З апочна официалната пресконференция на генералния директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус относно ситуацията с кораба MV Hondius. Очаква се СЗО да даде актуална информация за мащаба на заразата и мерките за ограничаване на разпространението на вируса.

(Във видеото: Стюардеса е приета в болница със симптоми на хантавирус в Амстердам)

Тедрос Гебрейесус заяви, че миналата събота Обединеното кралство е уведомило Световната здравна организация за „клъстер от пътници“ с респираторно заболяване на борда на кораба.

До момента са докладвани осем случая, включително три смъртни случая, посочи той. От тях пет са потвърдени, докато останалите три се разглеждат като подозирани, уточни ръководителят на СЗО.

Хантавирусът се предава между хора само след продължителен контакт – потвърди шефът на СЗО

Д-р Тедрос поясни, че при предишни огнища предаването на вируса между хора се е случвало единствено вследствие на „продължителен контакт“, какъвто е случаят и тук.

Когато на 9 април един от мъжете на кораба е проявил симптоми, не е имало съмнения за хантавирус и по това време не са били взети проби, каза д-р Тедрос.

Съпругата на мъжа е слязла на сушата, когато корабът е акостирал по-късно на остров Света Елена, а впоследствие тя почина в Йоханесбург.

В Южна Африка са взети проби, които са „потвърдили наличието на хантавирус“, заяви ръководителят на СЗО.

СЗО: Рискът за общественото здраве е нисък

Д-р Тедрос заяви, че СЗО е запозната с доклади за други хора със симптоми, които може да са били в контакт с пътници, и организацията поддържа връзка със съответните власти.

Предвид инкубационния период на това заболяване – който може да бъде до шест седмици – е възможно да бъдат докладвани още случаи, допълни той. Въпреки че ситуацията е сериозна, СЗО посочва, че „оценява риска за общественото здраве като нисък“.

Д-р Тедрос сподели, че в понеделник е помолил испанския премиер Педро Санчес да приеме кораба, на което Санчес се е съгласил.

Корабът в момента плава към Канарските острови, съобщи генералният директор, който благодари на Санчес за неговата „щедрост, солидарност и изпълнение на моралния му дълг“.

„Уверени сме в капацитета на Испания да управлява този риск и ги подкрепяме в това“, заяви той.

Той също така увери, че СЗО е оценила риска от вируса за населението на Канарските острови като нисък. Д-р Тедрос допълни, че всички пътници, които все още са на борда, са помолени да останат в каютите си, а на всеки, който прояви симптоми, е наредено незабавно да се изолира.

Заразената двойка е посетила места с гризачи, преносители на хантавирус

Д-р Тедрос заяви, че разследването на източника на огнището все още продължава.

Първите два случая са „пътували през Аржентина, Чили и Уругвай на екскурзия за наблюдение на птици, която е включвала посещения на обекти, обитавани от вида плъхове, за които е известно, че пренасят вируса“, поясни той.

СЗО работи съвместно с властите в Аржентина, за да проследи движението на двойката, добави той.

Ръководителят на СЗО сподели още, че е бил в контакт с капитана на круизния кораб, който докладва, че духът на борда се е подобрил „значително“, откакто плавателният съд отново е в движение.

С това д-р Тедрос приключи изявлението си и премина към въпроси от медиите.

Напрежение на Канарските острови: Корабът наближава Тенерифе

Репортер на ВВС е пред болница „Ла Канделария“ в Тенерифе – мястото, където ще бъдат транспортирани всички пътници, нуждаещи се от медицинска помощ, веднага след акостирането на кораба.

Испанското правителство е непоколебимо в решението си да позволи на плавателния съд да акостира, позовавайки се на хуманитарни и правни съображения. На местно ниво обаче се усеща силно безпокойство, а в някои случаи – и открита опозиция. Регионалните власти обявиха, че са против това решение, тъй като централната власт не е предоставила достатъчно информация. Докерите също заплашиха да блокират пристигането на плавателния съд.

Надпревара с времето: Издирват се пътниците, напуснали кораба

Здравните власти се опитват спешно да проследят десетки хора, дебаркирали от засегнатия от хантавирус кораб на остров Света Елена в Южния Атлантик.

Разминаване в цифрите: Операторът на кораба съобщи, че на 24 април MV Hondius са напуснали 29 пътници от поне 12 националности. Нидерландското правителство обаче съобщава за 40 души.

Жертвите: Сред напусналите е 69-годишна жена, която по-късно почина в Южна Африка. Потвърдено е, че швейцарски гражданин, дебаркирал на Света Елена, е диагностициран с хантавирус.

Текущо състояние: Още двама души починаха на борда на кораба, който отплава от Аржентина преди месец. Трима души бяха евакуирани в сряда – британец (Мартин Ансти, 56 г., в стабилно състояние), нидерландски член на екипажа и германски пътник.

Как се разпространява хантавирусът?

Вирусът обикновено се предава при близък контакт с екскременти, урина и слюнка от гризачи. Инфектирането най-често става чрез вдишване на запрашен въздух, съдържащ вирусни частици.

Предаване от човек на човек:

Само един щам – щамът „Андес“ – е известен с това, че може да се предава между хора, макар и изключително рядко. Това става само чрез много близък и продължителен контакт с лице със симптоми.

„Не става въпрос за случаен контакт от голямо разстояние. Разпространението е различно от това на грипа, който се предава чрез капчици при кашляне или кихане“, обясни Мария ван Керхове от СЗО.

Обобщение на ситуацията преди брифинга

Проследяването на контактите е в ход в няколко държави, включително Обединеното кралство, Швейцария и Нидерландия. До момента има три потвърдени смъртни случая, свързани с кораба. Генералният директор на СЗО ще предостави най-новите данни за международната координация в борбата с огнището.

От лукс до изолация - хроника на хантавируса на борда на MV Hondius
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нетаняху: Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Нетаняху: Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Свят Преди 26 минути

Нетаняху също така заяви, че израелските сили ще останат в Южен Ливан толкова дълго, колкото е необходимо

,

Създадоха първата българска програма за обучение на служители с изкуствен интелект

Любопитно Преди 2 часа

Сред първите, които проявяват интерес към подобни обучения, са счетоводни и одиторски компании

,

Никога не купувайте ягоди, ако забележите това - рискът е твърде висок

Любопитно Преди 4 часа

Дори само една повредена ягодка в контейнера може да съсипе цялата покупка за часове. Вижте кои са трите златни правила при избора на плодове и как правилно да ги съхранявате в хладилника

<p>Блъснатите край Ботевград работници&nbsp;не са служители на АПИ</p>

АПИ: Блъснатите край Ботевград работници не са наши служители

България Преди 4 часа

Тримата мъже са работници на пътноподдържаща фирма и са извършвали косене и почистване на пътя в сигнализиран участък, посочват от Агенцията

Сам срещу системата: Защо мъж с увреден слух чака 40 минути за връзка със Спешната помощ

Сам срещу системата: Защо мъж с увреден слух чака 40 минути за връзка със Спешната помощ

България Преди 5 часа

Той не успял да се свърже със спешния телефон 112 по време на алергична реакция

<p>ГЕРБ още няма кандидат за президент: Първо разговори, после имена</p>

ГЕРБ още няма кандидат за президент, търси най-силната център-дясна номинация

България Преди 5 часа

Владислав Горанов призова за разговор между десните партии, а от ПП-ДБ напомниха за споразумението за общ кандидат

<p>Какво става в Крим,&nbsp;спряха всички продажби на гориво</p>

Без гориво за гражданите: Крим въведе извънредни ограничения на бензиностанциите

Свят Преди 6 часа

Продажбите на бензин и дизел за физически лица и фирми са спрени, а зареждане е разрешено само за структури, свързани със сигурността и функционирането на полуострова

<p>Сменят ръководството на &bdquo;Информационно обслужване&ldquo;</p>

Сменят ръководството на „Информационно обслужване“: Държавата влиза на ускорен режим за дигитализация

България Преди 7 часа

Министър Иван Василев обяви рокади в дружеството, дигитален портфейл до края на годината и нов контрол върху обществените поръчки с изкуствен интелект

,

Откриха стотици мистериозни земетресения дълбоко под Антарктида

Любопитно Преди 7 часа

С помощта на AI учени засякоха над 500 труса под ледника Дейвид на дълбочина до 150 км. Феноменът се случва в зона без тектонични плочи и предизвика сериозни дебати в научния свят

14-годишно момче загина при тежка катастрофа край Разград

14-годишно момче загина при тежка катастрофа край Разград

България Преди 8 часа

Автомобилът излязъл от пътя, преобърнал се и се ударил в канавка край село Богданци

Йордан Камджалов пред Мон Дьо: В Берлин живеех само на хляб и ябълки

Йордан Камджалов пред Мон Дьо: В Берлин живеех само на хляб и ябълки

Любопитно Преди 8 часа

Маестро Йордан Камджалов в откровена изповед пред Мон Дьо за цената на гениалността, студентството на хляб и ябълки в Берлин и защо избра да твори в България, въпреки че я определя като „блато с делфини“

<p>Избраха новия главен мюфтия в България&nbsp;</p>

Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия в България

България Преди 8 часа

Националната мюсюлманска конференция в НДК определи ръководството на Мюсюлманското изповедание за следващите пет години

Снимката е илюстративна

Огнен ад на Евия: Евакуираха населени места, стотици огнеборци се борят с голям пожар

Свят Преди 8 часа

Силни ветрове разпалват нови огнища на острова, а властите мобилизираха самолети, хеликоптери и десетки екипи в опит да спрат разпространението на пламъците

<p>Частични избори&nbsp;в няколко населени места в страната</p>

Балотаж в село Бата: Избират нов кмет след отстраняването на Георги Георгиев

България Преди 8 часа

До предсрочния вот се стигна след окончателна присъда за купуване на гласове срещу досегашния кмет на поморийското село