В центъра на Хеброн, на Западния бряг на р. Йордан, избухнаха сблъсъци между палестинци и израелски войници, съобщи телевизионният канал "Скай нюз Арабия".

Това са първите стълкновения на палестинските територии след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че официално признава Йерусалим за столица на Израел и американското посолство ще бъде преместено там от Тел Авив.

Междувременно израелската армия съобщи, че праща подкрепления на силите си на окупирания Западен бряг, за да се справят с протестите и вълненията на палестинците, предизвикани от решението на Вашингтон, предаде Ройтерс.

Още преди сблъсъците да започнат много хора излязоха по улиците на палестинските гладове, най-вече в Рамала, и гориха американски знамена.

По-рано лидерът на движението ХАМАС Исмаил Хания се обяви за започване на нова интифада.

В часовете след решението на Тръмп да премести американското посолство в Йерусалим, атмосферата в Израел е пропита с еуфория, критика и страх.

Заговори се за нова ера, за нова произрелска политическа линия на САЩ, а в Йерусалим бяха издигнати плакати с надписи за приветствие.

ВИЖТЕ СВЕЩЕНИТЕ ЗА ТРИТЕ РЕЛИГИИ МЕСТА В ЙЕРУСАЛИМ В НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ

"Това е исторически ден", заяви премиерът Бенямин Нетаняху в телевизионно обръщение след ключовата реч на Тръмп.

Нетаняху призова още всички страни, които търсят мир, да се присъединят към Съединените щати, за да признаят Йерусалим за столица на Израел и да преместят своите посолства там.

Йерусалим - защо нажежава страстите, какво трябва да знаем

Тръмп ще признае днес Йерусалим за столица на Израел

Тръмп ще признава Йерусалим за израелски, Арабската лига настръхна

Не такава бе реакцията на света към категоричното решение на американския президент.

Осем от 15-те държави-членки на Съвета за сигурност на ООН поискаха извънредна спешна среща заради решението на Вашингтон.

Ръководителката на европейската дипломация Федерика Могерини изрази от името на Европейския съюз "сериозно безпокойство" във връзка с преместването на столицата.

ЕС призовава всички страни в региона към спокойствие и сдържаност, за да се избегне ескалация на напрежението.

Могерини разговаряла по телефона с президента на Палестинската автономия Махмуд Абас и изтъкнала твърдата позиция на ЕС, според която окончателният статут на Йерусалим като бъдеща столица на Израел и Палестинска държава трябва да бъде уреден чрез преговори, отговарящи на аспирациите на двете страни. 

Статутът на Йерусалим като свещен град на трите монотеистични религии следва да бъде договорен чрез израелско-палестински преговори за мир, които да доведат до споразумение относно окончателния статут на палестинските територии. Това е позицията и на българското външно министерство.

Очаквано, Тръмп понесе остра критика от арабския свят и най-вече от страна на палестинците. 

Саудитският крал Салман предупреди за последиците от това решение и заяви, че то е "опасна стъпка", способна да предизвика гнева на мюсюлманите по света.

Катарският външен министър шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани заяви, че решението на Тръмп представлява смъртна присъда за всички, които се стремят към мир.

Президентът на Палестина Махмуд Абас отхвърли ролята на САЩ като посредник на мира в Близкия изток.

Във вторник стана ясно, че американският лидер е информирал палестинския си колега за решението си да премести посолството на страната му в телефонен разговор.

В отговор Абас е предупредил Тръмп, че подобно решение ще има "опасни последици". 

И те започнаха в същия ден след речта на Тръмп.

По улиците на палестинския град Рамала протестиращи разкъсаха и изгориха американското знаме. 

Близо 1500 души се събраха пред консулството на САЩ в Истанбул също, за да протестират срещу признаването на Йерусалим за столица на Израел, предаде Франс прес.

Протестната акция беше шумна, но премина мирно. Полицията отцепи района на консулството, разположено край Босфора.

Подобен протест се състоя и пред посолството на САЩ в Анкара, където демонстрантите размахваха портрети на турския президент Реджеп Тайип Ердоган.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 3 часа

На мястото е обявено извънредно положение

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 5 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

Собственикът на колата, ударила автобус, не познавал шофьора

България Преди 8 часа

МВР: Само вчера Виктор Илиев е получил 2 фиша

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

Протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев

България Преди 8 часа

Демонстрацията беше под наслов "на вечеря при Пламенка" пред заведение, което се смята, че е нейна собственост

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 9 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Свят Преди 9 часа

Той е бил в много лошо състояние

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 9 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 10 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Тръмп заплаши Русия с тежки последици от самолета си

Свят Преди 10 часа

Тръмп: Аз не съм тук, за да преговарям за Украйна

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 11 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 11 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 11 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 11 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 11 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

След удара в автобус, проверяват шофьори в ромските махали в София

България Преди 12 часа

Започва и специализирана полицейска операция за съмнителни книжки

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Свят Преди 12 часа

„Винаги правя много проучвания, но този път попитах ChatGPT и той ми каза, че не ми трябва виза"