се защити сигурността на личните им данни.

ЕК иска ниво на ваксинация 70% в ЕС до лятото

„Аз не съм човекът, който иска да затваря бизнеси, но искам да защитя здравето на всички български граждани. Мерките дават резултат. Вече не сме първи по смъртност и заболеваемост от ковид-19 в ЕС. Не бързаме за никъде, до четвъртък ще продължаваме да обсъждаме. За да ходят в заведения, хората трябва да са живи и здрави”, подчерта министър Ангелов и призова да не се бърза с призивите за разхлабване на мерките.

В България всеки пети PCR тест е подозрителен за новия щам на коронавируса, добави здравният министър.

„Всяка една такава съмнителна проба се изпраща в Националния център по заразни и паразитни болести, където се провежда генно секвениране. След като то завърши ще имаме информация, но не става толкова бързо”, поясни министър Ангелов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ужасна напаст, комари могат да носят паразити в Русия

Ужасна напаст, комари могат да носят паразити в Русия

Свят Преди 9 часа

Руската област Курск е засегната от дирофилариоза

От утре тестват всяко мляко и масло при внос в България

От утре тестват всяко мляко и масло при внос в България

България Преди 11 часа

До получаване на резултатите от лабораторните анализи, транспортните средства с пратките ще изчакват на входящите пунктове

Директорът на „Евровизия“: България впечатли с изключително бърза реакция

Директорът на „Евровизия“: България впечатли с изключително бърза реакция

България Преди 12 часа

Вицепремиерът Иво Христов изрази признателност към певицата Дара

ChatGPT с мащабен редизайн: OpenAI залага на агенти и програмиране вместо на чат

ChatGPT с мащабен редизайн: OpenAI залага на агенти и програмиране вместо на чат

Любопитно Преди 12 часа

Редизайнът, който според изданието може да пристигне в рамките на седмици, отразява нарастващото убеждение в компанията, че форматът на чатбот е изиграл ролята си като основен продуктов фокус

Задържаха мъж за побой и блудство с 8-годишно дете в Благоевград

Задържаха мъж за побой и блудство с 8-годишно дете в Благоевград

България Преди 12 часа

Блудствените действия са били осъществени чрез използване на сила – нанасяне на удари с юмруци по тялото и главата

Палеж, домашно насилие и закана с убийство в Банско

Палеж, домашно насилие и закана с убийство в Банско

България Преди 12 часа

37-годишният мъж е привлечен в качеството на обвиняем

Защо Google иска да пусне милиони комари?

Защо Google иска да пусне милиони комари?

Свят Преди 12 часа

Целта е да се ограничи разпространението на болести

Тежка катастрофа на пътя Асеновград - Смолян, загина човек

Тежка катастрофа на пътя Асеновград - Смолян, загина човек

България Преди 12 часа

С помощта на специализирана техника на пожарната е бил изваден загиналият шофьор

Проверяват незаконен обект за над 500 000 лв. на язовир „Студен кладенец“

Проверяват незаконен обект за над 500 000 лв. на язовир „Студен кладенец“

България Преди 12 часа

В хода на проверката обяснения се снемат от служител на Община Кърджали

Евроинс ще предоставя застраховка „Гражданска отговорност“ на българските превозвачи на максимална цена от 1998 евро на тежкотоварно превозно средство

Евроинс ще предоставя застраховка „Гражданска отговорност“ на българските превозвачи на максимална цена от 1998 евро на тежкотоварно превозно средство

България Преди 13 часа

Мярката подкрепя местните транспортни фирми, извършващи международни превози и доставки, и е договорена с активната подкрепа на БАЕЗ, в партньорство с Министерството на икономиката и Комисията за финансов надзор

Българите се оказаха най-опасните шофьори в Гърция сред чужденците

Българите се оказаха най-опасните шофьори в Гърция сред чужденците

България Преди 13 часа

Увеличение на пътнотранспортните произшествия (ПТП) с автомобили с чуждестранна регистрация е регистрирано в Гърция през 2025 г., като България остава на първо място сред страните на произход

Над 100 загинали, взели фентанил в България

Над 100 загинали, взели фентанил в България

Свят Преди 13 часа

Според последните данни в ЕС за година са регистрирани поне 7600 смъртни случая заради свръхдоза

Как погребаха проекта за нов европейски изтребител шесто поколение

Как погребаха проекта за нов европейски изтребител шесто поколение

Свят Преди 13 часа

Ако беше реализиран, това щеше да бъде най-големият и най-скъпият европейски отбранителен проект

<p>Шест популярни личности, загинали при странни инциденти</p>

Трагичната съдба на звездите: Шест популярни личности, загинали при странни инциденти

Любопитно Преди 13 часа

Смъртта е неизбежна част от живота, но за тези шестима известни мъже и жени краят дойде по шокиращ и непредвидим начин. Разказваме ви за нелепите инциденти – от скатове и търкалящи се бали сено до пагубното падане на един кралски трон

<p>Фон дер Лайен предложи нови санкции срещу Русия&nbsp;</p>

Урсула фон дер Лайен предложи нови санкции срещу Русия

Свят Преди 13 часа

В следващите дни предстои началото на преговорите по същество с Украйна и Молдова за присъединяване към ЕС

Снимката е илюстративна

Рибари извадиха от морето тялото на стюардеса, убита по време на гмуркане в Маями

Свят Преди 13 часа

31-годишната Кели Уилямс е извадена от прибоя от двама рибари с тежки травми. Разследващите издирват плавателния съд, прегазил младата жена, докато се е гмуркала с шнорхел в популярен парк. От American Airlines изразиха дълбока скръб