К итай е на път да се откаже от дългогодишната си политика по отношение на ядрените оръжия за „отказ от първи удар”, тъй като надпреварата във въоръжаването със САЩ се засилва.

Конкуренцията между двете суперсили се развива от години. В момента фокусът е насочен към Южнокитайско море. Пекин постоянно увеличава военното си присъствие в района, към който претенции имат и Филипините, Виетнам, Малайзия и Тайван.

Успешният тест на новата китайска балистична ракета JL-3 обаче засилва безпокойство във Вашингтон. С него Китай изпрати послание към света, показвайки нарастваща военна мощ и нов клас стратегически подводници, които могат да бъдат оборудвани с ядрени оръжия.

В момента САЩ полагат всички усилия да ограничат достъпа на китайските стратегически подводници до Тихия океан. Но като цяло американската стратегия е насочена към намаляване на възможностите на Китай за ответен ядрен удар, счита хонконгският военен експерт Сун Чжунпинг. Ето защо за Вашингтон е притеснителна подмяната на наземно базираните балистични ракети с такива, пренасяни от подводници.

Според Джао Тонг, сътрудник в Програмата за ядрена политика в центъра Карнеги, САЩ и техните съюзници засилват силите си за борба с подводници в Южнокитайско море и Индийския океан.

В същото време отказът на САЩ от Договора за ликвидиране на ракетите с малък и среден обсег само допринася за недоверието между двете суперсили и увеличава възможността Пекин да преосмисли своята политика за „отказ от първи удар” по отношение на ядрените оръжия.

Според доклад на базираната във Вашингтон Американско-китайска комисия за преглед на икономиката и сигурността, Китай засилва системите за доставки на ядрени материали, което поставя въпроса за това дали новите оръжия ще бъдат само възпиращо средство.

През октомври, когато обяви плановете си да изтегли САЩ от споразумението с Русия за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, американският президент Доналд Тръмп заяви, че решението му е повлияно от необходимостта да се отговори на ядрената експанзия на Пекин.

Брайън Кларк от Центъра за стратегически и бюджетни оценки смята, че Китай вече има способността да контролира Южнокитайско море. Доминиращата позиция на китайските сили в района е безспорна. Китай в момента има най-големия военен флот в света с повече от 300 кораба.

Засега китайското внимание е насочено към близките морета, но това едва ли ще остане така.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Близо 300 мигранти са задържани при опит да проникнат в Сеута

Свят Преди 14 минути

В сряда мароканските власти обявиха, че са предприели „мерки“ за предотвратяване на нов масов наплив към Сеута, след като в интернет се разпространявали множество публикации

Трагедия на пътя: Жена загина при катастрофа с мотор край Ново село

Трагедия на пътя: Жена загина при катастрофа с мотор край Ново село

България Преди 3 часа

Мотоциклет излезе от пътното платно и се блъсна в бетонно съоръжение край с. Ново село. Пристигналият медицински екип само констатира смъртта на 57-годишната пътничка. Пробата за алкохол на водача е отрицателна, води се разследване

,

Край на вековна традиция: Лихтенщайн въведе равенство при наследяването на трона

Свят Преди 4 часа

На националния си празник княжеският двор обяви преминаване към абсолютно първородство. Отсега нататък първородното дете, независимо от пола му, ще става престолонаследник. Регентът принц Алоис определи реформата като стъпка към модерното бъдеще.

.

Летището в Катания възобновява полетите след понижаване на нивото на тревога за Етна

Свят Преди 4 часа

Пепелта от изригванията на Етна принуди летището да отмени или пренасочи стотици полети

„Хизбула“ заплаши Израел с отмъщение след кървавите удари в Южен Ливан

„Хизбула“ заплаши Израел с отмъщение след кървавите удари в Южен Ливан

Свят Преди 4 часа

Проиранската групировка категорично осъди последните атаки в Южен Ливан и призова правителството в Бейрут незабавно да прекрати „унизителните“ преговори с Тел Авив. От организацията бяха категорични, че няма да позволят подобни действия

,

21 самолетодвижения на час и 50 000 пътници дневно: Как Летище Бургас ще посрещне „Евровизия“

България Преди 5 часа

На този етап не се налага мащабно разширяване на инфраструктурата специално заради конкурса

Най-големият пожар в Белгия от десетилетия: ЕС се включва в гасенето с хеликоптери и самолети

Най-големият пожар в Белгия от десетилетия: ЕС се включва в гасенето с хеликоптери и самолети

Свят Преди 5 часа

Пламъците в природния резерват „Хай Фенс“ вече са изпепелили над 1600 хектара, превръщайки огъня в най-големия, регистриран някога в страната. Брюксел изпрати летателна техника от Чехия, Швеция и Нидерландия в подкрепа на пожарникарите

,

Тайната на Кота Геланги: Изгубеният древна град, скрит в джунглите на Малайзия

Любопитно Преди 5 часа

Дълбоко под гъстата джунгла на Малайзия може да се крие Кота Геланги – древен град от черен камък, за който се смята, че е бил столица на мощна империя. Спътникови снимки, древни ръкописи и местни легенди продължават да подхранват мита за него

След полет от София: Задържаха 83-годишен италиански бос, избягал от домашен арест

След полет от София: Задържаха 83-годишен италиански бос, избягал от домашен арест

България Преди 5 часа

Джанфранко Седа от Nuova Mala del Brenta напуснал старчески дом в Италия и заминал за България с автобус. Беглецът обаче бе закопчан на летището в Римини веднага след кацането си от София. Седа има криминално минало, свързано с нашата страна

Дипломатически скандал: Нетаняху нарече Великобритания „ислямска република“, Лондон отвърна остро

Дипломатически скандал: Нетаняху нарече Великобритания „ислямска република“, Лондон отвърна остро

Свят Преди 6 часа

В интервю израелският премиер цитира коментари, че Обединеното кралство се превръща в ислямистка държава с ядрено оръжие. Британското правителство определи изказването му като „напълно неприемливо“ на фона на растящото напрежение между двете страни

Зеленски потвърди: Украински ракети удариха предприятие на „Роскосмос“ и руска авиобаза

Зеленски потвърди: Украински ракети удариха предприятие на „Роскосмос“ и руска авиобаза

Свят Преди 6 часа

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи за успешни поражения по завода „Прогрес“ на „Роскосмос“ в Самарска област, военновъздушната база „Саваслейка“ и рафинерията в Уст-Луга. Ударите са извършени на разстояние от 700 до 900 км

Пожар пламна в столичен квартал

Пожар пламна в столичен квартал

България Преди 6 часа

Запалило се е нерегламентирано сметище, а в района има само леко задимяване

Оставиха в ареста шофьора, превозвал наркотици с 4-месечното си дете в колата

Оставиха в ареста шофьора, превозвал наркотици с 4-месечното си дете в колата

България Преди 7 часа

Защитата на задържания в лицето на адвокат Милен Дюлгеров заяви, че клиентът му съжалява за случилото се и го определя като инцидент. Адвокатът посочи, че детето не е използвано за параван

„Живеем в ад“: Най-опасното място да си жена на Земята

„Живеем в ад“: Най-опасното място да си жена на Земята

Свят Преди 7 часа

Пет години след хаотичното изтегляне на САЩ от Кабул и завръщането на талибаните на власт, Афганистан се превърна в арена на една от най-тежките хуманитарни кризи и кризи с правата на човека в света

АМ "Тракия"

Сръбски автобус с 84 пътници катастрофира на АМ „Тракия“

България Преди 8 часа

При инцидента няма пострадали, катастрофата е станала на 90-ия километър на автомагистралата, в посока София