Б орис Джонсън и бившият министър на финансите Риши Сунак се очертаха като водещи фигури сред потенциалните претенденти да поста на подалата оставка британска министър-председателка Лиз Тръс, които започнаха да набират подкрепа за лидер на Консервативната партия по ускорена процедура, съобщи Ройтерс.

След като вчера Тръс подаде оставка, с което сложи край на шестседмичното си управление, желаещите да я заменят се опитват да си осигурят 100-те гласа от депутатите на Консервативната партия, необходими им за участие в надпревара, с която партията се надява да възстанови влошеното си състояние.

Кой ще наследи премиерския пост във Великобритания​

Надпреварата за пети британски премиер за последните шест години се състои на фона на изгледи консерваторите да претърпят съкрушителна загуба на следващите национални избори, както сочат допитванията.

Победителят ще бъде обявен или в понеделник, или в петък следващата седмица. 

Джонсън, който беше отстранен от депутатите преди малко повече от три месеца, се движи доста напред заедно със Сунак в конкуренцията за следващ премиер.

"Мисля, че той има доказан опит да преобръща нещата. Той може да го направи отново. И съм сигурен, че моите колеги чуват това послание ясно и отчетливо", каза за шансовете на Джонсън консервативният депутат Пол Бристоу  по радио Ел Би Си.

"Борис Джонсън е личността, от когото Лейбъристката партия се страхува, Борис Джонсън може да спечели следващите парламентарни избори", каза той.

Джонсън, който напусна поста си, сравнявайки се с римски диктатор, дошъл на власт два пъти, за да отблъсне кризите, може да срещне трудности при осигуряването на необходимите 100 гласа, след като тригодишният му мандат беше помрачен от скандали и обвинения в неправомерно поведение.

Един от бившите му съветници, който вече не работи с Джонсън и пожела да не бъде назоваван, заяви, че е малко вероятно той да постигне целта, тъй като по време на скандалния си мандат е отчуждил десетки консерватори.

Освен негодуванието в социалните мрежи, реакцията от европейските страни също не закъсня.

Италианският посланик във Великобритания обвини вчера сп. "Икономист", че използва "най-старите стереотипи" при последната си корица. На нея е изобразена досегашната британска министър-председателка Лиз Тръс, облечена като римски центурион, с щит във формата на пица и копие - вилица с набодени спагети в ръце. Карикатурата е придружена с текст: "Добре дошли в Бриталия", предаде ДПА.

Посланик Иниго Ламбертини разкритикува корицата, която по негово мнение "за съжаление е вдъхновена от най-старите стереотипи". Писмото, адресирано до британското издание, беше публикувано в Туитър.

"Макар че спагетите и пицата са най-търсената храна в света, като вторият по големина производител в Европа бихме ви предложили за следващата корица да изберете за разнообразие нещо от нашата авиокосмическа, биотехнологична, автомобилна или фармацевтична промишленост", отбеляза Ламбертини.

В статията си седмичникът използва Италия като негативна база за сравнение във връзка с кризата в британското правителство. Вчера Тръс подаде оставка - едва 44 дни след като дойде на власт, с което стана най-кратко управлявалият британски премиер в историята.

"Политическата нестабилност, която преди отличаваше Италия, зарази напълно Великобритания", се казва в статията на "Икономист". В нея се изтъква и "ниският растеж и подчинеността на финансовите пазари "като други сравнения между двете страни.

Британското списание призна, че "сравнението между двете страни е неточно", като посочи по-слабото представяне на Италия по отношение на темпа на растеж на производителността, както и по-ниският британски дълг, отбелязва ДПА.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Прокуратура, МВР и ДАНС се мобилизират срещу купения вот (ОБЗОР)</p>

Прокуратура, МВР и ДАНС се мобилизират срещу купения вот

Свят Преди 7 часа

Мисията на СДИПЧ ще следи кампанията, финансирането, медийното отразяване и изборния ден на 19 април

Китай одобри мозъчен имплант, който възстановява движението при парализирани пациенти

Китай одобри мозъчен имплант, който възстановява движението при парализирани пациенти

Свят Преди 8 часа

В мозъка на пациента се поставя миниатюрен модул с размерите на монета, който отчита електрическата активност на мозъка

Иран разреши на индийски танкери преминаване през Ормузкия проток

Иран разреши на индийски танкери преминаване през Ормузкия проток

Свят Преди 9 часа

В Индия се очаква да пристигне танкер със суров петрол от Саудитска Арабия, който е преминал по ключовия морски път около 1 март

Тръмп: Путин може би малко помага на Иран

Тръмп: Путин може би малко помага на Иран

Свят Преди 9 часа

Американският президент допълни, че САЩ не се нуждаят от помощ в защитата от безпилотни летателни апарати

СДВР иззе над 50 кг наркотици и оръжия при спецоперация в София

СДВР иззе над 50 кг наркотици и оръжия при спецоперация в София

България Преди 10 часа

Задържани са криминално проявен мъж на 50 г. и жена на 55 г.

<p>&quot;Истината днес&quot;: Близки на загиналите от &quot;Петрохан&quot;&nbsp;и &quot;Околчица&quot;&nbsp;излязоха на протест</p>

Мирен протест пред Съдебната палата в София за случая "Петрохан - Околчица"

България Преди 10 часа

Събитието е организирано от майката на Николай Златков и близки на загиналите, засилено е полицейското присъствие и движението е ограничено

Електромобилът, който обича слънцето - революция на електрическите превозни средства в Тунис

Електромобилът, който обича слънцето - революция на електрическите превозни средства в Тунис

Технологии Преди 10 часа

Стартапът планира да произвежда до 8 000 превозни средства годишно за Африка, Близкия изток и Европа

<p>Дейна Уайт и звездите на UFC преподават бойни техники на ФБР&nbsp;</p>

ФБР организира ММА тренировки с професионални бойци от UFC

Свят Преди 11 часа

Обучението включва комбинация от техники от бокс, кикбокс и борба за ефективност в службата

<p>Болсонаро е приет в интензивно отделение</p>

Жаир Болсонаро е приет в интензивно отделение с бронхопневмония

Свят Преди 11 часа

Той е настанен в частната клиника в Бразилия

Хегсет: Няма доказателства, че Иран е минирал Ормузкия проток

Хегсет: Няма доказателства, че Иран е минирал Ормузкия проток

Свят Преди 11 часа

Казаното от Хегсет е в противоречие с медийни съобщения от началото на седмицата, според които Иран е заложил дузина морски мини в Ормузкия проток

<p>Русия би могла да продава&nbsp;електроенергия на Украйна&nbsp;&nbsp;</p>

Русия би могла да продава на Украйна електроенергия от Запорожката АЕЦ

България Преди 11 часа

В момента и шестте реактора на централата са изключени и се поддържат охладени, за да се гарантира нейната безопасност

<p>Диви прасета шокираха с &bdquo;неоново синя&ldquo; плът в Калифорния</p>

Диви прасета шокираха с „неоново синя“ плът в Калифорния

Свят Преди 12 часа

„Не говоря за малко синьо. Говоря за неоново синьо, синьо като боровинка“, казва Дан Бъртън, собственик на компания за контрол на диви животни

Брутална жестокост и гаври: Хванаха "Бандата на Близнаците" - сред тях има бивши полицаи

Брутална жестокост и гаври: Хванаха "Бандата на Близнаците" - сред тях има бивши полицаи

България Преди 12 часа

Според обвиненията някои от рекетирали, отвличали и нанасяли побой

Откриха отдавна изгубения град на Александър Велики - Александрия след близо 2000 години

Откриха отдавна изгубения град на Александър Велики - Александрия след близо 2000 години

Свят Преди 12 часа

След 2000 години в забрава, археолози откриха Александрия на Тигър – търговския мегаполис на Александър Велики. Благодарение на нови технологии учените разкриха „зашеметяващо“ запазен град, който е бил по-голям дори от столиците на Античността

<p>Разкриха самоличността на мистериозния Банкси&nbsp;</p>

Мистерията „Банкси“ е разгадана? Разследване на "Ройтерс" посочи истинското име на художника

Любопитно Преди 12 часа

Разследване идентифицира легендарния Банкси като Робин Гънингам от Бристъл чрез следи от негова акция в Украйна, стари съдебни досиета от Ню Йорк и съвпадение в рождените дати на артиста и мъж, пътувал под псевдонима Дейвид Джоунс