В тори ден възмутени турци протестират срещу изгарянето на Корана в Швеция на фона на нарасналото напрежение между двете страни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Около 250 души се събраха пред шведското консулство в Истанбул, където беше подпалена снимка на антиислямския активист Расмус Палудан. 

Палудан изгори свещената книга на исляма пред турското посолство в Стокхолм вчера, което предизвика протести в Истанбул и Анкара тази нощ. 

Участниците в протеста днес носеха зелени знамена и плакат с надпис „Ние осъждаме шведската държавна подкрепа за ислямофобията“.

Табела на прозорец на шведското консулство гласеше: „Ние не споделяме възгледите на този изгарящ книги идиот“.                   

Протестите подновиха опасенията, че Турция ще блокира кандидатурата на Швеция и Финландия

за присъединяването им към НАТО. Турция все още не е ратифицирала членството на скандинавските страни в алианса, заявявайки, че Швеция трябва да отговори на опасенията на Анкара, свързани със сигурността.

Турски официални лица критикуваха Швеция

за разрешаването на протеста, на който бе изгорен Коранът, но президентът Реджеп Тайип Ердоган не го коментира по време на речите си през уикенда. 

Турският министър на отбраната Хулуси Акар заяви вчера,

че планираното посещение на шведския му колега в Анкара е отменено, след като шведските власти са разрешили провеждането на протестите в Стокхолм.

Шведският премиер Улф Кристершон написа в Туитър снощи, че свободата на изразяване

е от решаващо значение за демокрацията, но добави, че „това, което е законно, не е непременно приемливо“.

„Изгарянето на книги, които са свещени за мнозина,

е дълбоко неуважителен акт. Искам да изразя съчувствието си към всички мюсюлмани, които са обидени от случилото се днес в Стокхолм“, каза Кристершон.

Мустафа Демирджан, един от хората, протестиращи в Истанбул днес,

каза, че актът на изгаряне на Корана не трябва да се счита за акт, защитен от правото на свободно изразяване.               

Протестиращите се събраха и пред шведското посолство в Анкара за втори ден.

В югоизточния окръг Шанлъурфа мъже вдигнаха високо Корана след молитви в джамия и скандираха „Аллах е велик“ във видеоклипове, споделени онлайн.

Лидерът на основната опозиционна партия в Турция Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу се солидаризира с протестите

на правителството против изгарянето на свещената книга на мюсюлманите Корана в шведската столица Стокхолм.

Атаката срещу свещената книга Коран пред нашето посолство в столицата на Швеция Стокхолм е нечовешки акткойто не може да се приеме.

Ние добре знаем, че целта на това неуважение е да нарани милиони мюсюлмани по света. Решително осъждаме тази проява на фашизъм“, заяви Кълъздароглу в Туитър.

Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу в съобщение в личния си акаунт в Туитър призова  “ислямските държави заедно

с Турция да изразят силна воля, за да не се допускат подобни провокации, каквато е изгарянето на Корана пред турското посолство в Стокхолм”. 

На заглавната снимка: Хора подпалват снимка на Расмус Палудан по време на протест пред шведското консулство в Истанбул, 22 януари 2023 г.

– Г-жо, може ли да отида до тоалетната? – Можеш, но ще пропуснеш урока. – Добре, ще рискувам бъдещето си за настоящето.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Безименните изпратиха Ивайло на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Феномените постигнаха поредна победа на Арената в Дивия север

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Приеха в болница, гладуващата майка от Нови сад

Свят Преди 2 часа

Тя е майка на една от 16-те жертви на трагедията в сръбския град, станала миналата година

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

С 50% по-малко катастрофи в участъците със средна скорост

Свят Преди 5 часа

От септември досега от Националното тол управление са изпратили към МВР сигнали за над 42 000 нарушения

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

Протест в София, искат оставката на главния прокурор

България Преди 6 часа

Ситуацията пред Съдебната палата е спокойна, а протестът протича мирно

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Тежки лишения очакват съквартирантите в Big Brother

Любопитно Преди 6 часа

Обитателите на най-обсъжданата къща в България остават без храна, завивки и топла вода

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Таен саботаж в новия епизод на “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Кои ще са първите номинирани воини тази седмица?

Педофили ловуват деца онлайн в България

Педофили ловуват деца онлайн в България

България Преди 7 часа

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов настоява за законодателни промени

Издирват изчезнал младеж от Добрич

Издирват изчезнал младеж от Добрич

България Преди 7 часа

Той е в неизвестност от 10 ноември

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

Сериозни нарушения в хоспис в Черноморец

България Преди 7 часа

По-рано служители на лечебното заведение излязоха на протест

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

Комисията по енергетика преодоля ветото на Радев

България Преди 8 часа

Депутатите гласуваха на извънредно тази вечер

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Второ силно земетресение удари Кипър днес

Свят Преди 8 часа

Епицентърът му е на 15 км северно-североизточно от град Пафос

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Северно сияние над България, слънчева буря удари Земята

Любопитно Преди 9 часа

Геомагнитните бури възникват, когато бури на Слънцето предизвикват смущения в магнитното поле на Земята

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

„Животът им е пълен ад“ – снаха на британското кралско семейство с откровени признания

Любопитно Преди 9 часа

Лейди Фредерик Уиндзор признава, че изпитва съчувствие към членовете на кралската фамилия

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

Обвиниха лекаря, прегазил куче в София

България Преди 9 часа

Гръбнакът на кучето е бил строшен

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

“Докато смъртта ни раздели” — когато символът на любовта и надеждата се превръща в символ на съпротива

Любопитно Преди 10 часа

Домът - мястото, което би трябвало да означава сигурност - остава най-опасното място за жените, преживяващи насилие