„Хората с класическите алергии са тези, които могат да проявят алергична реакция и към ваксината. Техните организми се съпротивляват на чужди вещества, като образуват специфични антитела, които се свързват със съответния чужд агент. Това са т.нар атопици. Те би трябвало да бъдат най-заплашени”, коментира проф. д-р Тодор Попов в „Събуди се” по NOVA.
Той добави, че алергични реакции след ваксиниране са възможни и при тези, които нямат вече проявени такива.
Не и без Индия: световната надпревара за ваксини
„Има ли органично вещество, биологичен материал, винаги има възможност за съпротива на организма, който да покаже, че това някакви не му пасва. Теоретично ваксината на „Пфайзер” е със сравнително нисък потенциал да предизвика реакции, тъй като става дума за изключително прост от биохимична гледна точка материал, който освен това не е толкова голям като молекула. Това намалява шанса той да предизвика алергична реакция”, подчерта проф. Попов.
Експертът поясни, че в момента се създават необходимите правила за поставяне на ваксините и методология на действие преди ваксинацията.
COVID-19 : Учени опитват да комбинират руската и британската ваксини
„Със сигурност трябва да продължим с внимателния подбор на тези, които трябва да бъдат ваксинирани. Тук роля имат и придружаващите заболявания, които могат да направят един индивид особено застрашен. Със сигурност някои лекарства могат да усилят някои реакции след ваксината. Препоръчва се пациентите да се консултират предварително и да има предварителен подбор на тези, които ще бъдат ваксинирани”, посочи проф. Попов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!