2

П реди месец, малко след като избухнаха масовите антиправителствени протести в Ирак, иранският генерал Касим Сюлеймани пристигна с нощен полет на летището в иракската столица Багдад. Сюлеймани се прикачи на хеликоптер от летището до Зелената зона – силно охраняема зона, в която са разположени министерствата и щабовете на силите за сигурност в близост до американското посолството.

Сюлеймани е командир на елитните части „Ал Кудс“. С посещението си той изненада висшите иракски официални лица, когато се появи заедно с премиера Адел Абдул Махди. Неговото посещение не беше координирано с никой, освен с премиера на Ирак. Едно от запомнящите се изказвания на Сюлеймани от това посещение е документирано от журналисти на АП. Иранският генерал заяви, че страната му знае добре как да се справи с демонстранти. Няколко дни по-късно загинаха 150 протестиращи, след като по тях беше открит огън от снайперисти от проиранските милиции Хашд ал Шааби.

Подобно на протестите в Ливан, избухнали в средата на октомври, иракските демонстранти показват силното си недоволство от икономическата ситуация в страната, корупцията и неадекватността на политическия елит. Както в Ирак, така и в Ливан, протестиращите критикуват иранските съюзници, станали част от управляващите коалиции в тези страни – Хашд ал Шааби в Ирак и Хизбулла в Ливан. Антиирански прояви белязаха демонстрациите: протестиращи в двете страни призоваха Техеран да не се намесва. В Ирак бяха запалени ирански знамена, а консулството в Кербала беше щурмувано и флагът премахнат.

Протести в Ливан: защо, срещу кого и как ще се отразят на региона

В Ливан силите на Хизбулла се опитват да спрат протестите със сила. Засега не се използват оръжия, но мъже с бухалки и палки атакуваха няколко пъти протестиращите, като дори запалиха палатковия лагер в централните части на ливанската столица Бейрут. Макар премиерът Саад Харири да подаде оставка заради натиска на улицата, демонстрациите продължават. Хизбулла, които са част от управляващата коалиция, заплашиха открито демонстрантите и ги нарекоха „чужди агенти“.

Иранският генерал Сюлеймани е прав. Иранците имат дълъг опит с предотвратяването и смазването на недоволството. През 2009 г., само година и половина преди Арабската пролет, властите в Техеран бяха изправени пред масивна протестна вълна, която беше спряна брутално. Демонстрациите, станали известни като Зелена революция, бяха продиктувани от съмнения за злоупотреби по време на президентските избори. Тази революция се провали, но през последните години се наблюдаваше обмен на опит между опозиционните кръгове в Иран и тези в арабския свят.

Протестите продължават и в Ирак това доведе до кръвопролитие – за месец бяха убити близо 250 души, предимно след използване на сила от милициите Хашд ал Шааби. Тези паравоенни групи са подкрепени финансово и политически от Иран, и имат влиятелна роля в иракския парламент. Официално отговарят пред премиера, но имат свой собствен генерален щаб, структури и командири извън иракската армия. По време на битките срещу "Ислямска държава" участват активно, но в миналото са известни с атаки срещу американски сили не само в Ирак. Едни от най-честите обвинения на протестиращите са, че милициите получават финансови облаги и са корумпирани. Неслучайно по време на демонстрациите хората скандират срещу видни командири от Хашд ал Шааби и религиозните лидери, които ги подкрепят.

Възможността за падане на правителството в Бейрут не плаши само икономистите, които предупреждават, че централната банка може да блокира, но и властите в Техеран. В Ливан се намира един от най-важните съюзници на аятоласите – групировката Хизбулла. Нейното политическо крило е основен играч на ливанската политическа сцена и не може да си позволи да дръпне дори сантиметър назад. Генералният секретар на организацията, Хасан Насрала, изнесе няколко речи, в които обвини САЩ и Израел за оказване на подкрепа за протестиращите „зад кулисите“, въпреки че няма доказателства за нещо подобно. Хизбулла отказва да признае проблемите на ливанското общество и вместо това предлага стария модел – обвинение в шпионаж, параноя и конспирация. Миналата седмица сайтът на върховният лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, повтори тези обвинения към протестиращите в Ливан.

Трябва да се спомене, че от израелска гледна точка, сегашните събития в Ливан не представляват голям трус. Макар израелското командване да следи внимателно събитията, военните не смятат, че може да има промяна за момента. В същото време, Израел смята, че протестите сериозно разклащат имиджа на Иран в Ливан и Ирак, които са две от най-важните опорни точки на иранската експанзия в Близкия изток, която се наблюдава през последните десет години.

В миналото Хизбулла предприе много по-сериозни стъпки срещу възможността да не участва в управлението на Ливан. През 2008 г. организацията заплаши с директна конфронтация правителството, което поиска Хизбулла да премахне бойците си от района на летището в Бейрут и да спре изграждането на мрежата си в страната. В дългосрочен план, сегашната ситуация в Ливан може да застраши интересите на Израел: през 2006 Насралла одобри отвличането на израелски войници заради вътрешно напрежение в Ливан, а това доведе до Втората ливанска война. По онова време Хизбулла беше в различна ситуация. Харири и неговите поддръжници обвиниха Насралла за убийството на обичания бивш премиер на Ливан Рафик Харири. Имаше призиви за разоръжаването на Хизбулла, които не са изпълнени до днес, макар това да е включено като част от споразумението за спирането на гражданската война в Ливан през 1989. Ескалацията с Израел имаше за цел да представи Насралла като спасител на Ливан и да оправдае наличието на тежки оръжия от движението. 

Лесно е да се обясни нежеланието на Иран да наблюдава безучастно събитията в Ливан и Ирак. Изпълнението на целите на външната политика, един от чиито вдъхновители е генерал Сюлеймани, зависи от стабилността и проиранската ориентация на политиците в тези страни. След войната в Ирак през 2003 Техеран засили видимо влиянието си върху вътрешния политически живот в Багдад. В Ливан е още от по-отдавна – от 1980-те, когато се създава Хизбулла. Засега международната общност стои безучастна за ставащото в Ливан и Ирак, което позволява на Иран да подсили подкрепените от него политически формации и да запази правителствата на място. Снабдяването с оръжия на Хизбулла и проиранските милиции в Ирак е само един от аспектите на тази иранска подкрепа – в момента се провеждат дипломатически и политически ходове статуквото в Бейрут и Багдад да се запази. Реално обаче нито Иран, нито друг регионален играч може да предвиди какво ще стане – в крайна сметка, само до преди месец по улиците в Ирак и Ливан привидно беше спокойно.

Съдбата на иракския премиер не е ясна. Вече се появяват трусове в правителството, след като две от основните партии се обявиха за промени и реформи. В Ливан също има сигнали за движение – оставката на премиера Харири предизвика по-силни критики от протестиращите към останалите политици и най-вече срещу президента Мишел Аун – съюзник на Хизбулла, който няма желание да предприема реформи в системата. Демонстрациите в Ливан и Ирак продължават, а участието на Иран в спасяването на правителствата в тези страни може да предполага включване и на други държави. Саудитска Арабия, Русия, Франция са само част от регионалните играчи, които имат силни интереси в Бейрут и Багдад, и които няма да стоят вечно в ролята на наблюдатели, особено ако протестите ескалират.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Коментари 2
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

2 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иван Таков остава председател на БСП - София

Иван Таков остава председател на БСП - София

България Преди 1 час

Той е спечелил доверието на 76,4% от делегатите на Градската конференция

<p>Руски танкери пострадаха в Керченския проток, има загинал (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Руски танкери пострадаха в Керченския проток, има загинал

България Преди 2 часа

И двата танкера имат товарен капацитет от около 4200 тона петролни продукти

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Гешев от "Игри на волята": Проучвах хората, които знаех, че ще влизат в предаването (ВИДЕО)

Любопитно Преди 4 часа

Бронзовият медалист гостува в официалния подкаст "След Игрите"

,

Лов на русалки: Истината зад мита

Любопитно Преди 4 часа

Подобно на сирените от древна Гърция, те се свързват с опасни събития като корабокрушения, бури, наводнения и удавници

,

9 цвята боя, които могат напълно да преобразят дома ви

Любопитно Преди 4 часа

„Един силен, дълбок, звучен цвят може и ще промени изцяло настроението на стаята“

Зрелищна катастрофа блокира Околовръстното шосе в София

Зрелищна катастрофа блокира Околовръстното шосе в София

България Преди 4 часа

На място има три екипа на полицията, както и репатрак

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

Откриха кокаин за 7 млн. долара на кораб, акостирал в Бургас

България Преди 4 часа

Използван е нов метод за укриване на дрогата

Историческо посещение: Папа Франциск пристигна в Корсика

Историческо посещение: Папа Франциск пристигна в Корсика

Свят Преди 5 часа

Той ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон

<p>Вдига се прагът за получаване на детски надбавки</p>

Бюджет 2025: Вдига се прагът за получаване на детски надбавки

България Преди 5 часа

Месечната помощ е обвързана с ръста на минималната работна заплата

Русия превзе две села в Донецка област

Русия превзе две села в Донецка област

Свят Преди 5 часа

Това съобщи руското министерство на отбраната

Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

Умъртвяват 84 овце с шарка в Ямболско, собствениците им ги укривали

България Преди 5 часа

Сигнал е бил подаден от жители на село Жельо Войвода

<p>БСП обсъжда поканата на ГЕРБ за експертен разговор и подкрепа за правителство</p>

Националният съвет на БСП обсъжда поканата на ГЕРБ за експертен разговор и подкрепа за правителство

България Преди 6 часа

След това ще има заседание и на Коалиционния съвет на „БСП-Обединена левица“

"Пиленцата от Монако" и BETL: Замесиха инфлуенсъри във фалшиво коледно парти на фирмата

"Пиленцата от Монако" и BETL: Замесиха инфлуенсъри във фалшиво коледно парти на фирмата

България Преди 6 часа

"Даже не знам какво е това, с какво се занимават. Нито са ми давали пари, нито аз на тях", заяви Димитров

<p>Райна Кабаиванска: Една легенда става на 90! (СНИМКИ)</p>

Райна Кабаиванска празнува своя 90-и рожден ден

Любопитно Преди 6 часа

Тя е работила дълги години в Италия и е един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век

<p>Тръмп: Той винаги ще поставя Америка на първо място</p>

Тръмп номинира бившия американски посланик в Германия Гренел за специален пратеник

Свят Преди 7 часа

„Рик ще работи в някои от най-горещите точки по света, включително Венецуела и Северна Корея“, заяви Тръмп

Шестима пострадали при катастрофа край Варна

Шестима пострадали при катастрофа край Варна

България Преди 7 часа

Шофьорът, причинил пътния инцидент, е бил с 1.47 промила алкохол в кръвта