4

Ч ерните дупки са едни от най-изумителните и загадъчни космически обекти, познати на астрономите.

Всеизвестен факт е, че те не са никак лесни за откриване. Гравитацията им е толкова мощна, че дори светлината не може да избяга от тях. По тази причина основният метод за изследването им е да бъдат наблюдавани как си взаимодействат с други обекти, намиращи се в близост до тях.

В същото време обаче съществуват т. нар. „скитащи“ черни дупки, които „пътуват“ из междузвездното пространство. Какво знаем за тези космически номади?

Самотна черна дупка

В началото на тази година международен екип от астрономи направи едно дългоочаквано и вълнуващо откритие. Учените успяха да наблюдават за пръв път самотна звездна черна дупка с помощта на космическия телескоп „Хъбъл“ (масата на въпросните звездни черни дупки е между 4 и 15 пъти по-голяма от тази на Слънцето.

В същото време свръхмасивните черни дупки имат маса, равняваща се на около 1 процент от тази на цяла галактика). Тя се намира на около 5000 светлинни години от нас, масата ѝ е около 7 пъти по-голяма от тази на Слънцето и се движи със скорост от приблизително 45 км/сек.

Според изчисленията на астрономите, една на хиляда звезди е достатъчно масивна, за да се превърне в черна дупка. Това означава, че в Млечния път би трябвало да има около 100 милиона звездни черни дупки, смята астрофизикът Кайлаш Саху, който е част от екипа, направил откритието. До момента всички такива обекти, наблюдавани от учените, са в двойни системи. Това не е особено изненадващо – взаимодействието им с техните партньори генерира мощни лъчения, което ги прави относително лесно забележими. В същото време обаче повечето черни дупки би трябвало да са единични, но откриването им е много сложна задача.

Гравитационна леща

„Вече знаем, че самотни звездни черни дупки съществуват. Тяхната маса е сходна с тази на обектите, които са в двойни системи, а броят им вероятно е много по-голям, отколкото дори сме предполагали“, отбелязва Саху.

Ключът към откритието, което той и неговите колеги направили, е мощната гравитация на черните дупки. Тя има способността да изкривява самата тъкан на пространството и времето. Явлението, при което подобен обект променя траекторията на преминаваща наблизо светлина, е известно като гравитационна леща.

То е теоретично предсказано и обяснено в класическата Нютонова физика, като идеята е развита в Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн.

„Ако някой изследовател успее да забележи и измери изкривяването на светлината, то е напълно възможно да открие и обектите, които го причиняват, както и да изчисли тяхната маса“, отбелязва Саху.

В продължение на дълги години астрономи по цял свят наблюдават милиони звезди всяка вечер с надеждата да открият гравитационни лещи, при които яркостта на даден обект се увеличава и намалява в рамките на няколко седмици или месеци. „Има една уловка – този феномен може да бъде предизвикан от различни неща, а не само от черни дупки. Сред потенциалните причини са и обекти като бели джуджета и неутронни звезди. По груби оценки, всяка година се наблюдават по около 2000 подобни явления“, добавя астрофизикът.

Безценната помощ на „Хъбъл“

Една от най-важните подробности, свързани с изследването на гравитационните лещи, е, че колкото по-голяма е масата на обекта, предизвикващ явлението, толкова по-продължително е то.

„Тъй като черните дупки са масивни, въпросният ефект трябва да продължава по-дълго време. Освен това, пределно ясно е, че черните дупки са тъмни. Именно това бяха двата основни критерия, които използвахме в нашето изследване – търсихме събития, които са продължителни, а обектите, които ги причиняват, да не излъчват светлина“, обяснява Саху.

Проблемът е, че звездите с малка маса, които се движат бавно, също могат да изглеждат сравнително тъмни и да образуват гравитационни лещи. Решението било едно – да се извършат по-детайлни наблюдения с помощта на „Хъбъл“.

Благодарение на космическия телескоп и данните, събрани с помощта на наземни уреди, учените открили явление с продължителност от 270 дни, наречено MOA-2011-BLG-191/OGLE-2011-BLG-0462. Изследователите са убедени, то е причинено от звездна черна дупка.

„Отне ни две години планиране, както и още шест години наблюдения с „Хъбъл“, но беше много удовлетворяващо да получим тези невероятни резултати“, каза Саху. „Веднага ни стана ясно, че става въпрос за черна дупка, просто няма друг обект, който би могъл да причини подобно изкривяване на светлината“, добавя той.

Заплаха за Земята?

Резултатите от новото изследване са и повод за известни притеснения, смятат някои учени. Сред тях е известният теоретичен физик Мичио Каку, според когото скитащите се свръхмасивни черни дупки са потенциална заплаха за Земята. По думите му подобен обект, който попадне в нашия „космически квартал“, може да улови планетата ни в капана на своята смазваща гравитация. Ако подобно нещо се случи, то ние няма да имаме никакъв шанс да се спасим и ще бъдем погълнати от въпросната черна дупка.

„Шансовете подобно нещо да се случи са изключително малки“, успокоява на свой ред астрофизикът от Харвардския университет Анджело Рикарте. Той обяснява, че броят на тези обекти е много малък – предполага се, че в Млечния път има не повече от 12 скитащи се свръхмасивни черни дупки. „Повод за притеснения няма. Не бива да забравяме, че ако към нас действително се приближава подобен чудовищен обект, ние несъмнено щяхме да го забележим“, отбелязва още Рикарте.

Що се отнася до свръхмасивните черни дупки, в повечето случаи те се намират в центъра на своите галактики, които обикалят бавно една около друга в групи (Млечният път например е част от т. нар. Местна или Локална група, в състава на която влизат общо 54 галактики). Понякога обаче се случват някои наистина грандиозни събития – като сливането на две галактики, в резултат на което свръхмасивна черна дупка може да „полети“ в междузвездното пространство. Според различни изследвания, в подобни „скитащи“ обекти са концентрирани около 10 процента от общата маса на черните дупки във вселената.

Още от автора:

Най-странните теории за Слънчевата система

Мистериозните близнаци на черните дупки

Гравитационните вълни и тайните на Вселената

Най-големите астероиди в Слънчевата система

Слънчевата система – началото. Какво се е случило

Изумителните открития на стратосферната обсерватория SOFIA

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Връчват на Георги Господинов френския орден за изкуство и литература

Връчват на Георги Господинов френския орден за изкуство и литература

Любопитно Преди 21 минути

Предложението за високото отличие е на министъра на културата на Франция Рашида Дати

Синдикати излизат на протест, плашат да спрат градския транспорт в София

Синдикати излизат на протест, плашат да спрат градския транспорт в София

България Преди 2 часа

Причината - неизпълнение на подписано споразумение от страна на кмета Васил Терзиев

Високи нива на арсен бяха открити в питейната вода в Халкидики

Високи нива на арсен бяха открити в питейната вода в Халкидики

Свят Преди 2 часа

Новината за замърсяването предизвика обществена тревога

,

Медальон от откриването на пеницилина се продава на търг

Любопитно Преди 2 часа

Ученият се натъква на първия антибиотик в света докато е на почивка през 1928 г.

Облаци, дъжд, мъгла: Какво време ни очаква в сряда

Облаци, дъжд, мъгла: Какво време ни очаква в сряда

България Преди 3 часа

Максималните температури ще са предимно между 23° и 28°, в София – около 22°

Бенямин Нетаняху

Нетаняху заяви, че Израел е ликвидирал приемниците на Насралла като лидер на "Хизбула"

Свят Преди 10 часа

От изказването на Нетаняху не стана ясно кой е "приемникът на приемника".

Българите изхвърлят по 93 кг храна годишно

Българите изхвърлят по 93 кг храна годишно

България Преди 11 часа

Отпадъкът се консумира най-вече от домакинствата

Ливан

Египет и Йордания подкрепиха Ливан

Свят Преди 11 часа

На 23 септември Израел започна вълна от удари срещу крепости на Хизбула в Ливан

,

Трима кандидати остават в надпреварата за нов лидер на британските консерватори

Свят Преди 11 часа

На челна позиция с 39 гласа излезе умереният бивш министър на външните и на вътрешните работи Джеймс Клевърли

Германският канцлер Олаф Шолц.

Шолц: Държавната визита на Байдън в Германия ще бъде насрочена за друга дата

Свят Преди 11 часа

Очакваше се срещата на върха в Рамщайн да се състои по време на държавната визита на Байдън от 10 до 13 октомври

с

Френският парламент отхвърли искането за вот на недоверие срещу премиера

Свят Преди 12 часа

За предложението бяха необходими 289 гласа

TikTok

Щати в САЩ обвиняват TikTok във вреда на млади потребители

Свят Преди 12 часа

TikTok има срок до януари да намери купувач или да се изправи пред забрана, която ще доведе до сътресения в бизнеса

Снимката е илюстративна

Миланович: Разширяването на ЕС отнема твърде дълго време

Свят Преди 12 часа

Това заяви президентът на Хърватия Зоран Миланович

Метеоролог се разплака в ефир при прогноза за урагана, който наближава Флорида (ВИДЕО)

Метеоролог се разплака в ефир при прогноза за урагана, който наближава Флорида (ВИДЕО)

Свят Преди 13 часа

„Налягането е паднало с 50 милибара за десет часа. Морето тук е много топло”, коментира Джон Моралес