Д нес президентът на Турция прилича на султан. За 16 години управление Реджеп Ердоган укрепи значително своята власт. Но в страната започнаха промени, които могат да попречат на по-нататъшните му планове, коментира в Даниел Белют в „Дойче Веле” (Deutsche Welle).

С идването си на власт през 2003 г. Реджеп Ердоган влезе в ролята на либерален реформатор, стремящ се да вкара Турция в Европа. Критиците още тогава предупреждаваха, че той е вълк в овча кожа и е яхнал „демократичната вълна”, само за да слезе от нея в подходящия момент.

Турция реши да прати войски в Либия, Тръмп предупреди Ердоган

И се оказаха прави. Ердоган действително слезе от нея веднага, след като успя да отстрани политическите си противници, които не се придържаха към религиозните възгледи в армията и съдебната система. Оттогава целта на движението му е съвсем друга – към султанат. Започна пътешествието към времената на османското минало.

Турция тръгна към миналото

В последвалите години никой не успя да спре Ердоган. Уверено и почти виртуозно той отстрани едно след друго препятствията по пътя си: протестите в истанбулския парк „Гези”, корупционния скандал, опита за преврат. През юни 2018 г. той въведе президентска форма на управление в Турция, която дава широки правомощия на държавния глава. По този начин бе създаден едноличен режим.

Днес Ердоган управлява в Анкара от новия, построен през 2014 г., президентски дворец с 1000 стаи. Мечтата му е 100-годишнината от Турската република през 2023 г. да ознаменува началото на неоосманската ера.

Ердоган представи турски електромобил, иска го по целия свят

Тронът, на който седи, обаче, започва да се клати. През 2019 г. се появиха първите признаци, че мечтите на Ердоган може и да не се сбъднат.

Икономическата криза като начало на края

Властта на Ердоган се пропука за първи път през лятото на 2018 г., когато грешките му в икономическата политика започната да дават негативни резултати.

За да поддържа системата, базирана на шуробаджанащината, той наля пари в строителния отрасъл. Към днешна дата турската икономика е неефективна, намира се в състояние на криза и страда от силната зависимост на курса на националната валута. В Турция има висока безработица, особено сред младите хора. Недоволството на населението се засили след рязкото увеличение на цените на хранителните продукти, включително плодовете и зеленчуците.

Ердоган заплаши, че ще закрие военните бази на САЩ в Турция

По време на местните избори през март миналата година партията на Ердоган изгуби властта в най-големите градове на страната. Най-болезнена за президента беше победата на опозицията в Истанбул – най-големия икономически център на Турция с препълнена градска хазна. А президентът се нуждае от тези пари, за да запази властта си.

Който изгуби Истанбул, губи цялата държава

Ердоган не искаше да се помири с поражението. Той упражни натиск върху избирателната комисия и си осигури повторно провеждане на изборите.

Всичко, обаче, беше напразно. На сцената се появи нова политическа звезда – Екрем Имамоглу. Социалдемократът не изгуби присъствие на духа и на всички нападки на Ердоган реагираше с усмивка.

Той спечели убедителна победа при повторните избори в Истанбул срещу кандидата на управляващите – бившия премиер Бинали Йълдъръм. Имамоглу е много популярен и според мнозина има всички шансове да стане президент.

Натиск от всички страни

Още една причина за поражението на президентската Партия на справедливостта и развитието на местните избори беше стратегията на Ердоган за разделение на обществото. Различните опозиционни партии – ислямисти, националисти, социалдемократи, либерали, независимо от политическите си различия обединиха усилия за победа срещу общия противник.

Позициите на Ердоган отслабват и в собствената му Партия на справедливостта и развитието, която през последните години загуби около 1 млн. членове. Някогашните съратници на президента – бившият премиер Ахмет Давутоглу, бившият финансов министър Али Бабаджан и бившият президент Абдуллах Гюл, я напуснаха и създадоха собствени партии и на следващите избори ще привлекат на своя страна част от консервативния електорат на Партията на справедливостта и развитието.

Благодарение на способността си да преодолява кризи и на силата на волята си, за 16 г. Ердоган успя да се превърне в „султан” на Турция. Като си даде почти монархически правомощия, той очакваше, че ще седне необезпокоявано на своя трон. Но през 2019 г. започнаха неочаквани промени и много фактори сега работят срещу него.

Освен това датата, която ще бъде чествана през 2023 г., е столетието от създаване на съвременна Турция – празник, напомнящ за премахването на султаната.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Отложиха делото срещу Мадуро в САЩ

Отложиха делото срещу Мадуро в САЩ

Свят Преди 38 минути

63-годишният Мадуро заяви, че е невинен

САЩ убиха 11 души в Тихия океан и Карибско море

САЩ убиха 11 души в Тихия океан и Карибско море

Свят Преди 1 час

Предполагаемите лодки на наркотрафиканти са плавали по известни маршрути

Георги Велинов

Легендарният Георги Велинов е в тежко състояние

България Преди 2 часа

Той е обявен за футболист номер 1 на България за 1981 г.

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Арестуваха Шая Лабъф за нанасяне на телесна повреда

Свят Преди 3 часа

Актьорът е задържан и срещу него са повдигнати две обвинения

България праща делегация в САЩ за Съвета за мирa

България праща делегация в САЩ за Съвета за мирa

България Преди 3 часа

Правителството определи делегацията да се ръководи от Иван Найденов

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

Баневи осъдиха за близо 24 млн. лева бившата Агенция за приватизация и НС

България Преди 3 часа

Делото, което водиха е по Закона за отговорността на държавата и е за нанесени им имуществени вреди

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Взрив във военен обект в Русия, убити и ранени

Свят Преди 3 часа

Губернаторът на областта Александър Дрозденко съобщи, че сграда на военната полиция се е срутила

Удължават давността за престъпления срещу деца

Удължават давността за престъпления срещу деца

България Преди 3 часа

Въвежда се и квалифициран състав за престъпления със сексуален характер

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

Страсбург осъди България за закон за внедряването на агенти на ДАНС в частни фирми и НПО

България Преди 5 часа

Според съда в Страсбург, законът позволява на ДАНС да внедрява агенти без съгласието на собствениците и без ограничение във времето, създавайки риск от „произвол и злоупотреби“

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Възходът и трагедията на Лиса „Left Eye“ Лопес: Необичайните обстоятелства около смъртта на звездата от TLC

Свят Преди 5 часа

Ето всичко, което трябва да знаете за Лиса „Left Eye“ Лопес и необичайните обстоятелства около нейния край

,

„Застраховка“ за живот след смъртта: Украински войници масово замразяват генетичен материал

Свят Преди 5 часа

В условията на опустошителна война Украйна е изправена пред невидима заплаха – демографски срив

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България изпрати 2025 г. с 61,4 милиарда лева държавен дълг: Къде отидоха парите?

България Преди 5 часа

В края на 2025 г. държавният дълг на България достигна 61,4 милиарда лева, което представлява 27,1% от икономиката на страната. Въпреки че дефицитът е удържан в рамките на критичните за Еврозоната 3%, данните на Министерството на финансите разкриват сериозен натиск върху хазната – разходите за заплати и социални плащания са скочили с милиарди, докато държавата е ускорила харченето и по проектите от Плана за възстановяване

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Справедливост след 40 години: Обвиниха мъж за убийството на приятелката му в Германия през 1984 г.

Свят Преди 5 часа

Една стара ДНК проба върху шал и признание, закъсняло с 40 години, сложиха край на едно от най-загадъчните „студени досиета“ в Бавария. Повече от четири десетилетия след убийството на 19-годишната Мария Кьолер през 1984 г., нейният бивш приятел е изправен пред съда, след като години наред се е крил в Турция и дори е живял под фалшива самоличност в същия германски град

София в очакване на снега след 18:00 ч.: Над 170 машини са в готовност да почистват столицата

София в очакване на снега след 18:00 ч.: Над 170 машини са в готовност да почистват столицата

България Преди 5 часа

Температурите в столицата падат рязко, а Столична община обяви пълна мобилизация на техниката. Създадена е организация 151 снегопочистващи машини да започнат обработка на основните булеварди и трасетата на градския транспорт веднага щом дъждът премине в сняг след 18:00 ч.

Обвиняемият по делото за Сияна остава в ареста

Обвиняемият по делото за Сияна остава в ареста

България Преди 5 часа

Становището на прокуратурата беше подкрепено и от частното обвинение

Мерки за сигурност в София заради годишнината от гибелта на Левски

Мерки за сигурност в София заради годишнината от гибелта на Левски

България Преди 5 часа

Служителите на НСО ще извършват проверки, промени в транспорта