В се повече хора използват мобилните си телефони, за да плащат както онлайн, така и в магазините. В основата на това са т.нар. виртуални портфейли - приложения, които съхраняват банковите данни и улесняват разплащането.
Вместо всеки път ръчно да въвеждаме данните за дебитната или кредитната карта, приложението може да ги пази и да ги въвежда дори автоматично. Също така може да използва и NFC модула на телефона, за да се плаща на POS терминали.
Виртуалните портфейли имат и други предимства. Улесняват следенето на разходите и приходите, могат да съхраняват данни за множество карти, включително и клубни и за лоялни клиенти и др.
Затова не е изненада, че стават по-популярни. Нивото им на сигурност като цяло е доста добро, но е препоръчително хората да спазват няколко базови препоръки, съобщава MakeUseOf.
Как да се уверим, че говорим с реален човек, а не с AI
Най-базовата препоръка е да се използва биометричната автентикация за достъп до приложението, вместо ПИН код или шаблон. Вече практически всички смартфони от последните няколко години имат сензори за пръстов отпечатък. Това е много по-сигурна защита и не може да бъде преодоляна толкова лесно, колкото другите методи. Така достъпът до приложението ще е много по-труден. А и е по-удобно, тъй като идентификацията става за по-малко от секунда и не се налага въвеждане на кодове, който някой може да види.
Тези приложения позволяват и лесен мониторинг на активността на сметките. Препоръчително е функцията да се използва регулярно и да бъдат активирани известията за движенията по сметките. Това ще позволи бързо да се засече евентуална злоупотреба.
Google отговори на Apple: AI не пречи на търсачките
Повечето смартфон портфейли позволяват и слагане на лимит на трансакциите. Това е полезно не само за намаляване на евентуалните щети при злоупотреба, но и при евентуални недоглеждания при пазаруване.
AI не пести време, а създава повече работа на хората
Microsoft премахва паролите за новите профили
Също така е добре да не се активира автоматичното запазване на платежните данни в сайтовете. Да, това е удобна функция, но и рискова, ако даден сайт стане жертва на хакери. Затова е по-добра идея да се използва самото приложение-портфейл, през което данните да се въвеждат при всяка покупка.
Ако използвате тези пароли, трябва веднага да ги смените
Google смята, че лидерството на САЩ е застрашено
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase