У менията на изкуствения интелект да разговаря все по-задълбочено и реалистично се подобряват с много бързо темпо. А вече има и немалко алгоритми, които могат да симулират гласове на реални хора.
Не липсват и опити за различни измами, които използват AI, за да се представят за реални личности. Затова е нужно повече внимание, но как можем да се защитим от подобни имами?
Една от новите схеми, които набират популярност в различни държави, е фалшиви обяви за работа. Хората кандидатстват, биват интервюирани онлайн от уж реален човек, като всичко върви добре. Накрая той им иска личните данни, за да може да се подготви документацията или пък дори още по-смело - кандидатът да потвърди чрез личен документ, че е реален човек. Веднъж предал данните си, комуникацията с кандидата се прекратява, съобщава 9to5Mac.
Google отговори на Apple: AI не пречи на търсачките
Затова сред все повече корпорации започват да се прилагат мерки за защита. Те са доста семпли, но засега, са ефективни. Базирани са на стари "аналогови" методи.
Например задаване на поредица бързи въпроси. Те може да нямат нищо общо с темата на разговора, но темпото им на задаване изисква бърза реакция и поне в момента ще затрудни или обърка изкуствен интелект. Особено, ако бива питан 5-6 коренно различни въпроса. А в някои случаи въпросите само изглеждат произволни, но пък проверяват общи факти за кандидата спрямо CV-то. Например любим ресторант в района може да подскаже дали кандидатът наистина живее в града, който пише.
AI не пести време, а създава повече работа на хората
Microsoft премахва паролите за новите профили
Друг метод е "разчупване" на комуникацията. Например, докато разговорът тече, едната страна да се свърже с другата по алтернативен начин - ако се говори по телефона, по време на разговора да се изпрати съобщение към профила на отсрещната страна в някоя социална мрежа. Или пък дори да си изпращат селфита с ръчно написани бележки.
В някои корпорации пък служителите си измислят и споделят кодови думи. Те определят кога и как да ги поискат или да ги внедрят в разговора, особено ако смятат, че отсрещната страна не се държи както обикновено.
Ако използвате тези пароли, трябва веднага да ги смените
Google смята, че лидерството на САЩ е застрашено
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase