О т въвеждането им през декември 2020 г. ваксините срещу COVID-19 са намалили смъртните случаи, причинявани от пандемията с най-малко 57%, спасявайки повече от 1,4 милиона живота в европейския регион на Световната здравна организация.

Повечето спасени са на възраст 60 или повече години, принадлежащи към групата с най-висок риск от тежкото заболяване и смърт от вируса SARS-CoV-2.

Само първата бустерна ваксина е спасила 700 000 живота, сочи ново проучване на СЗО, което разкрива, че известният днес брой на смъртните случаи от COVID-19 в Европейския регион, който в момента е 2,5 милиона,е щял да достигне 4 милиона, ако не бяха ваксините.

COVID-19: 6.88% oт изследваните за денонощието проби са положителни

„Постоянно подчертаваме важността на ваксините срещу COVID-19, особено за по-възрастните хора и най-уязвимите. Това проучване документира резултата от страните, прилагащи този съвет. Доказателствата са неопровержими“, коментира д-р Ханс Хенри П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа.

„Днес има повече от 1,4 милиона души в нашия регион, повечето от тях в напреднала възраст, които се радват на живота с близките си, защото са взели жизненоважното решение да бъдат ваксинирани срещу COVID-19. Това са близо милион и половина души, които могат да играят с внуците си, да разхождат кучето, да посещават уроци по танци, да бъдат доброволци и да бъдат активни членове на своите общности. Това е силата на ваксините“, подчерта д-р Клуге.

Докладът разкрива 57% намаление на смъртността сред 70-79-годишните и 54% намаление на смъртните случаи сред тези на възраст 60-69 години. Смъртността е с 52% по-ниска във възрастовата група от 50 до 59 години. Възрастовата група, която се е облагодетелствала най-много от ваксинацията, е над 80 години, намалявайки общата смъртност с 62%.

Появиха се неочаквани нови симптоми на COVID-19, ето кои

При тези на възраст от 25 до 49 години получаването на втора доза ваксина е довело до 48% намаление на смъртността, въпреки че приемането на ваксини за втория и третия бустер е само 5% в тази група. С други думи, дори в тази група, без ваксинация броят на смъртните случаи би бил почти двойно по-голям.

Проучването на СЗО разкрива, че ваксинацията срещу COVID-19 е спасила повечето животи през периода на щама Omicron, декември 2021 г. - април 2023 г. По отношение на въздействието върху смъртността в Европейския регион на СЗО като цяло, Израел отбеляза най-големите ползи за всички възрастови групи със 75% намаление, следван от Малта и Исландия съответно със 72% и 71% намаление.

Сега, след настъпването на зимата в Северното полукълбо, случаите на COVID-19 отново се увеличават, заедно с вълна от други респираторни вируси, включително респираторен синцитиален вирус ((RSV) и грип.

„COVID-19 не е изчезнал. Ние просто се научихме да живеем с това“, посочва д-р Клуге: „Голяма част от обществото е придобило някакво ниво на имунитет чрез ваксинация, инфекция или и двете. Повечето от нас са в състояние да оценят собственото си ниво на риск и риска за другите. И ако се разболеем с признаци на COVID-19 или грип, повечето от нас знаят, че е най-добре да си стоят вкъщи и далеч от другите.“

Докладът на СЗО подчертава позицията на Европейската техническа консултативна група от експерти по имунизация (ETAGE), която последователно съветва държавите-членки да гарантират, че всички отговарящи на условията хора са в крак с ваксинациите си срещу COVID-19 в съответствие с националните политики за ваксиниране.

Дъщеря към баща си: Утре ще дойдат пак да ме искат. Само ще кимнеш с глава и ще кажеш "ДА". А не както предния път…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изненадващ развой на събитията спаси Калин от номинации в “Игри на волята”

Изненадващ развой на събитията спаси Калин от номинации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Д-р Пекин и Алекс ще се борят за своето оцеляване в надпреварата

България осъди руската атака срещу Тернопол

България осъди руската атака срещу Тернопол

Свят Преди 8 часа

МВнР: България твърдо подкрепя Украйна и нейните усилия за постигане на справедлив и траен мир

Украински офицер: Руснаците влязоха в Новопавливка

Украински офицер: Руснаците влязоха в Новопавливка

Свят Преди 10 часа

В момента "сивите зони“ на картите не означават буферна зона

Израел нанесе удари в Ивицата Газа

Израел нанесе удари в Ивицата Газа

Свят Преди 10 часа

От израелската армия обявиха, че ударите са предприети, след като бойци на "Хамас" са открили огън

Финансовото министерството защити новия софтуер за продажбите

Финансовото министерството защити новия софтуер за продажбите

България Преди 11 часа

От финансовото министерство публикуват разяснението в отговор на „манипулативни политически твърдения“

Рецидивист изнасили 82-годишна жена в Две могили

Рецидивист изнасили 82-годишна жена в Две могили

България Преди 12 часа

Мъжът е излежал 20 години затвор за грабеж с убийство

Ердоган и Зеленски в Анкара: Преговорите с Русия трябва да бъдат подновени

Ердоган и Зеленски в Анкара: Преговорите с Русия трябва да бъдат подновени

Свят Преди 12 часа

Основната тема на разговорите в турската столица е ходът на войната между Русия и Украйна

"Лукойл" обяви, че ще защити интересите си в България

"Лукойл" обяви, че ще защити интересите си в България

България Преди 13 часа

"Лукойл" предприема всички необходими стъпки за завършване на продажбата на рафинерията

Мъж гледал 200 пепелянки във Велико Търново, разследват го

Мъж гледал 200 пепелянки във Велико Търново, разследват го

България Преди 13 часа

Това е защитен вид, а незаконното му отглеждане е престъпление

Снимката е архивна: Издирването на Янек Миланов

Обявиха за мъртъв безследно изчезналия Янек Миланов от Дупница

България Преди 13 часа

Искането до съда бе на брата на Янек Марио Миланов. Янек за последно е видян на 31 юли 2020 г. от съседи в блока, където живее

<p>Задъхвате ли се? - лекар обясни каква може да е причината</p>

Д-р Васил Шишков от ВМА: Задъхвате ли се? Проверете за ХОББ!

България Преди 13 часа

Ежегодно, всяка трета сряда на месец ноември, светът отбелязва Деня на хроничната обструктивна белодробна болест

Протест срещу присъдата на Лена Бориславова внесе СГП

Протест срещу присъдата на Лена Бориславова внесе СГП

България Преди 13 часа

Бориславова беше оправдана за ползване на неистински документи

Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Свят Преди 14 часа

Един от проблемите е, че „Лукойл“ предпочита да продаде всички активи в един пакет

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Любопитно Преди 14 часа

На 18 ноември 43-годишната принцеса на Уелс присъства на Срещата на върха за бъдещата работна сила, организирана от Кралската фондация „Работна група за ранно детство“

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Свят Преди 14 часа

"Станциите ще бъдат затваряни поетапно, тъй като запасите от гориво се изчерпват“, се казва в изявление на Teboil