Р усия се отказа от коментарите си, че важното споразумение с Иран е било преустановено поради проблемите, които има с Техеран, разкри Newsweek.

(Във видеото си припомнете за трагичния инцидент, при който загинаха президентът и външният министър на Иран в катастрофа с хеликоптер)

От началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. Техеран снабдява военната машина на Москва с оборудване, като например безпилотния самолет „Шахед“, който е използван за нападения срещу украинската гражданска инфраструктура.

През септември същата година по време на среща между Путин и покойния президент на Ислямската република Ебрахим Раиси беше обявена работата по нов договор между Москва и Техеран.

През януари Министерството на външните работи на Русия заяви, че Договорът за всеобхватно стратегическо партньорство е в заключителен етап на съгласуване и подписване от Путин и Раиси.

Но след смъртта на Раиси и други официални лица при катастрофа с хеликоптер през май изглежда, че споразумението е било отложено.

Замир Кабулов, директор в Азиатския департамент на руското външно министерство, заяви пред държавната информационна агенция РИА Новости, че цялостното споразумение между страните е било отложено.

„Процесът, разбира се, е спрян поради проблеми с иранските партньори“, каза той пред агенцията в коментар, който беше широко отразен от други медии, въпреки че добави:

„Не се съмнявам, че то ще бъде завършено.“

Въпреки това посланикът на Иран в Москва Казем Джалали заяви пред информационната агенция „Ведомости“, че споразумението ще бъде готово след президентските избори на 28 юни за наследник на Раиси.

„Това споразумение е на финален етап и ако не беше въздушният инцидент с хеликоптера, превозващ покойния ирански президент, то можеше вече да е подписано“, заяви Джалили според държавната информационна агенция на Ислямската република (IRNA).

Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви във вторник, че работата по сделката продължава, въпреки че президентските избори в Техеран са довели до „леко изместване на графика“, предаде ТАСС, но това „не променя картината“.

От Newsweek уточняват, че са потърсили иранското и руското външно министерство за коментар.

Иран е ключов съюзник на Русия, а военните и икономическите връзки между страните се задълбочиха, което предизвиква безпокойство в САЩ и Израел.

Но Хамидреза Азизи, научен сътрудник в германския мозъчен тръст SWP Berlin, заяви пред Newsweek миналия месец, че смъртта на Раиси не означава съществена промяна в стратегическата насока на иранската външна политика, като например ядрената програма и конфронтацията с Израел във връзка с войната в Газа.

Въпреки това той заяви, че дипломацията на Техеран „може да бъде засегната до избирането на нов президент и съставянето на кабинет“.

На заглавната снимка: Руският президент Владимир Путин и покойният ирански държавен глава Ебрахим Раиси 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

„Сянката на Китай“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 50 минути

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

<p>Стоянов отговори на Демерджиев: Санкциите по &bdquo;Магнитски&ldquo; са неприложими в България</p>

Калин Стоянов отговори на Иван Демерджиев: Санкциите по „Магнитски“ са неприложими в България и другите държави членки от ЕС

България Преди 1 час

Има регламент от 1996 година, който не допуска прилагането на санкции от трети страни по отношение на европейски граждани, каза Стоянов

Снимката е архивна: MV Hondius се превърна в плаваща карантинна зона под сянката на смъртоносния хантавирус

Взрив на норовирус на круизен кораб от Калифорния: Над 100 пътници се разболяха

Свят Преди 1 час

Екипажът на Ruby Princess изолира заразените и предприе масивна дезинфекция след завръщането си в Сан Франциско

<p>Демерджиев: В страната се прилагат както българското законодателство, така и санкциите &bdquo;Магнитски&ldquo;</p>

Иван Демерджиев: В този момент в страната се прилагат както българското законодателство, така и санкциите „Магнитски“

България Преди 1 час

Вътрешният министър бе изслушан относно информация във връзка с медийни публикации за полети, извършени от Пеевски с частни въздухоплавателни средства

<p>Стоянов: Кой разреши да се ползва системата PNR за пътуванията на Пеевски?</p>

ДПС сезира прокуратурата заради разкритията на Демерджиев

България Преди 2 часа

От партията настояват за проверка на основанията за извършените справки, свързани с полетите на Делян Пеевски

крипто

Край на анонимността при криптосделките

Парите ни Преди 2 часа

Данъчните ще получават данни за търговията с криптовалути

Майкъл Рубин

Лукс в бяло: Иванка Тръмп, Джей Зи и София Вергара на Бялото парти на Майкъл Рубин

Любопитно Преди 2 часа

Милиардерът Майкъл Рубин събра световния елит на ултра-ексклузивното си „Бяло парти“ в Хамптънс. В имението му за 50 милиона долара се забавляваха Иванка Тръмп, Джей Зи, София Вергара и Майк Тайсън, а купонът продължи до малките часове на нощта

<p>КС проверява данните за съвместното пътуване на Пеевски и Атанасова</p>

КС проверява данните за съвместното пътуване на Делян Пеевски и Десислава Атанасова

България Преди 3 часа

Това каза председателят на съда Павлина Панова, като уточни, че институцията няма законови механизми за реакция при подобни казуси

istock

Вдигат линията на бедност до 443 евро от 2027 г.

Парите ни Преди 3 часа

Промяната ще повиши част от социалните плащания и подкрепата за хората с увреждания

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Тейлър Суифт и Травис Келси сключили таен брак преди партито с 1000 гости в Ню Йорк

Любопитно Преди 3 часа

Поп иконата Тейлър Суифт и НФЛ звездата Травис Келси вече са законни съпрузи след тайна церемония, разкриват източници на Page Six. Двамата са дарили 26 милиона долара за благотворителност преди грандиозното сватбено парти за 1000 гости в Ню Йорк

<p>Кипър поема разходите за връщането на телата на загиналите българчета&nbsp;</p>

Кипър поема разходите по транспортирането на телата на загиналите в кола българчета

Свят Преди 3 часа

Телата на двете момчета, починали след престой в заключен автомобил край Декелия, ще бъдат транспортирани до България за сметка на кипърската държава

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Екстремно време и скандали помрачават 250 години САЩ

Свят Преди 3 часа

Очакват се рекордни фойерверки, мащабни прояви и засилени мерки за сигурност

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Осъдиха Крис Браун да плати $13 милиона на икономка, осакатена от озлобеното му куче

Свят Преди 3 часа

Поп звездата Крис Браун беше осъден от съда в Лос Анджелис да плати близо 13 милиона долара обезщетение на бившата си икономка. Жената беше брутално нахапана и остана осакатена за цял живот от огромната кавказка овчарка на певеца в дома му

<p>Жена пострада при скок с парашут край Ихтиман</p>

Латвийска гражданка е с травма след скок с парашут в района на Ихтиман

България Преди 3 часа

Очакват се резултати от разследването и експертиза

istock

Бюджетът остава на червено: Дефицитът е най-висок за юни от 16 години

Парите ни Преди 4 часа

Към средата на годината минусът достига 2,4 млрд. евро, въпреки че само през юни има лек излишък