2

Н а днешната дата преди 55 години се случва нещо, което изумява целия свят – за пръв път човек излиза в открития космос. Астронавтът, извършил този впечатляващ подвиг, се казва Алексей Леонов. Неговата разходка сред звездите е събитие, превърнало се в един от най-емблематичните и важни моменти в историята на космическите мисии.

Леонов е роден на 30 май 1934 г. в село Листвянка, намиращо се в Кемеровска област. Когато е едва на две години, неговият баща е арестуван по фалшиви обвинения от съветските власти и обявен за „враг на народа“. Години по-късно Леонов пише следното в своята автобиография: „Той не беше единственият: арестувани бяха много хора. Това беше част от политиката на властите да отстраняват всеки, който проявява твърде много свободомислие или сила на характера. Това бяха годините на чистките на Сталин. Много хора изчезнаха в отдалечени лагери и повече никой не ги видя.“

След случилото се, семейството на Леонов се премества в Кемерево. За тяхно щастие, баща му скоро е освободен и компенсиран за несправедливото му задържане. За да помага финансово на своето семейство, Леонов започва да продава картини, нарисувани от самия него. През 1948 г. той и близките му се местят отново, този път в Калининград. Бъдещият космонавт завършва средното си образование през 1953 г. и се насочва към авиационната школа в Кременчуг, Украйна, загърбвайки своята страст по рисуването.

Леонов прави първия си самостоятелен полет през 1955 г., а две години по-късно завършва с почести и Чугуевското военно авиационно училище за летци. Неговият талант не остава незабелязан и през 1960 г. влиза в елитната група от 20 пилоти, избрани да се присъединят към съветската космическа програма. Подготовката за полет в космоса е изключително тежка, но Леонов доказва, че разполага с всички необходими качества. Така се стига до историческата дата 18 март 1965 г. Тогава Леонов полита към звездите на борда на кораба „Восход 2“ (заедно с Петър Беляев, който е втори пилот).

Няколко часа след старта на мисията, Леонов записва името си със златни букви в историята на астронавтиката, излизайки в открития космос. Той е свързан с кораба посредством помощно въже, дълго около 5 м. (станало известно като „пъпната връв на Леонов“). Разходката му продължава 12 минути и 9 секунди. Тя, обаче, изобщо не минава гладко. По време на космическата разходка, пулсът на Леонов скача на 140 удара в минута, а температурата му достига 39 градуса. Но най-големият проблем е друг. Скафандърът му се издува силно заради вакуума в открития космос и той не може да се завърне на борда на „Восход 2“. Космонавтът все пак запазва хладнокръвие и успява да влезе в шлюза, след като отваря един от клапаните на своя костюм, за да изпусне излишното налягане.

Съдбата изправила Леонов и Беляев пред още едно изпитание. Преди приземяването на кораба отказва автоматичната система за ориентация. По тази причина се налага Беляев спешно да поеме управлението и да включи спирачния двигател. Така, „Восход 2“ се приземява в отдалечен район на 180 км. от град Перм. Космонавтите прекарват две нощи в дивата гора при температура, достигаща минус 40 градуса. На третия ден са открити от спасителни екипи.

Това далеч не е единственият случай, в който Леонов се разминава на косъм със смъртта. На 22 януари 1969 г. той пътува в кола, която е част от кортежа на съветския лидер Леонид Брежнев. Когато автомобилите трябвало да влязат в Кремъл, младши лейтенантът Виктор Илин изстрелва 14 куршума по предполагаемата кола, в която се намира Брежнев. Той, обаче, не бил в нея. При нападението е убит шофьорът Иля Жарков.

Две години по-късно, Леонов е назначен за командир на екипажа на „Союз 11“. Минути преди старта, планиран за 30 юни 1971 г., медицинска комисия открива, че бордовият инженер Валерий Кубасов има здравословен проблем. По тази причина целият екипаж е отзован и вместо тях излитат Георгий Доброволски, Владислав Волков и Виктор Пацаев. Мисията минава успешно, но при връщането на Земята космическият кораб изгаря в атмосферата и тримата загиват.

Леонов е част и от още едно емблематично събитие – той е командир на екипажа на „Союз 19“, който се скачва с американския кораб „Аполо CSM-111“ на 17 юли 1975 г. Леонов участва в първото ръкостискане в космоса между съветски и американски астронавти и се превръща в един от символите на нормализирането на отношенията между СССР и САЩ в разгара на Студената война.

Леонов е носител на редица престижни отличия, сред които два ордена „Ленин“ и медал „Златна звезда“. Автор е на редица научни трудове, а освен това получава признание и за таланта си на художник, като негови картини са включени в няколко изложби (част от своите произведения той създава в космоса). Леонов почина миналата година в Москва след продължително боледуване.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Депутатите удължиха почивката си преди местния вот

Депутатите удължиха почивката си преди местния вот

България Преди 1 минута

Вие сте вредни и опасни за страната, заяви Борислав Гуцанов

Перник

Ето кои са кандидатите за кмет на Перник

Избори 2023 Преди 3 минути

Кой се включва в оспорваната битка за кметския стол в миньорския град

София

Ето кои са кандидатите за кмет на София

Избори 2023 Преди 33 минути

Кой се включва в оспорваната битка за кметския стол в столицата

Велико Търново

Ето кои са кандидатите за кмет на Велико Търново

Избори 2023 Преди 41 минути

Кой се включва в оспорваната битка за кметския стол на старата столица

Благоевград

Ето кои са кандидатите за кмет на Благоевград

Избори 2023 Преди 47 минути

Кой се включва в оспорваната битка за кметския стол

Легендата за котката демон, която броди из Капитолия

Легендата за котката демон, която броди из Капитолия

Любопитно Преди 53 минути

Повече от 100 години жителите на Вашингтон съобщават за наблюдения на зловещата котка, за която се смята, че e предвестник на предстоящи политически катастрофи

Бургас

Ето кои са кандидатите за кмет на Бургас

Избори 2023 Преди 1 час

Кой се включва в оспорваната битка за кметския стол в морския град

Варна

Ето кои са кандидатите за кмет на Варна

Избори 2023 Преди 1 час

Кой се включва в оспорваната битка за кметския стол в морската столица

Пловдив

Ето кои са кандидатите за кмет на Пловдив

Избори 2023 Преди 1 час

Кой се включва в оспорваната битка за кметския стол в града под тепетата

Почина звездата от „Хари Потър“, играл Дъмбълдор

Почина звездата от „Хари Потър“, играл Дъмбълдор

Свят Преди 1 час

Гамбън е носител на четири телевизионни награди БАФТА

Двама души загинаха при катастрофа край Силистра

Двама души загинаха при катастрофа край Силистра

България Преди 2 часа

Колата напуснала платното и се е преобърнала неколкократно в крайпътна нива

Снимката е илюстративна

Професия "кмет": Кой срещу кого се изправя на местните избори

Избори 2023 Преди 2 часа

Темата за ограничаване мандатите на кметовете беше повдигната при подготовката на конституционните промени

Фрагменти 116: Господинов и изначалната ни глупост

Фрагменти 116: Господинов и изначалната ни глупост

Фрагменти Преди 2 часа

Тя, глупостта, винаги побеждава разума

Снимката е илюстративна

Изгоненият архимандрит: Българските свещеници нямат право да служат в Руската църква

България Преди 2 часа

Според архимандрит Васиан, храмът ще бъде отворен едва когато дойде нов предстоятел на Руската православна църква, назначен от патриарх Кирил

<p>Зеленски се срещна с генералния секретар на НАТО, какво си казаха</p>

Володимир Зеленски се срещна с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, какво си казаха

Свят Преди 2 часа

Двамата се срещат на фона на продължаващото контранастъпление на украинските сили

.

ЕК представи данни за движението по пет наказателни процедури срещу България

Свят Преди 2 часа

ЕК открива производство за установяване на нарушение срещу България, Белгия и Хърватия, затова че не са въвели правилно европейските правила за укрепването на презумпцията за невиновност и на правото на обвиняемите да присъстват на съдебния процес