У крайна възстанови електрозахранването на окупираната от Русия Запорожка АЕЦ от своята мрежа след кратко прекъсване, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на украинския национален енергиен оператор "Укренерго".

По-рано в атомната електроцентрала в южната част на Украйна се включиха аварийни дизелови генератори, за да се гарантира, че ядреното гориво е охладено и да се предотврати потенциална катастрофа.

Всяка от страните обвини другата за прекъсването на електрозахранването. Според назначен от Русия местен служител Украйна е изключила електрозахранваща линия, а украинската компания "Енергоатом" заяви, че проблемът е бил причинен от руски обстрел.

Украинските власти обявиха, че са били извършени ремонтни дейности. "Укренерго" съобщи, че електроцентралата се превключва (обратно - бел.ред.) към електрозахранване от украинската енергийна система.

Инцидентът разтревожи генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси, който заяви, че ситуацията с безопасността в атомната електроцентрала е "изключително уязвима" и подчерта необходимостта от международна защита.

Въпреки че шестте реактора в Запорожката АЕЦ са спрени, те все още се нуждаят от постоянно електроснабдяване за поддържане на ядреното гориво в тях, което трябва да се охлажда, за да се предотврати евентуално разтопяване. Електроцентралата, най-голямата АЕЦ в Европа, се намира в окупирана от Русия област в Южна Украйна, недалече от фронтовата линия по поречието на река Днепър. Районът около нея многократно е бил обстрелван.

От "Енергоатом" съобщиха, че това е седмият случай на прекъсване на електрозахранването след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Украйна заяви, че в резултат на последните руски атаки е било прекъснато електроснабдяване на близо 250 000 потребители в Запорожка област, но електроподаването за повечето от тях е било възстановено. "Укренерго" заяви, че е било възстановено електроснабдяването и на потребителите в Днепропетровска област след руските въздушни удари през нощта.

Спряха реакторите на Запорожката АЕЦ

"В резултат на прекъсването на 750-ватовата Днепърска високоволтова линия Запорожката АЕЦ остана без външно електрозахранване. Електрозахранването за собствените й нужди се осигурява от дизелови генератори. Причините за прекъсването на линията се изясняват", пише в съобщението, публикувано в "Телеглам".  

Назначеното от Русия ръководство на Запорожката АЕЦ уточни, че радиационният фон на площадката на атомната централа, в санитарно-охранителната зона и зоната за наблюдение е в нормите.

Киев: Руските сили евакуират град в близост до АЕЦ "Запорожие"

Евакуират 18 села в близост до фронта в Запорожие

АЕЦ "Запорожие" спира използването на американско гориво

Русия подготвя план за евакуация на АЕЦ "Запорожие"

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След парламентарните избори в Чехия: Бабиш обсъди ситуацията с президента Петър Павел

След парламентарните избори в Чехия: Бабиш обсъди ситуацията с президента Петър Павел

Свят Преди 4 минути

В парламента влизат общо шест политически субекта

Министър Иванов: Пускането на новия участък от АМ "Хемус" ще облекчи пътуващите в посока Плевен и Русе

Министър Иванов: Пускането на новия участък от АМ "Хемус" ще облекчи пътуващите в посока Плевен и Русе

България Преди 18 минути

Регионалният министър коментира, че работата по много инфраструктурни проекти е била възобновена за изключително кратко време

Откраднаха 20 000 лева от офис на фирма в Лом

Откраднаха 20 000 лева от офис на фирма в Лом

България Преди 51 минути

Парите са изчезнали в периода от 20:00 часа на 3 октомври до 9:30 часа на 4 октомври

<p>Река Стряма може да залее селата Калековец и Трилистник</p>

Кметове алармират: Река Стряма може да залее селата Калековец и Трилистник

България Преди 2 часа

Жители се притесняват, че ще се повтори бедствието от преди три години

„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

„Голяма вълна“ преминава през нашата галактика, измествайки хиляди звезди от местата им

Любопитно Преди 2 часа

Астрономите все още не знаят какво е предизвикало движението

Гора вместо вода: Нивото на река Дунав край Лом е критично ниско

Гора вместо вода: Нивото на река Дунав край Лом е критично ниско

България Преди 3 часа

Заради маловодието в коритото са се образували острови, а водата се е отдръпнала далеч от защитните диги

Две деца са убити, а други две са в критично състояние след стрелба в Тексас

Две деца са убити, а други две са в критично състояние след стрелба в Тексас

Свят Преди 4 часа

Всички лица, за които се смята, че са замесени в стрелбата, са задържани

<p>Ким Чен-ун предупреди: Враговете ни&nbsp;да са загрижени за сигурността си</p>

Северна Корея взима допълнителни военни мерки заради засилващото се американско военно присъствие в района

Свят Преди 4 часа

Нашите врагове трябва да бъдат загрижени за посоката, в която се развива тяхната среда за сигурност, отбеляза Ким Чен-ун

Татуистката Стефани е вторият отпаднал съквартирант от Big Brother

Татуистката Стефани е вторият отпаднал съквартирант от Big Brother

Любопитно Преди 5 часа

Тя получи най-нисък положителен вот от зрителите на NOVA

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Пухкави кокосови палачинки: Лесна и бърза рецепта за неустоима закуска

Любопитно Преди 5 часа

Кокосовите палачинки са истински хит за закуска, който ще зарадва цялото семейство

Забравеният първи крал на Англия

Забравеният първи крал на Англия

Любопитно Преди 5 часа

Приживе първият крал на Англия е бил известен в цяла Европа. Но през вековете той е бил пренебрегнат от историята

50 интересни факта за българските планини

50 интересни факта за българските планини

Любопитно Преди 5 часа

Всяко място по нашите земи, до което се е докоснала „майката-природа“ е спиращо дъха и заслужава да бъде видяно

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Ясен е първият сигурен участник в следващия сезон на “Игри на волята”

Любопитно Преди 13 часа

Приключенецът Николай Бенковски победи ветерана Кралев в кастинг битка

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Мъж от Флорида уби и изяде два пауна, арестуваха го

Свят Преди 14 часа

Сега американецът е изправен пред съд по обвинения в жестокост към животни

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Чешкият премиер поздрави Андрей Бабиш за победата на изборите

Свят Преди 14 часа

АНО спечели близо 35% от гласовете на парламентарните избори

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Бурята "Ейми" взе жертви във Франция

Свят Преди 15 часа

Бурята прекъсна електрозахранването